Ogórki w tunelach,szklarniowe - problemy,choroby

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: choroba ogórka

Post »

Tą gnojówką to bardziej karmisz grzyby chorobotworcze jak ogórki- niestety
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: choroba ogórka

Post »

Nie wiem jaką masz ziemię, ale ogórki powinny być podlewane częściej, dobrze podsypać ziemią szyjkę korzeniową, aby nie było w tym miejscu za mokro, w czasie podlewania żeby woda spływała dalej. Możesz jeszcze je ratować podlać szyjkę korzeniową previcurem lub acrobatem, a ekologicznie trianum (może już trochę za późno) ewentualnie polyversum. Zgnilizna twardzikowa zazwyczaj rozwija się na łodydze przy ogonku liściowym, też na nią jest dobry polyversum , ewentualnie topsin.
madzia00o
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lip 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Witam!
A u mnie tez jakies takie cuda niewidy sie dzieja w tej szklarni :) Pomozcie :( z 4. krzakow ogorka zebralam do tej pory 3 ogorki :/ wszystko ciagle usycha :( Poza tym liście są jakieś takie dziwaczne.
Tylko badzcie wyrozumiali bo pierwszy raz w zyciu bawie sie w uprawy roslin :) Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Aaaah... na domiar zlego w szklarni razem z ogorkami mam posadzone pomidory ;) a to ponoc wielki grzech :) Pomidory byly pryskane juz miedzianem 2 razy. Z nimi tez sie cos dzieje dziwnego, bo ciagle liscie sie zwijaja, nie wiem czy to sie nawzajem cos napedza jakies chorobsko. Na lisciu dzisiaj zauwazylam poplesnialy lisc, ale go wywalilam przed robieniem zdjec :/ jest jeszcze jeden lisc ktory budzi moj niepokoj:
Obrazek Obrazek Obrazek
Magda :)
mk1a
100p
100p
Posty: 178
Od: 6 maja 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okoloce wawki
Kontakt:

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

ja mam posadzone ogórki z pomidorami i papryką ogórków tylko 2 krzaczki i od połowy czerwca zajadam się ogórkami właściwie zrywam codziennie po 2 pomidory też nieźle się mają
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Zbieram prawie kilogramowe ogórki z krzaka zaszczepionego na dyni. W przyszłym roku muszę mieć ich więcej.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

madzia00o, a czy dawałaś wapno i jakie inne nawozy bądź obornik, może też wynikać ,że jest mało wapna w ziemi. Także już są początki szarej pleśni,mogła wyniknąć z chwilowego przeazotowania. Dokładniej to Kozula na tym się zna, bo ja wolę zapobiegać niż leczyć i nie stosować żadnych środków ochrony roślin, jeśli się uprawia pod osłoną.
madzia00o
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lip 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Wszystko było robione na wariata. Szklarnia od kilku lat stała nieużywana, rosły tam tylko truskawki. Nawieźliśmy trochę nowej ziemi (coś w rodzaju torfu), przekopaliśmy i po ok. 2 tygodniach posadziliśmy ogórki i pomidory. Rośnie tam jeszcze trochę truskawek. Wapna nie dawaliśmy. Jedyny nawóz jaki był i jest dawany to nawóz, który sama zrobiłam z pokrzyw (rozrobiony 1:10 z deszczówką) i tym podlewam wszystko tak raz na 3 tygodnie. Ziemia jest chyba kwaśna w okolicy ogórków, bo rośnie tam ta zajęcza kończyna czy jakoś tak to się nazywa :/
Magda :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

To ogólnie można powiedzieć, że praktycznie brakuje wszystkiego. Możesz zacząć od posypania dolomitem i go lekko wtopić, Taka ziemia dodana,to dobry akumulator, ale trzeba dać obornika lub nawozu mineralnego, a teraz dochodzi choroba i także mogą wystąpić przędziorki. Poleciłbym na ogórki amistar lub topsin ( z ekologicznych polyversum). Także na pewno wystąpi niedobór żelaza i także przydałby interwencyjnie bor, ale wszystko z umiarem, wdg. zaleceń w instrukcji zastosowania.
madzia00o
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lip 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

To mam trochę roboty :) A jeszcze pytanie: czy jeśli jesienią dam obornik to wystarczy, żeby w przyszłym roku lepiej wszystko rosło? Czy może powinnam wymienić ziemię w szklarni (mam taką z 10x5 m.)? Wydaje mi się, że w ziemi są jakieś grzyby i boję się, że jedynym sposobem wypędzenia wszystkich ze szklarni będzie definitywna wymiana podłoża. Tylko, że mogę się mylić, bo jestem niedouczona :roll: a właściwie ciemna masa jeszcze ;:oj
Magda :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Ja uprawiam pomidory przeszło 20 lat na tej samej ziemi i są już mniejsze plony, ale las rośnie kilkadziesiąt lat i leśnicy nie wymieniają ziemi. Możesz odkazić, ale wtedy nie można dać obornika, bo mała skuteczność. Drugi sposób to: dać obornik i na wiosnę zastosować ochronę biologiczną, wprowadzić do gleby EM lub bardziej profesjonalne inne grzyby, jak trianum lub polyversum, u mnie nawet to działa . Do tej pory nie zastosowałem żadnego środka chemicznego.
beata11
50p
50p
Posty: 75
Od: 2 cze 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

A teraz pytanie trochę z innej beczki czy można zbierać nasiona z ogórka szklarniowego i wysiać na następny rok aby uzyskać takie same owoce?Przeoczyłam jednego ogórasa i jest teraz olbrzymi i na taki wpadłam pomysł tylko nie wiem czy to by się udało.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

Jeśli to nie jest odmiana F1 to można zebrać nasiona. Ale ogórki szklarniowe to zwykle mieszańce F1 i rośliny potomne nie powtarzają cech.
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Ogórek szklarniowy

Post »

jaką odmianę ogórka szklarniowego polecacie? w miarę długi żeby był...
mam nadzieję, że przeżyje ogórek razem z pomidorem pod jednym dachem...:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”