Ziemia do wysiewu i nawóz króliczy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Helios pisze:inna, taka ogrodnicza?
To wszystko to ziemie ogrodnicze, i te do wysiewu, i te do rozsad, i te do kwiatów itp. Praktycznie pod każdą roślinę teraz kupisz specjalną ziemię. Bardziej niż w przypadku ziemi do siewu ważna jest jakość ziemi do rozsad, z tego prostego powodu, że roślina dłużej w niej przebywa. Najważniejszą cechą, po pH, jest pojemność powietrzna ziemi . Wystarczy wziąć 2 różne worki 10 l/ na przykład/ z ziemią i podnieść je. Ten,który jest lżejszy, jest lepszy.

Pozdrawiam
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Teraz wszystkie wory w centrum są ciężkie więć niezbyt miarodajne będzie to podnoszenie...Ciężkie bo zwilgotniałe i zmrożone na gnat...
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Ziemia workowana sprzedawana jest na litry a nie na kilogramy więc nawet przy zmarzniętych workach jest porównanie . Oczywiście porównujemy worki o tej samej pojemności różnych firm a nie poszczególne worki w partii. Drugą cechą, którą można się kierować jest barwa ziemi . Ziemie, sporządzone na bazie torfu wysokiego maja barwę brązową. . Ziemie barwy czarnej mogą zawierać albo torf niski albo wręcz kompostowane śmieci komunalne lub szlam ze zbiorników wodnych. Ja osobiście mam jedną , sprawdzoną , wybraną firmę i nic nie kombinuję. Ziemia do wysiewu i rozsad z dodatkiem włókna kokosowego.http://www.biovita.com.pl/DoWysiewuZWloknem.html
Na tym zdjęciu wyraźnie widać kolor tej ziemi i jej jakość/ po wyglądzie rozsady/:

Obrazek

Pozdrawiam
konrad008d
100p
100p
Posty: 184
Od: 29 sty 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

forumowicz a jaką firmę polecasz?
POZDRAWIAM KONRAD
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Konrad, przecież wkleiłem powyżej link

:wit :wit
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

;:3
Dzięki wszystkim za cenne rady.
Wiem już czego mam szukać. Chociaż o naszym sklepie ogrodniczym nie mam najlepszej opinii.
_____________
Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Ja korzystałam z podłoża do siewu i pikowania firmy Kronen (bo tylko taka była w moim sklepie ogrodniczym) - jestem z niej zadowolona. Używam jej do siewu, a do pikowania robię własną mieszankę: po 1/3 podłoża do siewu, ziemi z Biedronki i własnego kompostu (z poprzedniego roku, z dna kompostownika, przesiany i do worka - potem na wiosnę jest jak znalazł). Robię tak już drugi rok i jest w porządku. Kiedyś kupiłam ziemię ogrodową w dużym hipermarkecie, była czarna, tłusta, ciężka i zbrylająca się. Siewki pomidorów wcale nie rosły, łodygi i liście zrobiły się fioletowe. Po całkowitej wymianie ziemi odżyły.

Pozdrowienia, Jola
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

W piątek rozerwałem worek, zakupionej ziemi do siewu i pikowania Substral. Niby firma ok. ale patrzę i oczom nie wierzę. Na opakowaniu pisze że mieszanka torfu wysokiego i niskiego. Ładny brązowy kolor na zdjęciu a w worku czarna jak noc. W świetle opini forumowicz nie tak ma to wyglądać.Jest wprawdzie bardzo sypka i nie zbryla się ale coś mi to nie pasi.Aczkolwiek jak kupowałem gotowe sadzonki to ziemia była zawsze czarna. Na szybko wysiałem parę nasionek na próbę.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Bo to jest tak że każdy by pragnął lepiej. Wielu jednak przejechało się choćby na znanej marce Sony. Świat jest tak urządzony że pędzimy do przodu, zmieniając jego oblicze.

Kurcze, ale wyszło poważnie. :wink:

Na marginesie. Moja mama do czego by nie posiała to wzejdzie i urośnie. Mówią na takie osoby że ,,mają rękę,,
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

;:3
Myślę, że nie dorównamy ludziom, którzy od zawsze byli zżyci z ziemią i potrafią ją uprawiać.
Ja dopiero się uczę (mimo zaawansowanego wieku) :wink:
Wszystkie wskazówki doświadczonych forumowiczom są takie ważne. Swojej ziemi na pewno nie mogę nazwać ogrodową. Sporo czasu pewnie upłynie zanim będzie porządnie odchwaszczona, nawożona i zasobna we wszystkie składniki.
Jak to się uda, to być może też się będzie nadawała do wysiewu nasion, teraz na pewno nie.
______________
Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

darbo pisze:Aczkolwiek jak kupowałem gotowe sadzonki to ziemia była zawsze czarna.
Widzę, że sprawę koloru podłoża do wysiewy czy rozsad muszę wyjaśnić.
Otóż, niekoniecznie ziemia o czarnym kolorze musi być zła. Ale dla amatora, nie za bardzo orientującego się w tym temacie , bezpieczniej jest kupować ziemie o odcieniu brązowym, bo daje to pewność , że jest sporządzona na torfie wysokim , który ma najbardziej pożądane właściwości dla młodych roślin. Ziemie o kolorze czarnym łatwo jest zafałszować dodatkami, które hamują rozwój roślin i nie są wolne od grzybów chorobotwórczych i szkodników / np nicieni/. Zatem : kupujcie ziemie o odcieniu brązowym , bo tylko wtedy macie pewność co do jej jakości.
http://ogrody.orzysz.org.pl/abc/gleba_materialy.htm
A tu , czym może być " wzbogacone " podłoże barwy czarnej :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sapropel

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Ziemia którą opisałem, jest na szczęście sprężysta.Posiada jak gdyby sporo włókien. Po zalaniu wodą nie siadła i nie zrobiło się masło.Wygląda zdecydowanie lepiej. Może nie będzie żle.
Pozdrawiam
Dariusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Czy to w takich workach jest ta ziemia darbo ?
http://www.hydroonline.pl/uploads/assor ... 12-580.jpg
Miałem raz tą ziemię. Dyplomatycznie wstrzymam się od głosu.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”