Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, siewki, rady,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Siew pomidorów

Post »

Pierwszy raz wysiewam pomidory. Boję się, że nasiona mają zbyt mokro. Zamówiłem bardzo fajne odmiany pomidorów ze wschodniej Europy, odmiany z Kaukazu, Ałtaju, Macedonii, Gruzji. Głównie to są odmiany rosnące w chłodnym klimacie, duże i bruzdowate, malinowe, różowe typu befsztyk. Nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie odnośnie okresu ich kiełkowania i wegetacji. To pewnie się okaże.

Tackę do wysiewu nasion (około 100 miejsc) wypełniłem ziemią do wysiewu nasion. Ziemię w tych małych "polach" ubijałem palcem wiedząc z doświadczenia, że gdy wleję wodę na podstawkę to ziemia napije się i usiądzie. Wlałem 1,5 litra wody na tackę. Ziemia mocno się nasączyła. Końcówką długopisu porobiłem w niej 0,5 cm dziurki. Umieściłem po jednym nasionie. Naduszając palcem na ziemię po bokach, dziurki z nasionami same się zasklepiały. Temp pokojowa lub lekko ponad.

Moje pytania:

1. Czy nie za płytko\głęboko?
2. Czy ziemia nie jest zbyt zbita? (jest mokra i przez to luźna)
..i przede wszystkim
3. Czy ciągle mokra ziemia z wodą stojącą w tacce nie będzie przeszkadzać nasionom pomidorów? Wysiewając wiele innych nasion wiem, że stoją we wodzie na wacie więc wnioskuję, że pomidory nie należą do wyjątków chociaż mogę się mylić dlatego proszę o pilną poradę w tej sprawie lub ewentualne porady. Pozdrawiam i życzę dobrej nocy :-)
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

Witaj czlowiek87
Ja swoje nasionka zasypane ziemią spryskuje wodą ze spryskiwacza dość obficie(butelka po płynie do okien). Potem przykrywam folią i pod ciepły kaloryfer :D Ze 2 razy dziennie odkrywam na trochę folie żeby złapały powietrza. Ziemia musi być wilgotna, żeby coś z nasionka wykiełkowało, choć nie za bardzo bo wtedy zgnije. Sposób z przykrywaniem ziemi folią sprawdzony - Polecam
Więcej się nie rozpisuję bo przecież mamy tu pisać o pomidorach na obecny sezon :D
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
bodi
100p
100p
Posty: 112
Od: 22 lis 2011, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

Jeśli nasiona są dobre/zdrowe/ i mają wilgoć to wszystkie skiełkują czy posiane na 0.5 cm czy na 1 cm - ja zawsze daję do ziemi na ok 1 cm. Nie daje folii ,a kiełkują mi zawsze do 5-7 dni. Najwcześniej zawsze Cherry :D do momentu skiełkowania większa ilość wody nasionkom nie przeszkadza , ale jak już maja korzonki to wówczas nie ma co za dużo wody lać, bynajmniej jest tak u mnie , może każdy ma inne doświadczenia nie wiem :)
Pozdrawiam-Bogusław
"Pan pomidor wlazł na tyczkę I przedrzeźnia ogrodniczkę.
Jak Pan może,Panie pomidorze?!"
J. Brzechwa
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

czlowiek87 pisze: Moje pytania:
1. Czy nie za płytko\głęboko?
Ja sieję trochę głębiej 1-2 cm. Przy płytkim siewie jest większe prawdopodobieństwo, że będą wychodzić w tzw. "kaskach".
czlowiek87 pisze:2. Czy ziemia nie jest zbyt zbita? (jest mokra i przez to luźna)
Rośliny rosną na ciężkich gliniastych glebach i sobie radzą. Gotową ziemię do wysiwów, która zawiera sporo torfu trudno jest ubić tak, by rośliny nie dały rady w niej rosnąć.
czlowiek87 pisze:3. Czy ciągle mokra ziemia z wodą stojącą w tacce nie będzie przeszkadzać nasionom pomidorów? Wysiewając wiele innych nasion wiem, że stoją we wodzie na wacie więc wnioskuję, że pomidory nie należą do wyjątków chociaż mogę się mylić dlatego proszę o pilną poradę w tej sprawie lub ewentualne porady.
Generalnie zgadzam się z bodi. Ale dla początkującego bezpieczniej będzie wylać nadmiar i codziennie podlewać do czasu wykiełkowania. Potem podlewać oszczędnie. Pomidor lepiej znosi przesuszenie niż przelanie.
Pozdrawiam
Bea
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

Dalmore pisze:. Teraz czekam na moczone w mleku (20 letnie nasiona pomidorów)
Skąd czerpiecie takie wiadomości ;:202 .
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

Jak już mowa o reanimacji nasion, to wymyśliłam sobie kiedyś, żeby je troszkę "szturchnąć" naturalnymi hormonami, do czego posłużyła mi woda z kiełkownicy. Jak się robi kiełki, to trzeba je non stop przepłukiwać wodą. Kiełkujące nasiona to całe laboratorium chemiczne, coś tam do wody tez się wydostanie ( choćby z uszkodzonych nasion)
Nie wiem, czy prehistoryczne nasiona mojej mamy były tak żywotne, czy ten sposób pomógł, bo wszystkie wykiełkowały.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

To bardzo trafne spostrzeżenie. Można też stosować wodę utlenioną lub azotowanie nasion saletrą potasową w ilości 4g/1,5 l wody przegotowanej.
horti4
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 sty 2015, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

kaLo, czy woda utleniona musi być wymieszana z wodą, czy prosto z butelki? Jak długo się moczy nasiona?
Pozdrawiam :)
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

kaLo pisze:
Dalmore pisze:. Teraz czekam na moczone w mleku (20 letnie nasiona pomidorów)
Skąd czerpiecie takie wiadomości ;:202 .
Kozula polecała moczenie nasion pomidorów w mleku, trzeba poszukać w jej starych postach.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

Pisała o moczeniu w roztworze kwasu azotowego (wcześniej pomyłkowo podała, że w solnym).To kojarzę.
Horti wpisz w szukajkę G."kiełkowanie nasion woda utleniona" a najlepsi polscy spece od kiełkowania nasion udzielą wszelkich porad :wink: .
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

Znalazłam, poczytaj sobie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... u#p1989253
Do moczenia kwas solny, oczywiście w odpowiednim stężeniu i czasie, polecała i Kozula i Przemek1136.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

Tego akurat nie widziałem. Może to i prawda co Kozula wyczytała w starych książkach. W równie starych poradnikach sadowniczych jako skuteczne remedium na mączniaka agrestu zalecano opryskiwanie owoców rozcieńczonym krowieńcem. Podobno bakterie z goowienka zajadały się grzybnią mączniaka.
Postaram się znaleźć te posty z kwasami, chociaż nie wiem, czy jeszcze są.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

O kwasach jest na następnej stronie w linku, który podałam.
Akurat co do odkażania nasion przeciwko wirusom nic się nie zmieniło, tani i skuteczny sposób, nie wszystko co stare trzeba kwestionować.
Przemek1136 napisał, że moczenie nasion w mleku jest zalecane w najnowszym Programie Ochrony Roślin Warzywnych a nie w żadnej starej książce. Nie wprowadzaj forumowiczów w błąd. Kozula jest największym pomidorowym autorytetem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”