Kiełki, hodowla, gatunki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Ok, Dzięki. Uspokoilam sie, poza tym biorac na chlopski rozum jem gorczyce w roznych postaciach i zyje :D
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Wiele roślin ma pewne właściwości trujące, tylko wszystko zależy od skali spożycia, albo od części rośliny, fazy rozwoju itp. Np. jagody (szyszkojagody ściśle mówiąc) jałowca są przyprawą ale w dużych ilościach mogą powodować uszkodzenie nerek. Ale kto je zjada w takich ilościach. Być może podobnie jest z gorczycą, że w jakiejś olbrzymiej dawce zaszkodzi, ale tak może zaszkodzić cokolwiek.
A co do sałaty znalazłam w wiarygodnym źródle informację że dojrzała roślina jest lekko trująca - ale niech ktoś spróbuje zjeść taką sałatę, powodzenia, przecież jest taka gorzka że się nie da :lol: Z kolei w liście trujących Wikipedia nie wymienia choćby pomidora, też powinien trafić, z dopiskiem - wszystkie zielone części :roll:
Z kiełków najbardziej lubię rzodkiewkę i brokuł. Niezły też jest burak. Nie zasmakowałam w strączkowych - ani groch, ani soja- mam takie odczucia jak Esmeralda.
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Aniu, ja mam właśnie jeszcze opakowanie kiełków soi do spróbowania, ale po grochowych doświadczeniach podejrzewam, że strączkowe są mało zjadliwe i chyba już soi nie ruszę. Utwierdziłaś mnie w decyzji :wink:
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

No widzę że temat ruszył dzisiaj z kopyta:)

Ja na razie jadłem tylko kiełki rzeżuchy, ale znalazłem stronę internetową, na której można zamówić nasiona na kiełki, które się zjada: http://www.kielki.net

Może ktoś tam zamówi, ja chyba zamówię ale to dopiero jak będę miał więcej pieniędzy, a chwilowo muszę przeznaczyć na naprawę głośników bo spaliłem w zestawie komputerowym wzmacniacz od basu:(. Na szczęście mam inny zestaw audio bo bez muzyki nie potrafię jednego dnia przeżyć:)
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Witam, postanowiłem odświeżyć wątek. Szczególnie ze względu na to, że wymyśliłem ostatnio jak zrobić mini kiełkownicę :) A wiec najpierw opiszę, a pod spodem znaleźć można zdjęcia :)

Myślałem nad czymś w kształcie takim jak kiełkownice dostępne na rynku, no i po długim myśleniu wpadł mi do głowy pomysł, aby zrobić mini kiełkownicę z pokrywy od pudełka na płyty :) Pomysł okazał się świetny, do pudełka wsypałem nasionka chyba na kiełki rzepy i rzodkiewki, nie wiem dokładnie, gdyż kupiłem mix nasion, wybrałem te największe na początek i z nich wykiełkowało to co widać na zdjęciach poniżej. Więc: wsypałem nasionka, później na "kiełkownicę" założyłem gazę (taką do opatrunków), przykleiłem czterema kawałkami taśmy klejącej i założyłem na nią gumkę recepturkę:)
Nasionka zalałem i całą noc się moczyły, oczywiście w wodzie przegotowanej i wystudzonej. i mniej więcej 2-3 razy dziennie je przepłukuję. Wyrosły ładne kiełki, jutro je oddziele od łupinek od nasion i zjem sobie, a do kiełkownicy wsypę nasionka lucerny na próbę:) Mam także zamiar mieć więcej takich kiełkownic, no chyba że jednak zakupię wreszcie taką ze sklepu:) Zapraszam do oglądnięcia zdjęć i liczę na jakieś odpowiedzi, uwagi itp.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

A więc tak jak pisałem, dziś wyjmuję kiełki i będę je jakoś jadł, nie mam jeszcze pomysłu jak. Poniżej przedstawiam zdjęcia wyhodowanych przeze mnie kiełków :)
Dziś tam wpadnie lucerna:)

Obrazek Obrazek Obrazek
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
Awatar użytkownika
edyta16
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 lut 2012, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Kiełki na zdjęciach mówią same za siebie, widać, że jest im dobrze, więc pomysł trafiony. ;:215

Pozdrawiam
Edyta
Pozdrawiam
Edyta
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Kiełki słonecznika to jest to ... tylko że u mnie tylko połowa wyrosła :(
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
mikotka
50p
50p
Posty: 65
Od: 7 mar 2013, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Dzieci moje zasmakowały w soczewicy. Smak ma podobny do groszku, skiełkowaną paczkę soczewicy wyjadają "na raz" jako przekąskę :) .
Maciej P-ce
50p
50p
Posty: 68
Od: 28 lut 2010, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poddębice Łódzkie

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Odświeżam mój wątek po prawie roku. Sam zapomniałem w tym czasie o pomyśle z pudełkiem od płyt, w ogóle o kiełkach zapomniałem. Taka fala "zimowa" mnie jak zawsze przyćmiła. Ale dwa dni temu wziąłem się za kiełki kapusty czerwonej, i znów rozglądam się za kiełkownicą. Tak, nadal jej nie posiadam. Dlatego też pytanie do wszystkich: Czy ktoś może wie, gdzie można zakupić ów kiełkownicę w Łodzi, albo Aleksandrowie Łódzkim? Mieszkam sobie w Poddębicach i jak jeżdżę do "wielkiego miasta" to jest to Łódź. A jakbym był tam, to przy okazji kupiłbym kiełkownicę, i przesyłka by odeszła z kosztów.
Nieduża kolekcja Maćka
Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia.
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

A jest tam Obi? w "moim" widzę, że mają w stałej sprzedaży - na dziale ogrodniczym, tam, gdzie nasiona. Analogicznie podejrzewam, że mogą mieć także w Castoramie i Leroy Merlin.
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Widywałam też w Leroy i OBI
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiełki, hodowla, gatunki

Post »

Ja swoją kupiłam w Leroy Merlin, ale w Warszawie - raczej w każdym mieście asortyment taki sam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”