Rusalka.Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

To znaczy że będziesz mogła w swojej szklarni rośliny ciepłolubne ( papryka, pomidor ogórek) sadzić dopiero po 20 kwietnia. Teraz od tej daty cofnij się dwa miesiące i wtedy w domu na parapecie wysiej paprykę, oraz 6 tygodni w przypadku wysiania nasion pomidorów.

Sałatę , rzodkiewkę , cebulę na szczypiorek, możesz wysiać w każdej chwili gdy od końca lutego, gdy tylko ziemia w szklarni rozmarznie i się trochę nagrzeje i nie będą już zapowiadać większych mrozów.
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

W sobotę idziemy klucze odbierać :tan
Panią poproszę tak jak pisał Tadeusz aby poszła ze mną i powiedziała co gdzie jest (może dojdziemy i w błocie się nie zakopiemy) :twisted:
Zorbie wtedy zdjęcia działki.. a potem planowanie planowanie planowanie :twisted:
Dziś synkowi jogurty kupiłam.. będzie teraz na jogurtach żył ;) bo mamusi kubeczki potrzebne hahaha
Choć mój mąż człowiek "przewidujący co będzie potrzebne na 20 lat do przodu" powiedział ze ma jakieś kubeczki w garażach. tylko miały mu być potrzebne do innych celów ;:224
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Gienia napisz mi , jeszcze ,proszę, ile prętów metalowych przypada na rząd drabinek bambusowych (ile metrów).
Naprzykład: 3 szt pręty metalowe podtrzymuje 5 m drabinek bambusowych.
Wiem ,że zadaje trudne pytania,ale jestem słaba technicznie :oops:
Pozdrawiam
Joanna
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Tadeuszu

Już wiem, kompost jesienią po zbiorach..
Krzaczki wtedy na kompostownik tak?
A teraz jak ziemia odmarznie..
Przekopać ja i dotlenić, ale czy w te "zrobione dziury" lać wodę aby ziemia była dobrze nawodniona?
Czy po przekopaniu podlać? -bo wyczytałam ze będzie sucha..
A może najpierw podlać i taką mokrą kopać?
Kiedy Ty zwykle zaczynasz skopywać ziemie (wiem jak odmarznie)
ale jak już masz wszystkie nasiona wysiane?

Czy roślinki zasadzone w doniczki muszą stać a oknie?
NIE MAM PARAPETÓW W DOMU :;230
Zdjęte zostały do wymiany okien i czekają na boskie zmiłowanie ;:224 ;:224 ;:224
Mogę np takie roślinki posadzić i wystawić na klatkę -mieszkam w wieżowcu więc klatka duża -tyle ze chłodna trochę..
Jakie warunki muszą mieć te nasionka?
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
neil
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 kwie 2010, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Ja też sadziłam ogórki przy palikach bambusowych, mam nadzieję że uda mi się wkleić zdjęcie :D
Obrazek
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Na kompostownik dajemy wszystkie usuwane rośliny z działki, za wyjątkiem roślin porażonych chorobami ( tak na pewno będziesz miała z pędami pomidorów).

Ziemię się przekopuje w szklarni jesienią, wiosną tylko zrusza metalowymi grabkami, a więc w mojej szklarni jest ziemia skopana.

Nie przypominam sobie by coś pisał o "zrobione dziury".

Jeżeli teraz zobaczysz ( wybierasz się na działkę lada dzień), że ziemia w szklarni jest sucha to weź i teraz podlej- ewentualnie na tydzień przed kopaniem, po podlaniu , ziemia jest bardo mokra i wtedy złe jest kopać, bo się wszystko marze .

Po posianiu nasion do ziemi i zwilżeniu wodą w małej polewaczce ( z sitkiem, by nie wypłukiwać ziemi , podczas którego posiane nasiona wyłażą na wierzch) można je przykryć folią i postawić na kilka dni nawet w ciemnym miejscu. Gdy tylko zaczną pojawiać się w doniczce pierwsze wschody , doniczkę należy odkryć, przenieść w pobliże okna by tam mając dostateczną ilość światła rosły.

A że parapetów nie masz, to na pewno masz deskę do prasowania, czy pokojową suszarkę, zawsze można je wykorzystać jako parapety.

Nasiona muszą być w pierwszym okresie w cieple i wynoszenie ich na korytarz odpada ( jeszcze by Ci sąsiedzi podprowadzili sadzonki), później po przepikowaniu ( pisałem i tym kiedy się pikuje) można im zmniejszyć o stopień, dwa temperaturę otoczenia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Neil też ciekawe rozwiązanie,krzeki ogórków podwiazujesz takiemkami do palików?Czy same sobie daja radę z owijaniem sie wokól nich? Jaka jest wysokość bambusów? :D
na zdjęciu widoczne sa donkiczki? czy obwódki?
Pozdrawaim
Joanna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Pelasiu, na 5-cio metrowy rządek (5 szt kratek) trzeba 6 prętów metalowych. Pręty muszą być głęboko wbite (co nie jest trudne, łatwo wchodzą głęboko w ziemię) a kratki przymocowane do prętów by obiążone roślinami oparły się nawet wichurze. Między kratkami w pionie trzeba przeciągnąć sznurki, by mniej więcej jedna roślina miała swoje oparcie, albo sznurek albo tyczka kratki.Jest trochę z tym zabawy, ale naprawdę warto. Już nie wrócimy do uprawy ogórków na płask.
Rusałko, sieję ogórki w rowkach bo u nas jest piasek a nie porządna ziemia.O wiele łatwiej podlewać, woda nie spływa na boki i nie marnuje się. A że podlewam deszczówką albo odstałą wodą, targanie kilku konewek też ma dla mnie znaczenie. Z czasem, przy plewieniu i motyczkowaniu te rowki się ładnie wyrównują.
Pozdrawiam! Gienia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Bardzo Ci dziękuje Gieniu za patent ;:196
Pozdrawaim
Joanna
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Ja stosowałam wbite solidnie w ziemię paliki drewniane, u góry owinięty na każdym paliku drucik powlekany a do drucika przywiązane sznurki luźno puszczone do ziemi.
Początkowo trzeba je zachęcić by się wspinały po sznurkach ale potem same wiedzą co robić :P
Polecam bo u sąsiadek ogórki już padły - jedynie moje nadal owocowały.

Tutaj dość dobrze widać :
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Comciu, dokładnie tak jak piszesz, u innych już koniec wegetacji a u nas jeszcze owocują. W ub. roku ogórków pomimo dwukrotnego zalania było mnóstwo.
Tak jak Ty robisz, my też robiłyśmy przez dwa lata ( 2007, 2008), ale oprócz sznurka łączącego wierzchołki palików, przeciągałyśmy poziome sznurki od palika do palika, zaczynając od dołu co co 20 cm. W miarę wzrostu ogórków, wiązałyśmy coraz wyżej. A że te kołki miały tylko po 1,5 metra, ogórki je przerosły i się zaczęły przewieszać. Jeden rząd nam burza położyła. Wysoki palik trudno w ziemię wbić, ale pręt wchodzi łatwo i głęboko, a gdy jest wichura to tylko lekko się chwieje.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
neil
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 kwie 2010, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Pelasia pisze:Neil też ciekawe rozwiązanie,krzeki ogórków podwiazujesz takiemkami do palików?Czy same sobie daja radę z owijaniem sie wokól nich? Jaka jest wysokość bambusów? :D
na zdjęciu widoczne sa donkiczki? czy obwódki?
Pozdrawaim
Joanna
Pelasiu bambusy mają po 2m ale z 40 cm są wbite w ziemie, na początku podwiązuję wtedy łatwiej je prowadzić ,potem jak puszczają następne pędy to wkładam w górę bambusa duży gwoźdź i dowiązuję sznurki i puszczam dodatkowo na sznurkach.
Te obwódki to są doniczki po chryzantemach, oczywiście mają wycięte dna, super sprawa co chodzi o podlewanie. Pomidory też tak sadziliśmy tyle że nie wszystkie bo zabrakło doniczek :D Także w tym roku też tak będziemy sadzić, polecam ;:108
Pozdrawiam Stasia
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Neil

a co daje roślinie takie sadzenie w doniczkach?? :roll:


Słuchajcie..
co to znaczy "pomidor samokończący"?
Spotkałam się tu kilkakrotnie z takim nazewnictwem.. (na początku sądziłam ze chodzi o jego końcówkę - czubek że rośnie do np metra i stop a potem pomyślałam ze może to znaczy że sam kończy owocować a innym trzeba gałęzie obcinać? :;230
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”