Ogórki w tunelach,szklarniowe - problemy,choroby

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Kozula Dzięki
jak mozna szybko uzupełnić azot?
opryskać dolistnie tylko czym,
a może saletrę amonową dołożyć w pożywce przez kilka dni
czy też ponieść ilość jednego z elementów pożywki zawierającego azot np.saletrę amonową np.do 1kg
co sie dotyczy fosforu to rozumiem ze jest go mało w nutrifolu to w jakiej postaci go dołozyć?
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Frant już napisał , że przez podlewanie wodą obniżasz EC i z tego powodu masz ogólne niedożywienie . Azot w pożywce należy zwiększać lub zmniejszać w zależności od tego co widzisz na roślinie . Wąsy i kwiaty to najszybszy i łatwy wskaźnik , oprócz tego jeśli jest duże obciążenie zawiązkami należy zwiększać poziom azotu w pożywce . Oprócz saletry amonowej w uprawie ogórków powinien być używany fosforan amonu ( monofosforan amonowy ) . To jak widzisz objawy na niedobór fosforu ( rano liście są postawione na sztorc blisko łodygi ) . Wywalasz wtedy saletrę wapniową na dzień czy dwa i w jej miejsce dajesz fosforan amonu . Saletra amonowa działa bardzo szybko , więc nie ma potrzeby pryskania . Zmniejsz na kilka dni co tam masz wieloskładnikowego i w to miejsce dołóż saletry amonowej . W uprawie na słomie w początkowej fazie nie brakuje potasu , ponieważ ten jest szybko dostępny ze slomy , która zawiera go w dużych ilościach .

Powodzenia , kozula .
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Kozula prawdziwa z Ciebie skarbnica wiedzy,oby Cię nigdy nie zabrakło na tym forum.
nie zdawałem sobie sprawy że produkcja ogórka to jednak nie taka prosta sprawa
mam jeszcze kilka pytań
1.na krzakach przy piecach porobiły się takie jasne obwódki na liściach
Obrazek
Obrazek
2.wiem ze lepiej stosować jest do pożywki nawozy jednoskładnikowe ale dla początkującego ogrodnika to duze wyzwanie żeby określić czego brakuje roślinie,jakiego składnika
Kozula ładnie wyjaśniła co się dzieje z rośliną gdy brakuje azotu,fosforu oraz boru-a jak szybko określić czy brakuje wapnia,potasu i magnezu?
3.w dni pochmurne zmniejszać ilość wody i pożywki?
4.no i ostatnie pytanie.Tunele mam opalane,zasadniczo tylko nocą-jaka musi być temperatura by mozna było zaprzestac palenia nocą(sam tak sobie ustaliłem że jak jest powyzej 12 stopni to nie palę,ale czy dobrze?)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Przy niedoborze wapnia brzegi liści podwijają się pod spód ( liść parasolkowaty ) i mają lekkie brzeżne rozjaśnienie . Niedobór magnezu to marmurkowata chloroza w środkowej i wierzchołkowej części rośliny (może występować na skutek nadmiernego podlewnia ) . Niedobór potasu to owoc flaszka , cieńszy przy szypułce , grubszy w wierzchołkowej części . Przy piecu masz zasolenie ogólne na skutek wysychania podłoża - tu pomogło by polewanie czystą wodą , lub zabezpieczenie przed przesychaniem . Przy jednym tunelu nie da rady bawić się z pojedynczymi nawozami , czasem trzeba je podawać na dokładkę lub zamiast . Saletrę wapniową i amonową i tak używasz , dokup jeszcze siarczan magnezu ( na słomie najlepiej sprawdza się ten z Intermagu do oprysków ) i fosforan amonu jeśli znajdziesz ( jest drogi) . Po 20 latach przestaliśmy uprawiać ogórki na słomie , ale nigdy nie dogrzewaliśmy do syta . Lepiej finansowo wychodziło na pograniczu , mniejszy plon i dużo mniejsze koszty ogrzewania .

Pozdrowienia , kozula .
Awatar użytkownika
aniusia24
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 17 gru 2009, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia i Mazury

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

ja mam pytanie odnośnie ogórka szklarniowego wsadzonego do tunelu co jest przyczyną gdy po kilku dniach od wsadzenia liscie ogórka troche zżółkły stały się jasnozielone nigdy niemiałam problemu zawsze ogórek miał ładne ciemnozielone liscie...
Ogród to moje drugie życie...
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Kod: Zaznacz cały

ja mam pytanie odnośnie ogórka szklarniowego wsadzonego do tunelu co jest przyczyną gdy po kilku dniach od wsadzenia liscie ogórka troche zżółkły stały się jasnozielone nigdy niemiałam problemu zawsze ogórek miał ładne ciemnozielone liscie...
ja tam ekspertem nie jestem ale moze to byc przyczyna temperatury otoczenia,temperatury podłoża lub brak nawozu.

A mam jeszcze jedno pytanie co odpowiada za ładny kształt ogórka(żeby był taki ładny i równy od początku do końca)-jeden składnik pozywki czy też odpowiednio zbilansowane wszystkie składniki
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Żeby był ładny kształt ogórki muszą być dobrze odżywione . Przy niedoborze azotu jest zaostrzenie wierzchołka i zakrzywienia owocu , przy niedoborze potasu flaszka , zbyt duże zasolenie , puste przestrzenie . Aha , niedobór azotu na wyrośniętym owocu jest widoczny również w postaci przejaśnienia przy szypułce . Aby składniki były prawidłowo pobierane , absolutne minimum temperatury podłoża to 16 stopni , w uprawie w miarę możliwości trzeba dbać o to aby nie spadła poniżej 18 stopni . Oczywiście w szklarniach mogą sobie pozwolić na więcej . Jeśli w dzień słoma dobrze się nagrzeje , temperatura powietrza może w nocy spaść do 12 stopni i świat od tego się nie zawali . Oczywiście ogórki do dobrego plonowania potrzebują wiecej , ale jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

jeszcze zapytam w sprawie zasolenia
czy to dobry pomysł by raz w tygodniu przelać uprawę samą czystą wodą
a jeśli mamy np. w ciagu dnia temp.28 stopni to wiadomo w tunelu ukrop,podłoże wysycha i pasowałoby podlać uprawę po południu
to po południu tez trzebaby dawac nawóz?
czy podzielić dawkę nawozu na pół i dac równo rano i po południu?
jak wybrnąć z tego by nie wymywać nawozów z podłoża po południu?
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Przegapiłam ten post . Czasem trzeba przelać słomę czystą wodą , ale to już na podstawie obserwacji stanu roślin . Jeśli pogoda jest sprzyjająca ( słonecznie ) , ogórki pobierają i przerabiają więcej składników pokarmowych niż w czasie pochmurnej pogody i można wtedy z powodzeniem dać więcej pożywki . Podlanie czystą wodą bez wyraźnej potrzeby spowoduje zakłócenia we wzroście .

Pozdrowienia , kozula .
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Kozula pomocy
robią się coraz wieksze te obramówki na ogórkach i dodatkowo sasychają na dolnych lisciach pojawiają się plamy.
przelałem podłoże czystą wodą,podłoże już tak nie wysycha bo zakończyłem palenie.
ktoś mówił że to brak wapni i trzeba opryskać calcinitem w stężeniu 0,5
inna teoria mówi o złym pH
co mam robić bo trochę szkoda tyle w to pracy i pieniędzy poszło
przesyłam zdjecia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

To zasolenie na wskutek przesychania podłoża i rzeczywiście z tego powodu utrudnione pobieranie wapnia . Oprysk calcinitem przyspieszy pobieranie tego składnika . W żadnym wypadku nie ogławiaj tych ogórków , tylko opuszczaj , albo przewieszaj . Patrz na wierzchołkowe liście , te z obwódkami już się nie poprawią . Jeśli będzie dobra wilgotność podłoża , zaczną szybko przyrastać i powinny pojawić się długie wąsy . Na przyszłość układaj slomę źdźbłami na sztorc , lub zabezpiecz przed przesychaniem . Odkąd zaczęliśmy układać słomę w ten sposób , nie było problemów z przesychaniem , chociaż ukladaliśmy bez wkopywania w ziemię .

Udanej walki o ogórki , kozula .
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Kochani, powiedzcie mi jak przygotować podłoże pod taką uprawę bo widzę to pierwszy raz ,
jak to jest z tą słomą, zakopuje się częściowo wiązki słomy w glebie czy jak?
A ogórki to konkretnie w czym się sadzi przy tej metodzie?
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Demeter , dobrze Kozula mówi ,że to głownie sprawa wapnia przy nadmiernych wahaniach wilgotności podłoża . Poczytaj uważnie : http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2853 . Mogłbyś też dać liście do analizy , bo możliwy jest nadmiar potasu , który w relacji do wapnia antagonistą jest ;:14
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”