Sałata -odmiany,uprawa,wymagania,problemy cz.1-

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Sałata,odmiany,uprawa,wymagania, problemy cz.1

Post »

Jestem ZIELONA!!!! Zaczynam w tym roku z małym ogródkiem warzywnym i chce posadzic m.in. sałatę. Czy mozna ją wsiac wprost do gruntu? Dla mnie oznaczenia na opakowaniu nie sa jednoznaczne. Póki co na opakowniu napisane jest "sałata krucha - samba". No i jeśli mozna wsiac do gruntu - to kiedy?
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

cześc , witamy na forum sałate możesz wysiewac od kwietnia do konca pażdziernika , ale jak chcesz się troszke pobawic to sobie teraz możesz wysiac do skrzyneczki (np. od pieczarek) najlepiej w torfie lub ziemi do kwiatów i jak wypusci sałata 1 lisc właściwy (pierwsze są 2 liścienie po wschodach i póżniej wypuści ) to morzesz póżniej przepikowac do palet wielokomórkowych lub do parapetowej szklarenki i ją wysadzic w kwietniu . jeśli chcesz miec już listki na wielkanoc to musisz sobie sprawic nasionka sałaty masłowej ona nie tworzy główki ale same liście i ją wysiac teraz do skrzyneczki i pod koniec marca przepikowac do gruntu i przykryc wukniną.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Najlepiej zrobić rozsadę bo latem jak są upały ciężko utrzymać ładną sałatkę w słońcu.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dziękuję! Masłowej sałaty nie lubie, ale chyba zrobię tak: parę ziarenek do gruntu, trochę w palety.
Ten rok i tak będzie doswiadczalny. Przynajmniej warzywnie!
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

sałata lodowa też ma bardzo smaczne liście mi sie wydaje ze masłowa ma cieńsze listki ale jest nie zabardzo smaczna.
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

takasobie pisze:Dziękuję! Masłowej sałaty nie lubie, ale chyba zrobię tak: parę ziarenek do gruntu, trochę w palety.
Ten rok i tak będzie doswiadczalny. Przynajmniej warzywnie!
Możesz wysiać do gruntu , ale jak masz ślimaki :twisted: to nic z tego nie będzie...wszystko zniknie.
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Witaj takasobie! Odmiana Samba to odmiana bardzo wczesna o delikatnym smaku. Nadaje się przede wszystkim do wczesnej uprawy w polu. Najodpowiedniejszym dla niej terminem wysiewu jest do 10 marca. Raczej z rozsady ale jeżeli ziemia nadaje się do wysiewu to możesz spróbować i w gruncie. Po wysiewie warto przykryć włókniną. Zbiór nastąpi w II połowie czerwca (główki tej odmiany osiągają masę ok. 700g). Niewskazana jest uprawa tej odmiany w późniejszym terminie, z uwagi na wybijanie w pędy kwiatostanowe. Na jesień poszukaj innej odmiany (wysiew w lipcu). Skoro nie przepadasz za sałatą masłową a smakuje Ci sałata krucha to zachęcam do prób z sałatą rzymską-wspaniały smak choć niektóre odmiany mają lekki posmak goryczki.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

arisza pisze:
takasobie pisze:Dziękuję! Masłowej sałaty nie lubie, ale chyba zrobię tak: parę ziarenek do gruntu, trochę w palety.
Ten rok i tak będzie doswiadczalny. Przynajmniej warzywnie!
Możesz wysiać do gruntu , ale jak masz ślimaki :twisted: to nic z tego nie będzie...wszystko zniknie.
Jeśli są ślimaki wystarczy posypać popiołem wokół roślinek i już problem ślimaków znika. :)
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

:D :D :D sypałam już wszystkim.... ;:103 te ślimaki bez skorupy są niezniszczalne :? zawsze znajdą gdzieś przejście , a zwłaszcza gdy "czują" malutkie , młodziutkie roślinki...tak wiec wolę wysiewnie do pojemników i wsadzadzać większe roślinki,a później oczywście i tak trzeba je pilnować z tym ,że jest to już łatwiejsze.
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

arisza pisze::D :D :D sypałam już wszystkim.... ;:103 te ślimaki bez skorupy są niezniszczalne :? zawsze znajdą gdzieś przejście , a zwłaszcza gdy "czują" malutkie , młodziutkie roślinki...tak wiec wolę wysiewnie do pojemników i wsadzadzać większe rolinki,a później oczywście i tak trzeba je pilnować z tym ,że jest to już łatwiejsze.
to może posypać popiołem a jeśli przejdą przez linie frontu, to zastosować pułapkę sposób dla piwoszy.Wziąć Słoiki zakopać je koło rośliny i nalać piwa.Zapach piwa wabi ślimaki i się po prostu topią.Podwójne zabezpieczenie :wink:
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Nie mam ślimaków. Glebę mam żyzną i zapas ziemi kompostowej. Zamierzam kupić obornik w granulkach. Ziemia wiosną fajna, tłusta, pełna dżdżownic. Podczas upałów - niestety skorupa. Ale jeśli wiosną wysieję to powinno być ok. Jak się uda - zbiore przed upałami i na polu pozostawięmarchewkę, cebule i koper. Dzięki za rady! Może ktoś poleca inną odmianę?
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

Ja też mam Sambę co roku, pyszna jest! Niestety zgadzam się z kolegą - ślimaki pojawiają się dosłownie z nikąd jak tylko wylezą sałatki. Leniwa jestem, więc sieję od razu w grunt. Tak garścią robię "poletko" sałaty, a później przerzedzamy w miarę wzrostu - trochę ja i trochę ślimaki. Zbieram je codziennie i codziennie przychodzą nowe. Zawsze zpstawiam dwie lub trzy sałaty aby zakwitły i wysiały się same. Z tych nasion zawsze wschodzą trochę wcześniej, ale w zupełnie nieoczekiwanych miejsach, na przykład na środku ścieżki.
Najbardziej mi smakuje mieszanka różnych młodych sałatek (byle nie było w tym masłowej) z octem winnym i oliwą, mniaaaaam. Pyszna jest odmiana z czerwieniejącymi liśćmi.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dziękuję! A kiedy wysiewasz wprost do gruntu? Bo ja tez jestem leniwa! I mam na razie mało miejsca na rozsadę. Dopiero się organizuję. A ta czerwona, to jak sie nazywa?
Ślimaki bedę zbierała dzielnie i może to piwo spróbuję!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”