Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
adi5
50p
50p
Posty: 66
Od: 25 sty 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kapusta

Post »

Jaką polecacie odmianę białej kapusty do kiszenia?
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Kapusta

Post »

Dla mnie bezkonkurencyjna jest Kamienna Głowa.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Kapusta

Post »

Iochroma a czy sama robisz rozsadę kamiennej głowy? i kiedy siejesz, jak...?
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Kapusta

Post »

Tak, Kamienna Głowa jest najlepsza! Ja robię sama rozsadę na początku kwietnia. Ważne żeby nie siać za gęsto bo się wyciągnie. Ja swoją rozsadę robię w szklarni :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kapusta

Post »

Kamienna Głowa jest dobra dopóki nie posmakuje się lepszych odmian, np. Ramko jest nieco wcześniejsza, ale walory smakowe i delikatność przewyższa tą pierwszą.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Kapusta

Post »

Ludwiku, ale i przy kiszeniu?
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kapusta

Post »

Także ją kisiłem, chociaż nie jest docelowo przeznaczona na zimowe kiszenie, ale zawiera dużo cukrów i się nie psuje. Z Kamienną Głową pożegnałem się chyba jakieś 20 lat temu, była wtedy doskonała.
Bardzo zadowolony byłem w minionym sezonie z kapusty wczesnej:
KAPUSTA DELIGHT BALL F1 prec./2,25-2,50/ 2500SZT.
Cena po rabacie: 111zł/op. Super Nowość w tym segmencie kapust -główki bardzo szybko osiągają wagę ponad 1kg. (NiZ 17-932) Na najwcześniejsze nasadzenia w tunelach foliowych każdego typu oraz pod folią perforowaną. Okres wegetacji ok. 53-60 dni. Główki o wadze powyżej 1 kg. Zalecane zagęszczenie 50 000 - 60 000 szt./ha.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Kapusta

Post »

Dzisiaj kupiłem nasiona kapusty odmiana Amager Kurzstrunkig na przechowywanie i kiszenie (szczególnie na kiszenie) oraz nowość superwczesną odmianę Express (stożkowa), zobaczymy jak to będzie.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
agu_rodniczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 sty 2015, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

W tym roku drugi raz w życiu sieję kapustę. Nie mam za bardzo doświadczenia, w tamtym roku siałam kamienną głowę, zakiszona cieszy nas przez całą zimę póki co. W tym roku na pewno powtarzam kamienną głowę, ale zakupiłam też nasiona włoskiej Vertus, głowiastej czerwonej, amager polana i brunświckiej. Ponieważ jestem zielona, bardzo proszę o pomoc i poradę. Piszecie, że już wysiewacie, a na większości opakowań jest informacja, że siejemy marzec- kwiecień. Chciałam już w ten weekend zacząć, nie wiem czy to dobry pomysł.
Poza tym na samym początku wątku wspominał ktoś, że kapusta lubi zimno do wzrastania. Co to znaczy zimno? Jaka temperatura?
Moje normalnie na stoliku w pokoju stały i tak im w cieplarnianych warunkach dawałam rosnąć, może za ciepło było?
Główki miałam małe i skromne. Pewnie popełniłam mnóstwo błędów, chciałabym w tym roku lepiej zadbać i dowiedzieć się czegoś więcej o kapustce :)
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kapusta

Post »

agu_rodniczka:
W ubiegłym roku siałem cztery gatunki kapusty, dwie wczesne i dwie późne.
Wczesne-Ditmarska i Mira-Polana 4 marca.Pierwsze wschody nastąpiły 11 marca.4 kwietnia wysadziłem je do gruntu.
Późne-Kamienna głowa i Vertus2 wysiałem 14 marca i poszły do gruntu 15 kwietnia. Teraz musisz sobie dobrać terminy według własnych potrzeb.Co do odmiany Vertus to byłem z niej zadowolony.Rosnąc tworzyła ładne ,duże,zwarte główki. W smaku b. dobra,jak na mój gust.Wysiewałem w skrzynkach w domu.Gdy ładnie zmężniała wyeksportowałem ją do mnożarki gdzie miała ok.10 stopni w nocy i do 20 w dzień.Kapusta lubi chłodniejsze klimaty.Zbyt wysoka temperatura w połączeniu z małą intensywnością światła sprawia że rozsada jest blada i wybiegnięta.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
agu_rodniczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 sty 2015, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

Faworyt:
Bardzo dziękuję za odpowiedź, jestem zielona jeszcze ale czytam dużo forum, mam nadzieje, że niedługo będą tak samo mądra jak Wy tutaj wszyscy.
Wysiałam już kapuchę, myślę że może wcześnie, ale stoi w pokoju, gdzie mamy kilkanaście stopni, na razie nie bardzo słoneczne miejsce, dopóki nie zacznie kiełkować. Wtedy przeniosę ją w bardziej słoneczne rewiry. dostałam też wskazówki dla zielonych na prywatną wiadomość, za które chciałabym bardzo podziękować, zaczynam się wgłębiać w temat.

Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kapusta

Post »

agu_rodniczka:
Czytaj, czytaj. Tu na forum jest kopalnia wiedzy i to co najważniejsze wiedzy praktycznej.Jak wspomniałem unikaj przy produkcji rozsady wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza bo choroby tylko na to czekają.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kapusta

Post »

Na pierwszy siew mam kapustę pierwszy zbiór,mam zamiar wysiać w domu i po wschodach wynieść do nieogrzewanego tunelu,ale chyba jeszcze za wcześnie i w dodatku od środy ochłodzenie.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”