Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

Ładnych w sensie koloru bieli, a nie wielkości.
Awatar użytkownika
KornelkowaMama
50p
50p
Posty: 78
Od: 29 maja 2015, o 07:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Kapusta

Post »

Mam problem z moimi kapustami. Tylko proszę nie śmiejcie się, bo się wygłupiłam sadząc te kapusty tak gęsto. Niestety ilość miejsca mam bardzo ograniczoną, a dużo chęci na różne warzywa i stąd ta ciasnota :-/
Obrazek
Jak widzicie na zdjęciu jakoś się ciasno w tej mojej skrzyni porobiło i nie wiem czy mogę tym kapustom jakoś liście poprzycinać? Wyrwać ze dwie/trzy, czy co właściwie powinnam zrobić??
Kapusty wchodzą mi na pomidory i boję się, że te dostaną za mało słońca. Co byście radzili?

Druga sprawa to fakt, że mam wrażenie że tylko dwie kapusty wiążą się w główkę.... co zrobić aby też pozostałe w konsekwencji utworzyły główki?
Przepraszam za takie pytanie, pewnie dla Was są absurdalne, ale ja jestem totalnie zielona w temacie, a zapał mam ogromny :-)
To i tak sukces, że wszystko mam z własnej rozsady ;-)
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Kapusta

Post »

Moje kapuchy są podobne, ale mam nadzieję, że zawiążą główkę.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dontcallmebaby
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 mar 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kapusta

Post »

Nie śmiejcie się proszę, ale mam dość głupie pytanie... Czy bielinki atakują również czerwoną kapustę? Czy tylko białą? Jak w wyszukiwarce obrazów w Google wpisuję "larwy bielinka kapustnika", to zdjęcia jakby tylko na białej/zielonej. Naiwna jestem?

Kilka dni temu ściągnęłam z mojej (czerwonej) namiot, bo zrobiłam za mały i zaczynał powoli ją ograniczać. Dzisiaj podczas grzebania w ogródku zauważyłam bielinka, który jakoś podejrzanie kręcił się obok mojej kapuściano-buraczkowej grządki. Nie usiadł w końcu na kapuście, tylko poleciał "w świat", ale poważnie mnie zaniepokoił swoją obecnością. Jak kapucha siedziała pod agrowłókniną to żadnego bielinka nie widziałam, ledwo odkryłam, to już się łajza przyplątała.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Kapusta

Post »

Obrazek coś mi zjada kapustę. Pierwszy rok ją uprawiam i jak do tej pory niczym nie była zasilana. Miała być stożkowa ale coś się nie zapowiada.
Pozdrawiam Jola
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kapusta

Post »

Bo jeszcze za wcześnie na kształt, mam stożkową czerwoną i też jak na razie stożka nie widać. Nasiona z ubiegłego roku więc na pewno stożkowa. Tylko trochę ciasno ma u Ciebie.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

kama_80

Ptak albo ślimak podjada Ci kapustę. Druga sprawa- kapusta ma niedobór azotu.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kapusta

Post »

KornelkowaMama

Mam podobny problem z kapustą, bo nie mając wiele miejsca też trochę za gęsto ją posadziłam.
Dzisiaj właśnie popodcinałam jej liście, dwie wyrwałam i zrobiło się b. dobrze.

Zaczęła wreszcie zawiązywać główki, niektóre całkiem, całkiem.
Te liście, które są ładne, można zużyć na bieżąco, albo pokroić i zamrozić.

Kapusta lubi żyzną ziemię, uprawia się ją w pierwszym roku po oborniku,
więc sadzenie jej z pomidorami to nie jest chyba najlepiej.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kapusta

Post »

I oczywiście przestrzeń, żeby urosła po 6 i więcej kilogramów, a tu już na początku większość osób ogranicza jej pole.
Zdj. z września ubiegłego sezonu. Obrazek
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Kapusta

Post »

Na rozsadzenie już za późno? Buraczek miał być na botwinę ale coś rośnie wolno. Rzodkiewka zaraz wyleci to i kapuście się z boków miejsce zrobi. W rządku faktycznie gęsto. Liści kilka pozyskałam bo potrzebowałam do wyścielenia garnka pod pasteryzację :wink: Przestrzeni to ja mam 100m2 pod warzywniak. Zastanawiam się z czego jeszcze zrezygnować by ukrócić tą wszechobecną gęstwinę.

Zaraz doczytam o nawozach. Na jesieni miałam tam grykę i ją przekopałam. Potem był tylko dolomit bo mam zatrzęsienie (coraz mniejsze) skrzypu. Przedplonu w tym roku nie obsiewałam.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
KornelkowaMama
50p
50p
Posty: 78
Od: 29 maja 2015, o 07:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Kapusta

Post »

No wiem, że za gęsto.... nie mam żadnego doświadczenia, więc wsadziłam i nawet nie byłam świadoma jaka ona się wielka zrobi ;-( To co wyrwać ze dwie?, czy może zostawić tylko te co główki już zawiązały?

Co do sadzenia z pomidorami, to wyczytałam że one dobrze wpływają na kapustę, w sensie nie ma dzięki nim robaków. Tylko teraz widzę, że ta kapusta zacienia i tłamsi moje pomidory. Co prawda radzą sobie całkiem, całkiem ale nie są takie wysokie jak u teścia w szklarni.
Jeśli zaś chodzi o obornik, to mój małżonek zrobił mi te skrzynie dopiero w maju, więc obornik dał do środka, ale nie jesienią, tylko jak wyścielał skrzynie. Dodatkowo podlewam wszystko co dwa tygodnie gnojówką z pokrzywy.
A co ma do rzeczy ten obornik i pomidory, bo nie bardzo wiem?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kapusta

Post »

Kapusta ma duże wymagania i pomidor ma duże wymagania.
O to chodziło.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
axyz1
50p
50p
Posty: 74
Od: 26 lut 2013, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kapusta

Post »

A to zdjęcia mojej kapusty z dzisiaj Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Agnieszka
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”