Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kapusta - co to za choroba?

Post »

Tantniś krzyżowiaczek już swoje zrobił, gąsienice są nawet w głębi kupusty
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kapusta

Post »

Moja kapusta (mam tylko kilka sztuk) wygląda podobnie jak u Mysiula - nie było mnie raptem 6 dni na działce. Część miałam przykrytą włókniną żeby bielinki się nie przedarły, ale to nic nie dało. Próbowałam zidentyfikować szkodnika i wyszło mi, że to chyba śmietka - po odkryciu włókniny odleciały jakieś muchy czy mole a na liściach pozostały białe ok 7 mm gąsienice. Dostały drinka z tymianku (ha, ha "herbatka") i zobaczę czy im zasmakuje.
Dorota
roma333
100p
100p
Posty: 150
Od: 27 kwie 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północna Wielkopolska

Re: Kapusta

Post »

A ja mam mączlika na wszystkich kapustnych- to małe białe motylki które robią podobne szkody jak u Mysi. Rosliny tez mają dziurki. Raz pryskalam i trochę ubyło i jeszcze jak się ruszy liśćmi to fruwają. Nawet tablice żółte lepne wstawiłam. Czy Wy nie macie tęgo paskudztwa ? Tylko u mnie?
miczu007
100p
100p
Posty: 192
Od: 4 sty 2014, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz - Okolice

Re: Kapusta

Post »

Mam to samo i to sporo zżerają mi kapuche kalafiory brokuły
Jak sobie z tym radzicie ?
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kapusta

Post »

Ja już sama nie wiem co mam, w niedzielę wydawało mi się, że to białe 7mm gąsieniczki i jakieś mole. Wczoraj uzbroiłam się w mocne okulary i przyjrzałam się towarzystwu. Po oprysku drinkiem tymolowym jest znacznie lepiej - tak naprawdę nie wiem czy to działanie oprysku czy szkodnik jest w innej fazie rozwoju. Na liściach wczesnej kapusty tych bezpośrednio przy główce znalazłam trochę kokonów, poza tym trochę zaschniętych gąsienic, były większe białe(7-8 mmm) i mniejsze (4-5mm) zielone. Te zielone zwinięte w kółko, parę zielonych żyło. Posprzątałam co trzeba i powtórzyłam oprysk. Na późnej kapuście nie było zielonych, znalazłam kilka kokonów i kilka "moli", jak usiądą są ciemne i podłużne, jak latają wydają się jasne. Też dostały eko-oprysk będę obserwować co dalej.
Dorota
roma333
100p
100p
Posty: 150
Od: 27 kwie 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północna Wielkopolska

Re: Kapusta

Post »

miczu007 pisze:Mam to samo i to sporo zżerają mi kapuche kalafiory brokuły
Jak sobie z tym radzicie ?
Pisałam o dalszej walce w wątku mączlik szklarniowy http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=88053
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kapusta

Post »

Moja metoda jest taka:

Obrazek

Działa jako tako. Ale przynajmniej pod firaną mam szansę na jakiś cały liść, podczas gdy poza są wszystkie ażurowe, za co winię tego przyjemniaczka tantnisia.
Tu na przykładzie brukselki.


Obrazek Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kapusta

Post »

Ja przykryłam białą cienką agrowłókniną i wyjechałam na tydzień, ale albo znalazły jakąś dziurkę albo już były schowane w liściach bo po powrocie po odkryciu wyfrunęły całe chmary tego świństwa, było gorzej niż na tych których nie przykryłam.
Dorota
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kapusta

Post »

Też się zastanawiam nad sensem uprawy kapustnych . ;:224 Pewnie jednak trzeba okrywać , ale czym .
Myślę nad siatką cieniującą .Jakieś robactwo wylęgło mi się pod włókniną , którą okrywałam rzodkiewkę.
Liście podziurawione , ale rzodkiewka korzeń zupełnie zdrowy . ;:oj
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kapusta

Post »

W sklepach powinny być specjalne siatki ogrodnicze do tego celu, cienkie ale mocniejsze niż włóknina. Najwyraźniej jest to niewypełniona nisza na rynku.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kapusta

Post »

Ja mam siatkę cieniującą i ona daje radę jeśli chodzi o kapustę - czysta bez oprysków, z tym że do maja jest folia perforowana. Kapusta już zjedzona, został brokół, więc już nie okrywam a zdjęcia na poprzedniej stronie.
Na pewno taka siatka nie starcza na pchełkę - ta sobie nic z niej nie robiła i zeżarła mi pekińską. Ale reszta jakoś nie daje rady jej sforsować.
Pozdrawiam Asia
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kapusta

Post »

U mnie na tatnisia krzyżowiaczka Carate Zeon i Mospilan zadziałały słabo, jeśli w ogóle. Czytam, że ten motyl szybko uodparnia się na środki ochrony roślin. Spróbuję Coragenu.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kapusta

Post »

Johna pisze:Ja mam siatkę cieniującą i ona daje radę jeśli chodzi o kapustę - czysta bez oprysków, z tym że do maja jest folia perforowana. Kapusta już zjedzona, został brokół, więc już nie okrywam a zdjęcia na poprzedniej stronie.
Na pewno taka siatka nie starcza na pchełkę - ta sobie nic z niej nie robiła i zeżarła mi pekińską. Ale reszta jakoś nie daje rady jej sforsować.
U mnie bardzo podobnie pod firanką - kapusta czyściutka, pekinka ponadgryzana (ale najbardziej na wiosnę, teraz już tak nie męczy i nawet pekinka jakoś się trzyma).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”