Ogórki w tunelach,szklarniowe - problemy,choroby

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Demeter , ogórki nie powinny wylecieć ... Jeśli ustabilizujesz warunki to dość szybko odbudują sie. Ale sie tylko nie gniewaj , ale Ci powiem , że dosyc tak lekkomyślnie i swobodnie podchodzisz do sprawy .. Jeśli to ma być uprawa towarowa , to powinieneś PRZED rozpoczęciem uprawy znać wszelkie zalecenia i warunki . A wyrwany ze snu odpowiadać na wyrywki !. Oj dłuuuga byla zima , mialeś dość czasu poczytać , poszukać itd . Jeżeli chcesz sie uczyć na wlasnych błędach to bądz pewny ,ze czasu i pieniędzy nie starczy ... Zawsze wyjdzie coś nowego i świeża niespodzianka ! Jeśli zauważasz jakiś problem z uprawą , to nie powinieneś iść spać póki go nie rozwiążesz . Jutro- pojutrze to może być po zawodach , nieraz tak jest . Kozula napisała gdzieś : " Albo sie szybko nauczysz , albo nie masz co do gara włożyć ! " Forum składa sie w większości z hobbystow , więc jak coś nie wyjdzie to dramatu nie ma , tu jest inna sprawa . Aha , przędziorka pilnujesz ? Chwila nieuwagi i potrafi zjeść wszystko w kilka dni .
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Demeter , ogórki nie powinny wylecieć ... Jeśli ustabilizujesz warunki to dość szybko odbudują sie. Ale sie tylko nie gniewaj , ale Ci powiem , że dosyc tak lekkomyślnie i swobodnie podchodzisz do sprawy .. Jeśli to ma być uprawa towarowa , to powinieneś PRZED rozpoczęciem uprawy znać wszelkie zalecenia i warunki . A wyrwany ze snu odpowiadać na wyrywki !. Oj dłuuuga byla zima , mialeś dość czasu poczytać , poszukać itd . Jeżeli chcesz sie uczyć na wlasnych błędach to bądz pewny ,ze czasu i pieniędzy nie starczy ... Zawsze wyjdzie coś nowego i świeża niespodzianka ! Jeśli zauważasz jakiś problem z uprawą , to nie powinieneś iść spać póki go nie rozwiążesz . Jutro- pojutrze to może być po zawodach , nieraz tak jest . Kozula napisała gdzieś : " Albo sie szybko nauczysz , albo nie masz co do gara włożyć ! " Forum składa sie w większości z hobbystow , więc jak coś nie wyjdzie to dramatu nie ma , tu jest inna sprawa . Aha , przędziorka pilnujesz ? Chwila nieuwagi i potrafi zjeść wszystko w kilka dni .
no aż tak swobodnie do tego nie podchodzę,,mam książkę Ogórki pod osłonami Józefy Dobrzańskiej ile razy przeczytana,internet też ciagle jest pomocy ale niestety jestem początkujący i wiele rzeczy nie potrafię rozpoznać w fazie wczesnej.
robiłem i badanie wody mam i zrobioną pożywkę przez doradcę ale niestety praktyka to podstawa.
To jak jazda samochodem teoria swoje-wciśnij sprzęgło,włóż bieg,puść sprzęgło i dodaj gazu i ma jechać a kursantom gasnie.
Ale dzięki za wszystkie rady
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

postanowiłem w przyszłym roku wkopac słomę
czy mogę uzyć ziemi z rowków jako podłoże do obsypania słomy zamiast torfu?
gadral
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2010, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Witam,

Mam wielką prośbę, mam zrobioną analizę wody i chciałbym teraz ustalić nawożenie względem tej analizy. To mój adres gadral@poczta.onet.pl
Awatar użytkownika
aniusia24
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 17 gru 2009, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia i Mazury

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

mam pytanie odnośnie gnojówki z pokrzyw czy nadaje się też pod ogórki?
Ogród to moje drugie życie...
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

po pomocy franta i kozuli moje ogórasy ocalały i dały w sumie dobry plon(na warunki jaie panowały w maju)
po tej fali upałow znowu coś popsułem chyba z wapniem i borem ale o pomoc proszę jak zawsze ekspertów
1.młode zawiazki robia sie takie dziobate-chyba za mało wapnia lub zły stosunek potasu do wapnia
Obrazek
Obrazek
2.mam problem z tymi skazami-już nawet dodaje bor do podlewania
Obrazek
Obrazek
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Demeter , nic sie tu nie wymyśli , po prostu trzeba zwiekszyć nawożenie wieloskładnikowe ... Starsze rośliny w pewnym czasie wymagają większych dawk , aby zaskoczyć . Glównie jest to związane z tym , że system korzeniowy swoje optymalne możliwości ma już za sobą , i powoli będzie już coraz gorzej ... Jakość plonu z młodych nasadzeń zawsze jest lepsza niż z tych kilku-miesięcznych ; podobnie pomidor z 12 grona będzie sie różnił od tego z dolnych gron . Dlatego praktykuje sie często dwukrotne nasadzenia .
sliwa007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 29 cze 2010, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lublina

Ogórki w tunelach,szklarniowe - problemy,choroby

Post »

Witam wszystkich,
Zamierzam posadzić ogórki foliowe, partenokarpne na zbiór jesienny, sadzone bezpośrenio w ziemię. Będą to cztery tunele o wymiarach 30 x 7,6 m.
W związku że będzie to mój pierwszy sezon z ogórkami mam kilka pytań a mianowicie:
- czy 600 sadzonek na jeden tunel to nie za dużo?
- kiedy jest najlepszy termin do sadzenia rozsady?
- jak się je podwiązuje?
- jaki plon szacunkowo mogę uzuskać?
- czy są jakieś kruczki w tej uprawie na które trzeba szczególnie uważać (np maczniak rzekomy, przedziorek)?
Wiem że te pytania są trochę banalne, ale to dopiero początki więc jak zawsze są trudne. Do tej pory uprawiałem z powodzeniem pomidory i paprykę więc trochę pojęcia mam o warzywach, nasiona posiałem 15 czerwca, odmiana to merengue F1
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań

Post »

1.ja u siebie sadziłem 500 krzaków-odórek "kolka" mocno zarasta więc 600 sztuk to trochę według mnie za dużo
2.terminy są różne wszystko zależy od tego kiedy chcesz handlować na zbiór jesienny juz trzeba sadzić.
3.podwiązuje się je jak pomidora pętelka u dołu i zaplatamy
4.plon zależny jest od pogody w sierpniu można urwać sporo ogórka a we wrześniu niestety nie licz na super zbiory bez opalania,niestety zimne noce
5.odmiana merengue F1 stego co czytałem ma dobrą tolerancję na mączniaka rzekomego więc chyba jeden oprysk tygodniowo wystarczy aby utrzymać plantację.
dodatkowo trzeba pilnować mszycy i przedziorka-nie radze tego lekceważyć w zeszłym roku nie mogłem zlikwidować mszycy w jednym tunelu i skasowała mi dwa rządki
pzdr. i życzę udanych zbiorów
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

przy rozmowie na temat produkcji padła taka oto teoria
podłoże torfowe wysusza podłoże pod nim się znajdujące-zawsze mi się wydawało że torf kładzie się po to trzymał wilgoć a tu ma wysuszać
co o tym myślicie?
sliwa007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 29 cze 2010, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lublina

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań

Post »

3.podwiązuje się je jak pomidora pętelka u dołu i zaplatamy
czyli zamotuje łodyge sznurkiem a następnie do góry do drutów? A drut jakiej średnicy?
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań

Post »

ja mam drut 2,5 mm nie zapomnij robić pętelki przynajmniej dwa razy bo ci zjedzie cały ogórek na dół
sliwa007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 29 cze 2010, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lublina

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań

Post »

dzięki wielkie demeter, jutro zaczynam sadzenie, chociaż takie upały mnie nie zachwycają

Ps. a czy taki drut wytrzyma ciężar ogórków?
http://www.24garden.pl/product/id/1531, ... 0m-zielony
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”