Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Pomóżcie moim kapustom.Mam około 60-70 sztuk i 3 z nich wyglądają jakby z nich zeszło powietrze.Myślałem że omdlały więc obficie wszystko podlałem.Co im się stało?Środkowe małe listki są sztywne tylko te wielkie oklapły.Nie dawałem żadnego nawozu żeby je popalić bo reszta w porządku.Jedno co zrobiłem to naciągnąłem agrowłoknine i prosto na nie podlewałem.Korzeni nic nie podgryza bo sprawdziłem.Wszystkie zakładają już głowki.
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Elaos, jakie masz odmiany tych stożkowych? Miałem białą Filderkraut i czerwoną Kalibos, też były takie wysokie. Kalibos nawet stała ale duże główki Filderkraut też się przechylały. Taki ich urok, moim zdaniem warto je uprawiać, Kalibos jest dość jasna i delikatna w porównaniu z pospolitymi odmianami czerwonej a Filderkraut jest świetna do kiszenia.
Kapusty stożkowe dopiero wysadziłem w sobotę, w tym roku robiłem rozsadę rwaną i nie jestem pewien czy się przyjmie.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Też mam Filderkraut i pierwszy raz Kalibosa.
Kapusta biała bardzo mi podeszła , jest delikatniejsza i świetna do kiszenia i na surówki. Głowy mi porosły wielkie, niektóre nie weszłyby do wiadra. Tylko właśnie martwi mnie ten wzrost łodygi. ale skoro mówisz, że ten typ tak ma, to trudno. Wysiewałam kapustę 28 lutego do tunelu foliowego i bardzo ładnie wzeszła.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Jest podobno taki deszcz który nazywa sie kapuśniaczek. Niestety go nie ma i trzeba sie pogodzić ze słabym plonem kapusty :F
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

to co szkodziło moim kapustom to śmietka kapuściana.Siedzi tego cholerstwa pełno w korzeniach. Czy ktoś zna jakiś dobry środek na nią????? Tylko proszę szybko o odpowiedź.

edit

rozważam już nawet usunięcie setki kapust z poletka tylko jak je wykurzyć z ziemi na drugie sadzenie? Czy coś do ziemi dosypać czy spryskać? Jakim środkiem?
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Poszukaj informacji o Decisie, chyba gdzieś czytałam, że się podlewa kapustę Decisem na śmietkę, ale u mnie z pamięcią różnie bywa :)
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

mam Decis i czytałem ulotkę. Nie ma w niej nic o śmietce. Dobry jest na bielinka
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Proszę :

http://e-warzywnictwo.pl/index.php/ze-s ... _1347.html

Ze śmietką kapuścianą trzeba walczyć na wszelkie sposoby

Muchówki śmietki kapuścianej pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, ale także (drugie pokolenie) pod koniec czerwca oraz (trzeciego pokolenia) w sierpniu. Larwy drugiego pokolenia śmietki obniżają wartość handlową warzyw.

Śmietka kapuściana to szara muchówka pokryta czarnymi szczecinkami. Larwa jest brudnobiała, beznoga, długości do 7 mm. Jajo białe, długości do 1,2 mm. Bobówka dochodzi do 6 mm i jest koloru brunatnego. Śmietka zimuje w stadium bobówki w glebie. Wylotu much pierwszego pokolenia ma miejsce na początku kwietnia. Po uzupełnieniu braków pokarmowych i kopulacji, zwykle ma to miejsce w drugiej połowie kwietnia, samice składają jaja na szyjce korzeniowej i pod grudki gleby blisko rośliny. Warto wiedzieć, że jedna mucha może złożyć do 120 jaj, a wylęg larw następuje na przełomie kwietnia i maja. Dorosłe muchówki drugiego pokolenia pojawiają się pod koniec czerwca, a larwy w lipcu. Muchówki trzeciego pokolenia w sierpniu, a larwy żerują we wrześniu i październiku.

Szkodliwość

Larwy pierwszego pokolenia żerują przede wszystkim na częściach podziemnych roślin (korzenie i zgrubienia rzodkiewki, korzenie chrzanu) oraz części spichrzowej kalarepy. Uszkodzone rośliny są pozbawione bocznych korzeni, a na korzeniu palowym widoczne są płytkie korytarze. Uszkodzone rośliny słabo rosną, więdną, żółkną, można je łatwo wyciągnąć z ziemi. Silnie porażone rośliny zamierają.
Zgrubienie rzodkiewki miejscu żerowania ciemnieje, gnije z powodu infekcji powodowanej przez różne czynniki chorobotwórcze (bakterie, grzyby). Larwy śmietki wgryzają się do wnętrza zgrubień rzodkiewki i tam żerują. Uszkodzone zgrubienia rzodkiewki są zniekształcone i nie nadają się do handlu oraz konsumpcji. To pokolenie wyrządza duże szkody w chrzanie ? larwy uszkadzają główki korzeni, z których później nie wyrastają już liście. Drugie i trzecie pokolenie oprócz korzeni, uszkadza także części nadziemne roślin. Larwy żerują w grubszych nerwach liści, główkach kapusty głowiastej i kapusty pekińskiej, u nasady rozgałęziających się róż i różach brokułu oraz kalafiora, w główkach kapusty brukselskiej oraz rzodkiewce i rzodkwi uprawianej na zbiór jesienny. Żerujące larwy można jeszcze znaleźć w roślinach w październiku.

Profilaktyka i zwalczanie

Głęboka orka wykonana po zbiorze roślin zmniejsza liczbę zimujących bobówek.
Przy zakładaniu plantacji należy pamiętać o tym, aby unikać stanowisk w bezpośrednim sąsiedztwie długo kwitnących upraw takich jak między innymi: wieloletnie bobowate (motylkowe), rzepak, plantacje nasienne i niszczyć chwasty przed kwitnieniem.
Wczesny termin siewu lub sadzenia (chrzan sadzony we wcześniejszym terminie ? od 20 marca do 10 kwietnia ? w okresie lotu śmietki ma już wykształcone liście).
Zwalczanie chwastów ? kwitnące rośliny są źródłem nektaru dla muchówek.
Chemiczna ochrona ? zabiegi opryskiwania należy wykonać na podstawie sygnalizacji.

Sygnalizacja

I. Odławianie śmietki kapuścianej przy pomocy pułapki zapachowej (producent MEDCHEM) odławiane są wyłącznie zapłodnione samice
1. Na plantacjach wczesnych odmian warzyw z rodziny kapustowatych odławianie prowadzi się od połowy pierwszej dekady kwietnia do połowy maja (4 tygodnie)
2. Na plantacjach późnych odmian warzyw z rodziny kapustowatych ? od połowy lipca do połowy września (7-8 tygodni).
3. Próg zagrożenia to odłowienie 2 samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie 2 kolejnych dni.
4. Zabieg opryskiwania należy wykonać w okresie składania jaj i wylęgania się larw ? 2-5 dni po odłowieniu w zależności od stanu pogody.
*na podstawie liczby złożonych jaj ? zabieg opryskiwania wykonuje się po stwierdzeniu 20 jaj na 20 roślinach.
*żółte naczynia Moerick`a z wodą i niewielką ilością środka zwilżającego (np. płynu do mycia naczyń) zmniejszającego napięcie powierzchniowe wody, co ograniczy możliwość ucieczki owadów ? jako żółte naczynia można wykorzystać żółte, plastikowe miseczki. Naczynia należy ustawić po jednym na każdym boku pola około 2-3 metrów od jego brzegu. Wadą tej metody jest równoczesne odławianie innych owadów przez co niezbędna jest umiejętność rozróżniania przez rolnika odłowionych gatunków.
*na podstawie obserwacji zjawisk fenologicznych ? śmietka kapuściana jest obecna na plantacjach roślin kapustowatych w okresie kwitnienia lilaka pospolitego (zwanego potocznie bzem).
*internetowy system sygnalizacji. System ten jest dostępny dla rolników posiadających komputer i łącze internetowe. Dostęp do systemu znajduje się np. na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa http://www.piorin.gov.pl lub pod adresem bezpośrednim: http://www.piorin.gov.pl/sygn/start.php .

Do zwalczania śmietki kapuścianej należy stosować tylko środki zarejestrowane do ochrony określonego w etykiecie rejestracyjnej gatunku rośliny. Do opryskiwania roślin ? wczesnych, średnio wczesnych i późnych odmian kapusty, kalafiora, brokułu i kapusty pekińskiej można zastosować np. Karate Zeon 050 CS, Kung-Fu 050 CS, LambadaCE Z 050 CS. Do opryskiwania roślin w polu można użyć np.: Karate Zeon 050 CS, Kung-Fu 050 CS, LambadaCE Z 050 CS lub Sumi-Alpha 050 EC.


Autor: dr inż. Maria Rogowska, Instytut Ogrodnictwa, Oddział Warzywnictwa, Skierniewice
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Chemiczne zwalczanie śmietki kapuścianej według programu ochrony:
Karate 2,5WG 0,24 kg na 1ha, lub Karate Zenon050CS w ilości 0,12 l/ 1ha - 7 dni karencji.
Dursban Delta 200 SC 0,2% zastosować 1-2 dni przed posadzeniem rozsady.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Zdjęcie kapusty stożkowej, o której pisałam wcześniej, ze wytwarza bardzo długi pęd. Jest podsypana na kilka cm, więc w sumie łodyga ma chyba już ze 20 cm, a jeszcze urośnie. Może w polu, jak jest dużo główek to się nawzajem podpierają, ale ja mam posadzone w 1 rzędzie i mi się przewracają.

Obrazek
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

U mnie kilka kapust poszło w nasiona :evil: i nie wiem czemu, reszta jest ok.
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

Może się ktoś wypowiedzieć na temat obciapywania kapusty. Czy tak robicie? Czy to są jakieś teorie wyssane z palca?
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.

Post »

A co to takiego- obciapywanie?
Pozdrawiam, Marta.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”