Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Marta1975 pisze:... robię jakiś błąd ponieważ listki mają omdlałe końcówki, które później schną...
Zalecam przeczytanie http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz/index.php?d=sg zwłaszcza "Katalog niedoborów". Klikaj na napis "opis" lub "rozsada od fazy siewki". Ponieważ są tu zdjęcia "chorych" sadzonek będzie Ci łatwo postawić diagnozę.
Bez zdjęć Twoich sadzonek trudno jest postawić diagnozę.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Erazm pisze:
judyta pisze:....Ja wstawiam 4 wkłady zniczy - oczywiście zapalam podczas spadku temperatury .
A jakiej wielkości masz tunel?
Erazm mój tunel nie jest duży, ma 10 m długości i 4,5 m szerokosci.Wysokość w najwyższym punkcie to 2,2 m.ściany nie są prostopadłe, lecz od samej ziemi łukowate- konstrukcja dużego wojskowego namiotu-chyba nawet dwóch. :roll:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

To do mojego w razie potrzeby (4,6 x 3 x 2,5 m - najwyższy punkt) wystarczą w razie potrzeby 2 znicze. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Oj :shock: To może ja bez potrzeby robię świeczkowisko...ale u mnie wygwizdów...wszystkim mrozy nie szkodzą w okolicy..a u mnie zawsze są :evil: i coś napsują :x
Marta1975
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 kwie 2008, o 14:34
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Dziękuję za informację. Oto moje pomidorki. Może ktoś oceni je wprawnym okiem. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Szczerze mówiąc nigdy nie przytrafiło mi sie palikować rozsady pomidorów w doniczkach :wink: One juz chca do gruntu :cry: ale za wcześnie-no chyba,że do tunelu foliowego.Moim zdaniem obniżyć temperaturę/przenieść do chłodniejszego pomieszczenia/ i wiecej światła-są wybiegnięte.Ja część swojej rozsady wysadziłam dzisiaj do tunelu usuwając pierwsze liście właściwe i zakopując aż po drugie. Też miałam niektóre sadzonki wybiegnięte.Niestety powierzchnia parapetów okiennych a zatem i światła ma swoje granice. :cry:
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

nemezja pisze:No to ja widzę ze się wypuściłam z sianiem pomidorów dzisiaj:).Zobaczyłam w sklepie na opakowaniu sliczne malutkie pomidorki( takie koktjlowe), popatrzylam do kiedy mozna siac:).No i pisalo ze do polowy kwietnia:).No to kupiłam.Część wysiałm do gruntu(nie do tunelu) a czesc do doniczki, która stoi w domu.I mam pytanie.Ile tak ok pomidory wschodzą?
2 tygodnie i będą ponad ziemią :)
Awatar użytkownika
markwal
50p
50p
Posty: 54
Od: 28 kwie 2006, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam... :D
Podziwiam cierpliwość tych wszystkich, którzy przygotowują swoje rozsady pomidora. Nie mam do tego cierpliwości, a prawdę mówiąc moja wiedza w tym zakresie jest bardzo skromna.
Swoją przygoda jak co roku z pomidorkami zaczynam dopiero na etapie posadzenia rozsady w tunelu.W tym roku zacznę chyba później gdzieś około 20 lub 25 kwietnia. W ubiegłym pierwsze rozsady nasadziłem już 10 kwietnia, i nie powiem miałem trochę kłopotu ze znacznymi spadkami temperatury w kwietniu. Nabiegałam się ze zniczami w celu podtrzymania dodatniej tmp. wewnątrz tunelu co niemiara, pisałem zresztą o tym w ubiegłym roku. Wydaje mi się, że dużo przez to nie osiągnąłem jedynie tyle, że roślinki nie zmarzły natomiast wegetacja prawie żadna.
Pokazały się już rozsady na zieleniaku (czytaj bazarze) są małe ale w dość dobrej kondycji. Odmiana Marisa np. kosztowała 2,5 zł za sztukę. (w Wielkopolsce). Jestem ciekaw jak wyglądają ceny w innych regionach.
Swój tunel już przygotowałem na ten sezon. Trochę wykadziłem go siarką. Myślę, że wszystkie paskudztwa wytrułem. No oczywiście ziemie dokładnie spulchniłem. Jak zwykle posadzę pomidory i chyba ogórki. Obecnie zasiane są już sałata i rzodkiewka oraz czosnek wzdłuż tunelu.
ObrazekObrazekObrazek
Jak można zaobserwować na zdjęciu pomidorki uprawiam w cylindrach. Będzie to 4 sezon jak sadzę w cylindrach. Zmieniłem tylko skład podłoża w cylindrach. W ubiegłym roku stosowałem mieszankę substratu torfowego, zużyte podłoże z pieczarkarni (oczywiście przezimowane) z domieszką nawozu ogrodniczego wieloskładnikowego – azofoski oraz niewielką ilość ziemi z tunelu W tym roku zrezygnowałem z podłoża z pieczarkarni.
Dodałem większą ilość ziemi z tunelu.

pozdrawiam
Markwal :D
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Ciekawy jestem po co te cylindry. Według mojej wiedzy korzenie pomidora rosną płytko, ale na znacznej przestrzeni. Posadzenie w cylindrze pomidora to utrudnienie dla rozprzestrzenienia się systemu korzeniowemu. Dobra ziemia zasilona nawozem w cylindrach jest w niewielkim stopniu wykorzystywana przez pomidory gdyż włoskowate naczynia systemu korzeniowego są daleko od cylindra. Proszę mnie wyprowadzić z błędu, jeżeli się mylę. A co do stosowania nawozów sztucznych ( np. azofoski)w uprawie roślin do bezpośredniego spożycia ( nie mylić z produkcją przemysłową), to nie jestem jej zwolennikiem, wolę takie rośliny kupić w sklepie.
Awatar użytkownika
calineczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 lip 2007, o 10:15
Lokalizacja: podlaskie

Post »

zupelnie nie wiem jaki jest czas na wysiew pomidorow,czy ktos ma te magiczna date sprawdzoną?Wysialam kiedys 15 lutego i ....coż było za wczesnie jeszcze w domu pojawił sie kwiat na wysadzenie za zimno i pierwszy kwiat mi zmarzł, przez co plon był slabszyTeraz mam takie dopiero do pikowania i obawiam sie ze póżno.Podzielcie sie drodzy forumowicze ..prosze.
kobieta

jest bezbronna....dopóki nie wyschnie jej lakier na paznokciach
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Calineczko, nie przejmuj się i pikuj spokojnie.Ja mam część pomidorów jeszcze nie popikowanych, a część od wczoraj rośnie w foliaku, bo były wysiane ok 15 lutego.Do 15 maja zdążą urosnąć.Przed tą datą nie wysadza sie do gruntu z uwagi na zośkowe przymrozki.A najważniejsze chyba w tym wszystkim/w sianiu i pikowaniu-całej tej zabawie/ jest to, by mieć własną rozsadę.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

calineczka pisze:zupelnie nie wiem jaki jest czas na wysiew pomidorow,czy ktos ma te magiczna date sprawdzoną?Wysialam kiedys 15 lutego i ....coż było za wczesnie jeszcze w domu pojawił się kwiat na wysadzenie za zimno i pierwszy kwiat mi zmarzł, przez co plon był slabszyTeraz mam takie dopiero do pikowania i obawiam się ze póżno.Podzielcie się drodzy forumowicze ..prosze.
Sieje się w połowie marca (do kwietnia). Produkcja rozsady trawa około 2 miesiące więc wysadzamy po 15 maja.
marek3232
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 22:05
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Ile pomidorów i w jakich odstępach moge posadzić do szklarni o wymiarach 5m*4m jest to mój pierwszy sezon w uprawie pomidorów
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”