Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, siewki, rady,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Te "gorsze" nasionka mogły mieć grubszą łupinkę i to pewnie spowodowało wolniejsze wchłanianie wody i opóźnione wschody. Jeżeli nasiona były kupione to nie wiesz czy były z ostatniego sezonu czy kilkuletnie a to też ma wpływ na kiełkowanie. Dosiej jeszcze nasion bo jeżeli to Twój pierwszy raz to nie ma gwarancji, że wszystkie sadzonki dożyją do maja. Z reguły "pierwszaki" są zbyt opiekuńcze i i przesadzają z podlewaniem co skutkuje wypadaniem roślin. Powodzenia ;:333 .
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Jeśli któryś z forumowiczów byłby zaineresowany to pragnę poinformować, że nasiona pomidorów z pierwszej akcji wymiany nasion z 2009 r. (krzyżówki Ani kozuli) kiełkują bez problemu.

Pozdrawiam serdecznie
Magda
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Witam!
Jestem tu pierwszy raz i od razu z pytaniem o wysiew nasion pomidorów.
Rozłożyłam nasionka na mokrych płatkach kosmetycznych. Naczynie z płatkami zabezpieczyłam folią przed wyschnięciem. Czy powinnam zraszać, czy tak zostawić do skiełkowania i czy w ogóle mi tak skiełkują??
Bardzo Was proszę o pomoc i odpowiedż.... ;:136
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Oczywiście, że wykiełkują. Prawie wszyscy tak robią jak mają po kilka cennych nasionek. Zraszać nie musisz bo folia zabezpiecza przed parowaniem. Wody powinno być tyle, żeby nasionko było dobrze zwilżone i jednocześnie nie było utopione. Zamiast płatków zastosuj ręcznik kuchenny bo w płatki korzonki wrastają błyskawicznie i mogą być problemy z rozdzieleniem roślin. Bardzo dobrze spisują się plastikowe pojemniki, w które są pakowane ciasta, torty czy kanapki.
Ps. Nie przejmuj się , do trzech razy sztuka :wit .
Awatar użytkownika
Kanek
50p
50p
Posty: 65
Od: 12 sie 2017, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Pomidory co roku wysiewam do pojemników z ziemią, ale kiełkowałem papryki na wacikach, więc co nieco podpowiem. Podstawka, zwilżone waciki, na nie nasiona. Do podstawki wlewam wody uważając by nie spłukać nasion z wacików. Można zrobić stosiki po trzy waciki, ewentualnie poskładać w kostkę chusteczki higieniczne :D . Na pojemnik przezroczysta folia do prezentacji z rzutnika :wink: , i na kaloryfer. Kilka razy dziennie małe wietrzenie i uzupełniamy wodę.
Trzeba codziennie sprawdzać czy pojawiły się kiełki i wtedy delikatnie przenieść do doniczki.

BTW: A na kaloryferze bywają takie chece:
skręcasz na minimum grzania, ktoś otwiera okno z pominięciem pokrętła, i kaloryfer jedzie na cały gwizdek. Chwila moment i:
jak szczelnie owinęłaś to masz ugotowane, jak nie, to masz przesuszoną ziemię. Pozdrawiam kochaną mamę ;:167

Edyta: @ kaLo, napisał o ręczniku kuchennym. Musze spróbować.
Na wacikach , jak korzonki zaczęły wrastać, sprawdza się gdy rozciągniemy wacik używając dwóch cienkich "przydasiów" (młody jestem na forum, "przdasie", to rzeczy do powtórnego wykorzystania), może być pęseta. Mokre waciki rozdzielając włókna, uwalniają małe korzenie.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Hiobe pisze:Witam!
Jestem tu pierwszy raz i od razu z pytaniem o wysiew nasion pomidorów.
Rozłożyłam nasionka na mokrych płatkach kosmetycznych. Naczynie z płatkami zabezpieczyłam folią przed wyschnięciem. Czy powinnam zraszać, czy tak zostawić do skiełkowania i czy w ogóle mi tak skiełkują??
Tak można siać.
Ja wysiewam do kubka po jogurcie 500 g. Sypię do niego ziemię ogrodową. Obficie podlewam. Kładę kubek na boku aby nadmiar wody wyciekł. Po 10 minutach uzupełniam ziemię na milimetr od górnej krawędzi kubka. Układam nasiona w rozstawie 1x1 cm. Przysypuję suchym piaskiem (2-3 mm) i ugniatam aby był 5 mm od górnej krawędzi kubka. Na kubek nakładam samoprzylepną folię spożywczą do zawijania żywności. Obciskam nią kubek do 1/3 wysokości i na folię nakładam gumkę recepturkę. Czekam aż nasiona wzejdą i zaczną podnosić folię. Wtedy ją zdejmuję. Podlewam aby wąskim ostrym nożem można byłe podważyć krótkie korzonki i ciągnąc za liścienie wyjąć sadzonki i zapikować w rozstawie 5x5 cm do skrzynek.
Powodzenia! :)
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

I znowu przygoda. Na odmianę zniknął mój ostatni post.


Twój post nie zniknął, tylko jak sama napisałaś wysłałaś go dwa razy, więc moderator, uzupełnił poprzedni pierwszy,
a drugi - dubel- wysłał do śmietnika/ moderator jokaer.

Tu można zadawać pytania techniczne :arrow: viewforum.php?f=14



KaLo bardzo dziękuję, uspokoiłeś mnie. W pierwszej chwili miałam przenieść nasiona na ręcznik, ale jest ich sporo więc będę czuwać, żeby za bardzo nie wrosły korzonki. A plastikowe pojemniki...myślę, że to bardzo dobry pomysł i kupuję go!

Dziadek : ja do tej pory wysiewałam do ziemi, ale dziękuję za odpowiedz.

Pozdrawiam :)
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Ile ludzi na forum tyle sposobów na wysiew nasion pomidorów :D
Każdy ma swój sprawdzony. Ja nasiona pomidorów wysiewam do ziemi. Nie ma problemu ze wschodem.
Natomiast nasiona papryki mocze w letniej wodzie 24H a potem do ziemi (świeżych nasion nie mocze).
Pozdrawiam Krzysiek
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Ja wszystkie nasiona sieję na ziemię a przykrywam perlitem
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Ja tam do ziemi zawsze i zadowolony jestem, 90% do 100% pomidorów i papryk wschodzi. Kluczowa jest moim zdaniem odpowiednia temperatura i wilgotna ziemia.
"Artificem commendat opus"
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Pomidory koktajlowe wysiane 15 marca szybko rosną. Szkłem są przykryte nasiona papryki chili - ostra.:D

Obrazek
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Dawno tak się nie cieszyłam. Po 3 dobach zaczęły kiełkować nasionka pomidorów wysiane na bibułę/ płatki kosmetyczne/ Rada KaLo okazała się b.cenna. :)
optymaf
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 maja 2017, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Witam , wysiałem zebrane zeszłoro czne na ręcznik kuchenny, ale z góry też przykryłem, cały czas nawilżam, temp 26 st. C. czy zdjąc górną warstwę tego ręcznika?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”