Sałata -odmiany,uprawa,wymagania,problemy cz.1-

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Kasik_38
500p
500p
Posty: 644
Od: 4 paź 2011, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Nie mam szklarni i pierwszy raz robię rozsady - znaczy próbuję... :oops: Moja niestety wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Chyba też coś wybiła i nie wiem, czy w ogóle jest sens ją trzymać. A co by było, gdybym dała do gruntu?? Za wcześnie jeszcze??
Pozdrawiam, Kasia {Nie pytaj świata dokąd zmierza, bo nie daj Boże Ci odpowie[...]Co ma przeminąć, to przeminie. A co ma zranić do krwi zrani [...]}
Kawałek zielonego marzenia
Awatar użytkownika
pomidorowka
100p
100p
Posty: 108
Od: 22 mar 2012, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa Targówek

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

keny pisze:strasznie wybiegły

ciężko zrobic dobrą rozsadę sałaty w warunkach domowych, za ciepło

ja odpuściłem , zrobiłem ekperyment i miałem podobnie

w zeszłym tygodniu wysadziłem w szklarni i już się pięknie prezentuje

możesz już wysadzić do gruntu i przykryć np połówką butelki po wodzie 5 L , zrobisz taką mini szklarenke

w zeszłym roku tak goniłem rozsade sałaty i było ok

Czyli co, do kosza jednym słowem?

Nic już z tego nie będzie?
keny
50p
50p
Posty: 90
Od: 15 lut 2012, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Kaszuby

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Kasik

też kiepsko

tak to powinno wyglądać

Obrazek

więc nie warto się bawić w domowa rozsadę sałaty

leipiej poczekać a efekty będą zadowalające


pomidorówka ja bym wywalił ;)
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Keny dzięki za pomysł z butelką od wody ;:196 Ja swoją królową majowych wysiałam 20-ego. Na razie cisza, ale jak się pojawią liścienie chcę ją zacząć hartować (chyba tak można) i w miarę szybko wynieść na działkę (chyba tak można?). Trochę się bałam pod gołe niebo, ale problem rozwiązany.
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
Kasencja

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Kasik_38, Twoja sałata nie jest taka zła. Wsadź ją do ziemi, a zobaczysz jak odbije. Przykryj ją na początek czymś, może tymi butlami jak radzi keny.
Awatar użytkownika
pomidorowka
100p
100p
Posty: 108
Od: 22 mar 2012, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa Targówek

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

keny pisze:Kasik

też kiepsko

tak to powinno wyglądać

Obrazek

więc nie warto się bawić w domowa rozsadę sałaty

leipiej poczekać a efekty będą zadowalające


pomidorówka ja bym wywalił ;)

ok, wywalam

Mm jednak nieodpartą chęć wyhodowania własnej zielonej pysznej sałaty. Jak to zrobić w domu? Jakieś podpowiedzi? Instrukcja obsługi od momentu zasiania ziarenka do wysadzenia na działce?


A jeśli nie domówka to skąd wziąć w takim razie "gotowca"?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Poczytaj ten wątek od początku - masz wszystkie informacje, jakich potrzebujesz.
Ja jutro wysadzam swoją kilkudniową rozsadę w pierścieniach ( papierowych ), w rowkach, przykryję włókniną i podzielę się doświadczeniami.

ostatnia szansa pisze:Od kilku lat "uprawiam" sałatę (Justynkę lub Królową Majowych - nie widzę jakiejś różnicy w smaku, terminach). Mam zapisane daty z dwóch ostatnich lat.

Królowa Majowych:
Rok 2010 - siew 15 lutego - wypikowana do pierścieni foliowych 22 lutego - wsadzona na grządkę pod włókninę 26 marca - zjedzone pierwsze małe sałaty (3 sztuki na dwie osoby :wink: ) 24 kwietnia

Rok 2011 - siew 5 marca - wypikowana do pierścieni foliowych 12 marca - wsadzona na grządkę pod włókninę 1 kwietnia - zjedzone pierwsze małe sałaty (3 sztuki na dwie osoby :wink: ) 2 maja

Rok 2012 - siew 22 lutego - ...............

Sałatę sieję do płaskiego pojemnika po lodach, pikuję do foliowych pierścieni - pasek folii o wymiarach 20cm x 9cm zwinięty w rulonik o średnicy 4 - 5cm, postawiony ciasno jeden koło drugiego w paczce i napełniony ziemią (niczym go nie spinam ani nie wiążę).

Na grządce robię wzdłuż rowki co 30cm i w te rowki na dół wsadzam sałatę co 15cm, stawiając w pierścieniu zagłebionym w rowku do 1/3 wysokości (2/3 wystaje). Całość przykrywam włókniną. Małe sadzonki ukryte są pod włókniną opartą na szczytach "wałów z ziemi", jak podrosną same podnoszą włókninę.

Wycinam co drugą do wcześniejszego jedzenia. Te które zostaną do końca mają po 35dag i potrzebują więcej miejsca (mają go dzięki przerywce do wcześniejszego jedzenia. Nie czekam aż będą duże, bo kto je potem przeje. Lepiej rozłożyć jedzenie na kilka tygodni.

Dzięki pozostawieniu z pierścieniem foliowym podniesionym nad ziemię jest przewiew powietrza i mniej gniją przy deszczach. Ładnie przerastają korzeniami poniżej pierścienia.
keny
50p
50p
Posty: 90
Od: 15 lut 2012, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Kaszuby

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

jedź na działke posiej sałate przykryj ja włókniną lub przykryj ją mini szklarenką z połowy putelki po wodzie

następnie jak bedzie wyglądac jak na załączonym obrazku , przepikuj w miejsca docelowe na grzadki

i masz własną sałatę


ew. jedż na rynek czy targ i kup gotowe rozsady z których bedziesz miała pyszną zieloną sałate
Awatar użytkownika
pomidorowka
100p
100p
Posty: 108
Od: 22 mar 2012, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa Targówek

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Wyższa szkoła jazdy na razie dla mnie jednak :)

Może jednak pojadę na ten targ ;:224
Awatar użytkownika
moonniiaa
100p
100p
Posty: 183
Od: 13 sty 2012, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

To ja mam pytanie w sprawie salaty. Czy jak sie ja wysadzi do gruntu i przykryje butelka, to czy nie będzie jej tam za goraco? Zastanawialam sie czy nie wysadzic,a na noc tylko przykrywac butelka, co Wy na to?
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Nie, nie będzie miała za gorąco, tylko wykorzystaj tą część butelki z szyjką i zostaw ją odkręconą. Najlepsze są butelki 5-cio litowe. Moja mama co rocznie stosuje tą metodę i ma piękną sałatę. :wink:
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
pomidorowka
100p
100p
Posty: 108
Od: 22 mar 2012, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa Targówek

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

No dobra

Wiem że to może wydać się śmieszne, ale potrzebuję rad od początku


Załóżmy że chcę posiać ta moją sałatę bezpośrednio do gruntu - na działce. I co?


Ja bym zrobiła to w ten sposób. Wydrążyłabym w ziemi linię rękoma, wsypała tam nasiona, zasypała, potem polała wodą i czekała. Załóżmy że coś tam wyrasta. Przerywać, przesadzać? na jaką wysokość ta sałata musi wyrosnąć żeby można było je przepikować.
Awatar użytkownika
Kasik_38
500p
500p
Posty: 644
Od: 4 paź 2011, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Kasencja dzięki. Musiałabym na razie na balkon chyba, bo jutro jak dam radę dopiero będę przygotowywać ziemię pod warzywa. Nie przypuszczałam, że tak to szybko wschodzi ;:124 Pierwszy raz najgorzej, potem jakoś pewnie pójdzie.....

Keny piękne sadzonki (-i). Mam nadzieję, że następne moje też takie będą. Jak wyjdą pochwalę się. Ale skoro już .... to może powiecie mi czy z brokułą też się nie pospieszyłam?? Tak wyglądają w tej chwili:

Obrazek

Takich szybkich to ja mam więcej ;:223 . Sobie pomyślałam, że wcześniej posieję to coś zbiorę, a tu chyba niteczka... :;230 Obok brokuły dalej por i selery. Też marniutkie jakieści :?:
Pozdrawiam, Kasia {Nie pytaj świata dokąd zmierza, bo nie daj Boże Ci odpowie[...]Co ma przeminąć, to przeminie. A co ma zranić do krwi zrani [...]}
Kawałek zielonego marzenia
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”