Kiełki, hodowla, gatunki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
moromik
50p
50p
Posty: 50
Od: 12 maja 2007, o 16:32
Lokalizacja: Szymbark (Małopolska)

Przyśpieszanie kiełkowania nasion

Post »

Pewnie Ameryki nie odkryłam, ale szczerze polecam sposób na szybkie wzejście ogórków, dyni, cukini itp. Chodzi o podkiełkowanie nasion. Można to zrobić np na liściach pokrzywy (warstwę liści kładziemy na talerzyk na to wysypujemy nasiona, spryskujemy wodą i przykrywamy drugą warstwą liści i drugim talerzykiem; nie za szczelnie, by był dostęp powietrza). Inny sposób to kiełkownica. Trzeba pamiętać o regularnym acz niezbyt intensywnym zraszaniu nasion. Trzymamy je ok 3 dni w ciepłym miejcsu (mają ok. 2-3cm długości), następnie delikatnie wysadzamy i podlewamy. Niektóre kiełkują następnego dnia inne dzień posób ten ma też tą dobrą stronę, że % wykiełkowanych roślin jest bliski 100. Pozdrawiam. Monia. :)
Awatar użytkownika
gofimi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 9 kwie 2007, o 22:54
Lokalizacja: Elblag

Post »

O wielkie dzięki, bo moje ogórki coś chyba się zbuntowały i słabiutko wzeszły. Musze dosiać i porada w sam raz.
A ja dopiero tworzę.....
Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Post »

A dlaczego akurat na pokrzywie ? :)
Awatar użytkownika
moromik
50p
50p
Posty: 50
Od: 12 maja 2007, o 16:32
Lokalizacja: Szymbark (Małopolska)

Post »

Pokrzywa ma w sobie dużo azotu i innych składników mineralnych, więc nasionka już na starcie dostają mocną dawkę odżywki i energii. Pewnie można użyć również innych liści, ale nie wiem jakich. Ja stosuję pokrzywę z powodzeniem więc nie przeprowadzam innych doświadczeń, ale jeśli ktoś miałby ochotę... Pozdrawiam. Monia. :)
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Dziękuję bardzo,zaraz wypróbuję bo zapomniałam o dyni.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Ja również dziękuję. W Gdańsku dopiero od kilku dni jest ciepło i można zacząć siać ogórki ,a wię posiałam wcześniej w doniczkach.Hartowały się i grzały na balkonie,a mój żółw Pankracek wszedł na doniczki i wsunął wszystkie listki.Zostały tylkosame łodyżki.
Trochę się zmartwiłam,ale też ucieszyłam,że urozmaicił sobie dietę. Od razu posiałam dla niego cały pojemniczek ogórków.
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Witam, mimo że mam już prawie 16 lat to do tej pory hodowałem tylko kilka razy i tylko kiełki rzeżuchy. Ale postanowiłem to zmienić, chcę zaczerpnąć waszej wiedzy na temat kiełków, jakie są dobre i czy ktoś hoduje, hodował albo ma zamiar hodować, proszę o zdjęcia. A oto moja rzeżucha którą posiałem kilka dni temu:

Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze takie pytanko do was moi kochani, nie mam w ogóle pojęcia jak pozyskać nasiona na kiełki np. rzeżuchy, czy to się te kiełki hoduje dłużej i nie zjada się ich i one dają nasiona czy jak to jest? Sam nie wiem a w internecie jak na razie nic nie znalazłem na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie, mam nadzieję że temat ten kogoś zaciekawi :)
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Rzezucha musi wyrosnąć i dojrzeć, żeby mieć nasiona :) Jak większość roślin nasiennych :)

A o rodzajach nasion na kiełki poczytaj tu:
- http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =9&t=22318
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
terika
50p
50p
Posty: 94
Od: 3 lut 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Nasiona, które sprzedawane są do uprawy w gruncie nie nadają się na kiełki, ponieważ zazwyczaj są pryskane chemicznie. Nasionka na kiełki możesz kupować w sklepach ze zdrową żywnością lub w marketach (wtedy na paczkach masz napisane, że są to nasionka przeznaczone do uprawy kiełkowej). A jak się je uprawia? Bardzo prosto! :heja Zaopatrujesz się w kiełkownicę (wtedy masz możliwość uprawy nawet 3 rodzajów kiełków równocześnie). Wpisz słowo "kiełkownica" w google, to wyskoczą Ci obrazki tego 8-) . Jeśli nie chcesz jednak skorzystać z tego przydatnego urządzenia, to możesz uprawiać je w słoiczku. Wsypujesz na dno nasionka (tyle, żeby przykryły dno) i zalewasz przegotowaną (chłodną!!!) wodą zazwyczaj na noc (10-12 godzin). Słoik przykrywasz gazą, obwiązujesz gumką i po odpowiednim czasie odlewasz wodę. Słoik stawiasz w ciepłym i ciemnym miejscu (niektóre kiełki lubią jednak słoneczko). Przy stosowaniu słoika/pojemnika musisz pamiętać, żeby kiełki zalewać wodą co jakieś 4 godziny (wodę od razu odlewasz).

A kiełki, które mogę polecić, to np.: soczewica, kukurydza, rzodkiewka, brokuł, słonecznik, lucerna, kapusta czerwona i wiele, wiele innych! Uprawą kiełków zajmuję się od zeszłego roku (dziś na śniadanie jedliśmy z kanapkami kiełki rzodkiewki ;:138 ) Zdjęć obecnie nie posiadam, ale przy okazji mogę wstawić! Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam! Tereska :)
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Dziękuje za rady, a o kiełkownicy wiem, lecz jakoś nie mama jak na razie wolnych pieniędzy na zakup.

A jeśli żeby pozyskać nasionka np. rzeżuchy to muszę posadzić rzeżuchę do doniczki z ziemią i uprawiać tak długo aż da nasionka, tak? Ale jak ona da te nasionka, jak je zebrać, może ktoś mi to wytłumaczyć bo w takim razie posadziłbym rzeżuchę i bym zaczął produkcję własnych nasionek, trochę szło by na kiełki do jedzenia a reszta na to żeby posadzić następną hodowlę nasionek.

A i jeszcze jedno do tych nasionek: jaki okres czasu taka rzeżucha musi rosnąć aby dała "plony" w postaci nasionek, czy ona daje jakieś owoce z nasionkami w środku?
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Hodowla rzeżuchy w celu zdobycia nasion nie jest opłacalna. Polecam wikipedię - http://pl.wikipedia.org/wiki/Pieprzyca_siewna .
Nasiona przeznaczone na kiełki są bardzo często pakowane w dużych ilościach, a rzeżucha jest chyba najtańsza. Hodowla rzeżuchy w celu zbierania nasion jest opłacana w przypadku bardzo dużej ilości roślin, z których nasiona zbiera się maszynowo.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Dziękuję za rady, chyba zacznę kupować na allegro nasiona przeznaczone specjalnie na kiełki do spożycia, aczkolwiek jedną paczuszkę rzeżuchy ogrodowej mam zamiar i tak wysiać do doniczki i z niej zebrać właśnie nasionka, taki mój kaprys jako małego ogrodnika.

Dawajcie wszyscy zdjęcia swoich kiełków :)
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Maciej, może ten wątek Ciebie zainteresuje:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=9&t=22318
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”