Rusalka.Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

ANIU, ja się nie dam zamęczyć, prędzej Ty się zamęczysz pytaniami ;:132

Kopiąc działkę masz się poruszać jak rak- do tyłu się cofać bo z przodu będziesz miała skopaną ziemię.

Do tyłu to masz wyrzucić ziemię z wykopanego pierwszego poprzecznego rowka, bo gdzie masz ją rzucić jak nie do tyłu na grządkę którą za chwilę będziesz również kopać.

Jak już wykopiesz ten rowek i wyrzucisz za siebie tę ziemię , to wrócisz na początek kopanego rowka , zrobisz krok do tyłu ( jak rak) i tym razem będziesz kopać następny rowek ( obok tego wykopanego wcześniej) i ziemię będziesz przenosić do przodu by zasypywać ten pierwszy wykopany rowek , ale tak musisz obracać widłami by wierzch wykopanej ziemi był na dole a ziemia z głębi drugiego rowka na wierzchu. Dopiero wtedy będziesz sprawdzała czy w przerzuconej ziemi nie ma korzeni chwastów.



Rozsadę robi się tak że wysiewa się do doniczki ( jak do kwiatów) nasiona, gdy one wzejdą najpierw wytworzą dwa tzw. liścienie a następnie dopiero będą wyrastać liście właściwe ( łatwo odróżnić jedne od drugich).

Gdy siewka ( bo tak się nazywa takie maleństwo) będzie miała już te dwa właściwe listki to należy wyjąć z doniczki tyle tych siewek najpiękniejszych ile potrzebujesz i posadzić je do małych pojedynczych doniczek ( mogą to być puste kubki po jogurcie,czy śmietanie).

By posiać nasiona a później przesadzić je do pojedynczych kubeczków musisz mieć ziemię, najlepiej zwykłą ziemię ogrodową do warzyw którą bez problemu kupisz w najbliższym sklepie ogrodniczym. Każdy pojemnik do którego posiejesz lub posadzisz roślinę musi mieć w dnie otwór (średnicy ok. 0.5 cm), do odprowadzenia nadmiaru wody, inaczej roślinki Ci padną .

Tak możesz posiać np: paprykę, czy pomidory.


Warzywa z taśmy są bardzo dobre gdyż ich rozstaw na taśmie papieru pozwala że nie wyrasta nam nadmiar roślin które w pewnym momencie musimy usunąć , by umożliwić innym prawidłowy wzrost ( to jest to przerywanie), dotyczy to nasion głównie marchwi, pietruszki czy buraków.


Co do szklarni obawiam się że niewiele nawojujesz, najważniejsze w szklarni jest jej szkielet z metalu, drewno lub z tworzywa. Folię otulającą szkielet tunelu łatwo wymienić, do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym lub chemicznym, natomiast o wiele trudniej przerobić szkielet tunelu na wyższy , szerszy czy dłuższy, radził bym dać sobie z tym na razie spokój ( ewentualnie wymienić folię jak jest podarta) , a za zmiany tunelu zabrać się jesienią. W szklarni też musisz przekopać ziemię i usunąć chwasty, jeżeli takie znajdziesz.


Grządki możesz robić w dowolny sposób, możesz je przesuwać, robić nowe ścieżki, jeżeli tylko w ogrodzie nie ma betonowanych ścieżek ( bo i takie się zdarzają.)

Jak się przekopuje ziemię z obornikiem czy kompostem to się kopie na całości, nie patrzy się na ścieżki ( ścieżki można co roku zmieniać według upodobania).


Ostatnia sprawa, nikt od was nie będzie wymagał obecności na działce, zapoznasz się z regulaminem i jeżeli będziesz go przestrzegać, to hulaj dusz, piekła nie ma , możesz na działce robić co chcesz i kiedy chcesz. Zarząd i sąsiedzi z pewnością będą chcieli by działka była na przyzwoitym poziomie uprawiana i tyle będziesz miała obowiązków.

Przez ponad dwadzieścia lat uprawialiśmy ogród w ogródkach działkowych , przez wiele, wiele lat pełniłem różne funkcje w Zarządzie Ogrodu, dopiero od trzynastu lat mamy swój własny ogród.

Wystarczy jak na dzień dzisiejszy, pora iść spać. Dobranoc.
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Tadeuszu...
No i pojęłam teraz te rowki :-)
Widzisz..zupełny laik ale z nastawieniem tak bojowym ze mogłabym chyba tą zmarznięta ziemie przekopywać ;)

Co do przebywania na działce -chodziło mi o przebywanie w celu uprawy i dbałości o siewy..

No i co z ta czarną folią bo nie spotkałam się z nią jeszcze a mam ją przed oczami jak z niej truskawki wychodzą :shock:

Idę i ja spać bo oczy od tego czytania mam jakbym spawała a nie awansowała na miano ogrodnika - działkowca ;:24
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Arribeth
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 wrz 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Czarna folia albo włóknina pod truskawkami hamuje rozwój chwastów (odpada pielenie) i wysychanie gleby.
-Jola-
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Skarbie - nie kup przypadkiem folii ogrodniczej jak ja to ;:223 zrobiłam.
Włóknina jest gruba, solidna, przepuszcza wodę, zazwyczaj jest czarna.
I ta włóknina służy do tego by rozłożyć ją na ziemi, porobić nacięcia w które wsadza się np. truskawki.

Białe włókniny można podzielić na 2 rodzaje ze względu na grubość - wiosenne i zimowe.
Wiosenne są cieńsze i jeśli chcesz wcześniej mieć np. ogórki to przykrywasz nią posiane nasiona.
Nie ma problemu ani z głębokością siewu ani z rozstawem.
Na opakowaniu będziesz miała to napisane albo narysowane.
Grubsza włóknina ( na opakowaniu zawsze piszą "zimowa") służy do zabezpieczania przed mrozami wrażliwych roślin i krzewów.


Według mnie włóknina + truskawki nie wyglądają ładnie ale na pewno jest praktyczna bo masz spokój z chwastami.
U mnie w truskawkach rosną chwasty ale systematyczne ich usuwanie nie sprawia większego problemu.
Trudniej mi usuwać chwasty w malinach albo na grządkach kwiatowych.


Cały czas nie podałaś z jakiego rejonu kraju pochodzisz a to dość ważne.
Terminy siewu zależą od regionu kraju i pogody w danym roku.
Ja jestem Dolnoślązaczką więc u mnie na pewno wcześniej niż na Suwalszczyźnie czy Podkarpaciu wszystko się wysiewa, dojrzewa i rośnie.

Podobnie jak Tadeusz zachęcam cię do własnych rozsad, to naprawdę wielka frajda gdy obserwuje się jak ci na parapecie rosną papryczki czy pomidorki.


Co do kompostu to ci powiem że jak kupiłam działkę i z obrzydzeniem podeszłam do pryzmy kompostowej sprawdzić co to w ogóle jest,
to od razu odróżniłam dojrzały kompost.
On po prostu pachnie i ma fajną strukturę :P
Serio, jest pachnący świeżą ziemią a nie zgnilizną.

Robaków i ślimaków brzydziłam się .... miesiąc.
Potem mi przeszło bo jak bardzo chcesz coś zrobić to nie przejmujesz się drobiazgami, nie zwracasz na to uwagi po prostu.


Przeczytaj regulamin ogródków działkowych - tam jest napisane wszystko.
Zresztą będziesz musiała w ramach zarejestrowania jako członek przejść kurs, głównie z regulaminu.
Na forum nie odnosimy się do spraw ROD, POD itp.

Ja pracuję i nie bywam często na działce, na pewno nie codziennie.
Ogólnie działka ma nie być zaniedbana a jeśli są chwasty to nie wolno dopuścić do ich kwitnienia.
Tyle w skrócie.


Jeszcze jednak jedno ci powiem.
Mierz siły na zamiary i licz pieniądze.
Niestety nie jest to tanie hobby, nasiona, narzędzia, sadzonki, środki ochrony roślin, włókniny, kora, krzewy i wiele innych wydatków.
Nie próbuj zrobić wszystkiego od razu docelowo.
Możesz na tej części co do której nie masz pomysłu wysiać właśnie warzywka, po zbiorach masz nadal wolny kawałek ziemi.
Zachowaj w takim stanie jak jest to co ci się nawet choć odrobinkę podoba w obecnym stanie ogrodu.
Idź razem z poprzednią właścicielką, kartką papieru i ołówkiem i zapisz co gdzie rośnie.
Teraz nic nie widać, sporo bylinek wschodzi dość późno, zresztą dopiero po roku będziesz wiedziała co ci się podoba a co nie.
Myślę że dobrze zaczęłaś od pytań w temacie warzywnym, tu możesz zmieniać zdanie co roku :P


Warzywa z taśmy, fajna sprawa ale według mnie fajniejsze jest jak samemu się o wszystko zadba.
Więcej roboty ale dla początkującego nawet więcej frajdy.
Ja buraczki sieję w miarę gęsto i przerywam regularnie bo uwielbiam botwinkę i to na niej najbardziej mi zależy :P
Bób, groch, ogórki, kalarepę bez problemu można od razu sadzić w odpowiednich odstępach.
Rzodkiewkę staram się wysiewać w odpowiednich odstępach ale nigdy mi się to nie udaje ( drobne nasionka ) i muszę przerywać.
Polecam na początek właśnie rzodkiewkę bo jest łatwa w uprawie, wcześnie się wysiewa i szybko zajadasz własne rzodkieweczki.
Wysiewaj jednak w odstępach np. 14 dniowych żeby mieć stały plon.

I koniecznie zapisuj gdzie co posiałaś/posadziłaś i jaką odmianę.
Pomoże ci określić co u ciebie lepiej się udaje i co wam bardziej smakuje.


P.S.
Nadal uciekają ci ogonki przy literkach a to naprawdę utrudnia czytanie.
Ja przestawiam litery i piszę "dzrewo" albo świerzszc" ale od kiedy używam przeglądarki Mozilla Firefox to nie mam problemów.
Podkreśla na czerwono nieprawidłowe słowa.
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Arribeth
Dziękuję Ci .. właśnie chodziłam po ogrodach forumowiczów i znów znalazłam truskawki i ogórki wysiane w folii...
I się zastanawiałam właśnie czy na "stare" truskawki tez można wyłożyć taką folie -bo to dość praktyczne gdyż warzywka np nie gniją nie brudzą się tak..
Ale czekam na Wasze - forumowiczów zdania na temat foli

Comcia
Patrzyłam na allegro i widzę tu kilka rodzajów foli w różnych cenach.
i sama nie wiem która jest która, ale na pewno ułatwia życie w ogrodzie :-)
Tylko tak jak pisałam.. wiadomo jak wsadzasz i dziurawisz folię jest ok a co jak już masz np truskawki posadzone - a to roślina przecież wieloletnia jest

Poza tym czy te agrowłókniny są wielokrotnego użytku?

Co do miejsca podawałam, nie wiem czemu znikło, ale znów poprawiłam :-)
jeśli to ma znaczenie u mnie są tereny równe (nie to co w moim dziecinnym mieście gdzie teren górzysty no ale to właśnie jest piękne w świętokrzyskim -KRAJOBRAZY ;:122 )

Ślimaki będą na pewno, teść ma działkę 3 domki dalej i ślimaków na działce ze ho ho synek przez to uwielbia działkę
Mnie ślimaki nie straszne jaszczurki żaby, ale robaków się brzydzę :-)

Na chwile obecna, pewnie będę musiała zainwestować w nasiona
I o tych buraczkach też już czytałam posty..
I bardzo mnie ucieszyła wieść o tym przerywaniu dla botwinki bo też ją uwielbiam :-)

A co do zamiarów..
Nie chwale się nikomu że się zaczynam "bawić" w małą rolną bo jak mi wszystko to co posadzę pognije uschnie albo zaraza zje, to wstyd będzie :)
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

kochani wielki szcun ;:180 za wasze obszerne posty i cierpliwość do nowicjuszy ;:196

tadeusz jesteś obłędny w swoich wypowiedziach ;:63 , są czytelne i wszystko wydaje się takie oczywiste i proste :tan

żeby tak ktoś jeszcze podsunął pomysł jak mądrze zrobić grządki .... :oops: , jakis mały szkic co koło czego :oops: . mam sporo miejsca na działce i mogę robić wszystko jak popadnie, ale chciałbym to zrobić z głową, a wiem że tu znajdę pomoc :), może małe poletka? a może wszystko w rzędach? sama nie wiem, na pewno trzeba brac pod uwagę podlewanie, by było wygodne i niemęczące.
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Arribeth
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 wrz 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Jeśli masz już truskawki posadzone to możesz chyba położyć włókninę między rzędami. Zresztą truskawki wymienia się po bodajże 3 czy 4 latach, zapytaj jak stare są, bo może będziesz musiała posadzić nowe.

Włóknina jak najbardziej jest wielokrotnego użytku. Po użyciu płuczesz, suszysz i chowasz na nowy sezon.
-Jola-
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Gosiu o wzajemnym oddziaływaniu roślin poczytaj w tym wątku:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... yw#p230803
Było chyba jeszcze coś na ten temat, trzeba poszperać.
Co do wielkości grządek, zdecydowanie wolę wąskie i dłuższe zagony (szer.max-1,20m na 3 lub 4 rządki) niż duże kwadraty. Lepiej wyplewić czy chociażby wzruszyć ziemię pazurkami.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Gosia..

Ja Właśnie do robienia mam taki przyrząd :heja
Działkę odkupiliśmy od starszej Pani której mąż zmarł i właśnie dlatego ją sprzedaje..
Mąż tej pani był taki "wynalazca" więc np mam takie "grabie" zakończone "trójkątami" do robienia równych grządek -tak powiedziała córka tej pani..
Pan np zrobił przez pół działki rury z kranem aby nie chodzić pod furtkę -brzydko to wygląda ale zapewne praktyczne -ja już wiem ze jak coś to przeciągnę tylko bliżej domku..
A co do grządek.. tak na swój prosty niedoświadczony jeszcze rozumek stwierdziłam ze odpowiednia szerokość to taka będzie aby z obu jej strony (grządki) można sięgnąć dalej troszkę niż połowa szerokości grządki (mam nadzieje ze bardzo tego nie zakręciłam :roll: )

No Ale z tym co koło czego siać, to dobry pomysł..
Bo mnie zaskakuje w opisach to ze np koperek sieja "jak popadnie" a to raz miedzy sałata w innym wątku między marchewkami :)
Więc sama już nie wiem czy koperek jak i pietruszka (natka) ma być ładnie w rzędach wsadzany/a czy też tak dla wypełnienia przestrzeni :)

Jejku!
Tak mało wiem, czuje ze się obudzę z "ręką w nocniku" ;:224
Już ludzie nasiona mają a ja w lesie i tylko czytam i czytam i nadal głupia jestem ;:154
Książkę sobie dziś kupiłam (nie ogrodnicza -a właśnie teraz mnie natchnęło ze powinnam może zainwestować w ogrodniczą ;:223 ) i już widzę ze ją czytać zacznę w święta - BOŻEGO NARODZENIA!! i to jak dobrze pójdzie!! :;230
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Arribeth

No i słyszałam o tym ze się wymienia..ale ze co 5 lat..
No w każdym bądź razie wiem ze na nowych krzaczkach są truskawki bodajże większe.. ale truskawki też się z ziarenka sadzi? :roll:
Jak wsadzi się nowe krzaczki wiosną(?) to tego samego roku owocują czy w następnym dopiero?
Jak wybrać truskawki aby owoce były słodkie?

Gienia

Widziałam na forum Twoje pomidory w szklarni..
Czy możesz napisać jak się robi te sznurki-mocowanie jakie tam masz w środku - bo szoku doznałam..
JAKIE TO PIĘKNE - takie "kratki" widać na zdjęciach :shock: :tan :;230
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Gosiakmala napisała:
żeby tak ktoś jeszcze podsunął pomysł jak mądrze zrobić grządki ....
Szerokość grządki zależy od długości Twoich rąk ;:108 . Po prostu na ziemi kładziesz deseczkę, czy listewkę. kucasz, ale tak by nie przekroczyć listewki i kołeczkiem zaznaczasz miejsce do którego sięgasz.

Teraz idziesz na drugą stronę kładziesz drugą listewkę równoległą do poprzedniej , kucasz i starasz się dosięgnąć do wsadzonego przez Ciebie kołeczka. Jeżeli nie dostajesz do kołeczka, przesuwasz listewkę ( tę drugą), do tej pierwszej by wyciągniętą ręką dotknąć kołeczka, jeżeli jest odwrotnie to odsuwasz listewkę.

Teraz mierzysz metrówką ( albo kijem ( i zaznaczasz na kiju) odległość pomiędzy listewkami, uzyskany wynik oznacza szerokość Twojej grządki, chodzi o to byś z jednej ścieżki, lub z drugiej dostała ręką do każdego zakątka grządki.

Teraz na skopanym kawałku ziemi bierzesz dwa kije i sznurek i wyznaczasz jeden bok grządki. W odległości jaką ustaliłaś według zasięgu ręki szerokość swojej grządki znowu wbijasz kije i sznurkiem wyznaczasz drugi brzeg grządki.

Teraz na nogi zakładasz największy ( jaki masz na ogrodzie) rozmiar butów roboczych i stajesz wzdłuż wytyczonej grządki twarzą do grządki i równolegle do naciągniętego sznurka wyznaczającego brzeg grządki udeptujesz ziemię stopa, przy stopie wzdłuż całego brzegu.Udeptując ziemię patrzysz na czubki założonego obuwia i starasz się by czubki butów nie dotykały rozciągniętego sznurka. Po takim udeptaniu masz już wyznaczoną z jednej strony grządki ścieżkę roboczą.

Teraz, możesz wyznaczyć brzeg drugiej grządki który będzie się zaczynał w miejscu gdzie ślad ubicia ziemi wyznaczał obcas obuwia.

Dla bardziej estetycznego wyglądu możesz znowu naciągnąć kolejny sznurek i dokładniej zmierzyć szerokość ścieżki, by była taka sama szerokość na całej długości ścieżki.

Jak już masz wyznaczoną ścieżkę to znowu wyznaczamy szerokość kolejnej grządki , i tak dalej , i tak dalej.

Oczywiście długość grządki zależy od Twoich upodobań, lub od możliwości na ogrodzie.

Można również najpierw wyznaczać szerokość grządek za pomocą sznurków lub żyłki. a dopiero później ziemię pomiędzy sznurkami przeznaczoną na grządkę kopać a później wyrównywać grabkami.

Ścieżkę między grządkami robimy, tylko ugniatając nogami ziemi, zagłębi się ona w ten sposób w porównaniu do grządki o 5-7 cm i jest to wystarczające zagłębienie ścieżki między grządkami.

Pozostaje jeszcze wyznaczyć na grządce rządki( odległości między roślinami , które spulchniamy podczas wzrostu rośliny) na wysiew lub wysadzenie planowanych roślin, robi się to za pomocą tzw; "znaków" ale to będzie tematem kolejnej lekcji, ( oczywiście jeżeli będzie takie zapotrzebowanie).

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7&start=56
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Rusałko, nie mam ani szklarni ani trwałego tunelu z folii, to są uprawy w gruncie. Owszem robię tunel tymczasowy, przykrywany grubą włókniną ale na okres od około 20-25 kwietnia do końca maja. To jest czas, kiedy występują przymrozki, potem się taką konstrukcję rozbiera. Na zdjęciu szczyty nie były wtedy jeszcze usztywnione metalowym kątownikiem wbitym w ziemię i dlatego są lekko spłaszczone;
Obrazek

Obrazek

A te kratki, to zwykłe kratki bambusowe, lekko wbite w ziemię ale przymocowane do głęboko wbitych prętów żebrowanych, coby wichura tego nie powaliła. A że rozstaw tych kratek jest spory, trzeba jeszcze sznurki poprzywiązywać, bo ogórki, ani się obejrzysz i robią skok w bok. Ogórki się pną do góry a ja tylko pilnuję, by sznurka się trzymały a nie właziły jeden na drugiego.
Pozdrawiam! Gienia.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

ANIU- truskawki po owocowaniu tworzą "wąsy" ,to znaczy że na odrostach wytwarzają nowe sadzonki truskawek ,które mając połączenie ( za pomocą wąsów) z rośliną mateczną ukorzeniają się w ziemi ( jeżeli ziemia nie jest przykryta folią). Tworzenie "wąsów" przez truskawki zależy od wieku truskawek, jak dawno były one posadzone. Starsze truskawki zawiązują mało "wąsów", dopiero co posadzone - bardzo dużo.

By założyć nową plantację przecina się (wąs) -połączenie-, wykopuje się z ziemi odrost, tak by nie uszkodzić tych sadzonek i sadzi się je w nowym miejscu ( lub do doniczki), tworząc nową plantację.

Teraz trochę o folii w truskawkach.

Jestem już w podeszłym wieku , chętnie korzystam z nowinek ( do nich należy ściółkowanie folią ziemi w truskawkach) ale nie jestem zwolennikiem takiego postępowania.

Fakt bezsporny, zdecydowanie mniej pracy przy plewienia, ale faktem jest również to że ziemia pod folią nie oddycha, a jeżeli tak to z trudnością, tracą głównie na tym mikroorganizmy. Uważam że mając plantację przekraczającą areałem jeden ar jest konieczne zmniejszenie nakładu pracy przy takich plantacjach poprzez ściółkowanie foliami ,dotyczy to w większości plantacji towarowych ( na sprzedaż).

Natomiast jestem przeciwnikiem folii w truskawkach jeżeli plantacja jest niewielka, na własne potrzeby, z pewnością taka truskawka jest smaczniejsza, bo również na smak wpływa częste spulchnianie ziemi między truskawkami. Oczywiście , bez problemu możemy mieć swoje odrosty truskawek, i sadzić je w nowym miejscu , gdy stare trzeba usunąć , a mamy dobrą odmianę.

Międzyrzędzia trzeba ściółkować , ale do tego można użyć pociętej ( na sieczkę) słomy, lub nawet podsuszonej trawy ze skoszonego trawnika.

Można wysiewać truskawki z nasion ale jak do tej pory bardzo rzadko spotykałem się w sklepie z nasionami truskawek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”