Pomidory kumato - siać czy nie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Zostawiłem sobie kilkadziesiąt nasion pomidorów zielono-brązowych zakupionych w sklepie w celach konsumpcyjnych. Nazywają się kumato i to, co zdołałem wyczytać o nich, to głównie przepisy kulinarne. Zastanawiam się czy je wysiewać, czy postarać się o nasiona innych, sprawdzonych odmian?
Zastanawiam się, czy ryzyko niepowodzenia uprawy tego typu pomidorów, o których niewiele wiadomo, u nas jest duże? W tym roku nie mam możliwości posadzenia pomidorów inaczej, jak tylko do gruntu.
Nigdy nie uprawiałem pomidorów, stąd moje wątpliwości. Nasiona zostawiłem sobie po lekturze wątków pomidorowych na tym forum.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Siej a co Ci szkodzi:) Ale jakieś inne dokup, warto mieć coś w odwodzie;)
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Mam mało miejsca i nie chcę go tracić na nieudane eksperymenty.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

A ja wysiałabym.Chociaż kilka na próbe.A nuż okażą się smaczne.A teraz jako owoce to jakie były?

Pozdrawiam.Maria
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Teraz były twarde, smak nie powalał na kolana. Kupowałem je przed świętami zeszłego roku, więc zdaję sobie sprawę z tego, że smak zimą kupowanych pomidorów jest inny niż tych, zrywanych latem prosto z krzaka. Smak był na tyle interesujący, że z kilku kupionych przeze mnie odmian zostawiłem sobie nasiona tylko tych pomidorów.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

rolnikt pisze:Teraz były twarde, smak nie powalał na kolana. Kupowałem je przed świętami zeszłego roku, więc zdaję sobie sprawę z tego, że smak zimą kupowanych pomidorów jest inny niż tych, zrywanych latem prosto z krzaka. Smak był na tyle interesujący, że z kilku kupionych przeze mnie odmian zostawiłem sobie nasiona tylko tych pomidorów.
Najlepiej wysiej nasiona z Kumato. Jest to mieszaniec należący do Syngenty, więc trzeba kilku lat selekcji, żeby z tego mieć ustaloną odmianę.
pozdrawiam, Gunnar
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Chętnie wysieję, jednak nie mam pojęcia czy to szklarniowiec, czy można go wysadzić do gruntu. Dodatkowe miejsce pod szkłem dopiero w planach (materiał mam, nie wiem czy zdążę zmontować), a nie chciałbym sadzić pomidorów wiedząc, że nie przetrwają i tylko miejsce zajmą na grządce.

I jeszcze jedno. Nie planuję jakiejś uprawy powiązanej z selekcją. Rozróżniam podstawowe odmiany pomidorów: jadalne i.... jadalne. Wysiew traktowałbym jako przygodę, do której zachęciła mnie lektura tego forum. Być może pójdę krok, dwa dalej. Na razie muszę popraktykować.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

rolnikt pisze:Chętnie wysieję, jednak nie mam pojęcia czy to szklarniowiec, czy można go wysadzić do gruntu. Dodatkowe miejsce pod szkłem dopiero w planach (materiał mam, nie wiem czy zdążę zmontować), a nie chciałbym sadzić pomidorów wiedząc, że nie przetrwają i tylko miejsce zajmą na grządce.
Kumato zdecydowanie nie jest szklarniowcem, a pewnie byłoby lepiej siać jakieś ciemne odmiany od Kozuli, jeśli masz takie.
pozdrawiam, Gunnar
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

GunnarSK pisze:... a pewnie byłoby lepiej siać jakieś ciemne odmiany od Kozuli, jeśli masz takie.
Jak pisałem, nigdy nie uprawiałem pomidorów. decyzja o zachowaniu nasion zapadła podczas jedzenia pomidorów właśnie i była związana z lekturą forum. Na święta porobiłem sporo zakupów jarzynowo-owocowych i postanowiłem pozyskać nasionka. Odłożyłem nasiona pomidorów koktajlowych, papryki różnokolorowej, wspomnianych pomidorów Kumato itp. Pomidory postanowiłem wysiać na próbę. Jeżeli eksperyment się powiedzie, w następnym sezonie pomyślę o czymś sprawdzonym z akcji wymiany nasion na forum.
Kalma
100p
100p
Posty: 170
Od: 21 kwie 2011, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Illinois, USA

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Jak powiodly sie Wasze eksperymenty z Kumato? Tez zostawilam sobie kilka nasionek z pomidora sklepowego. W sprzedazy mieli 2 wielkości - duże i średnie. Te drugie zdecydowanie lepsze smakowo.
Duże były bardziej dojrzałe (moze przejrzałe) i nie powalały smakowo.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Posiałam 5 nasionek Kumato, wzeszło tylko jedno. Synowi smakowały te pomidorki i dlatego wydłubał mi nasionka. Mam ich jeszcze parę, więc zrobię drugie podejscie. Jedna roslinka to trochę za mało.
Pozdrawiam! Gienia.
Kalma
100p
100p
Posty: 170
Od: 21 kwie 2011, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Illinois, USA

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Ja też spróbuję wrzucic kilka nasionek do ziemi. Ciekawa jestem czy cos z tego wyrosnie a przede wszystkim CO wyrosnie i czy powtorzy smak i cechy pomiodra sklepowego.
Strasznie tajemniczy ten kumato i niewiele informacji o nim.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Tak, bardzo tajemniczy. W handlu nasionka nie są dostępne, ale są uprawiane w Europie i w USA. To chyba nie taka nowa ta odmiana, skoro już się po swiecie rozlazła. Zobaczymy.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”