Rusalka.Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Obawiam się, że jak przejedziesz glebogryzarką, to rozdrobnisz te korzenie i nie dasz rady wszystkiego wybrać ;:202 . Lepiej przekopać i to widłami, ew. z pomocą szpadla jak będzie za ciężko ;:134
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

forumowicz pisze:
stachs pisze:się obawiałem że będzie zbyt duża wilgotność i jakieś grzyby/choroby będą się mnożyły.
Może Ci gleba zzielenieć od glonów ale nie martw się, niektóre z glonów mają zdolność wiązania azotu z powietrza więc Ci zrobią pożyteczna robotę.

A kury, jeśli nie ma pod folia nic pożytecznego, to jak najbardziej. Zagrabią, nawiozą i nasiona chwastów zjedzą .

Hej..
Nic tak do mnie nie przemawia jak..
NASIONA CHWASTÓW ZJEDZĄ ;:224
No i zdałoby chyba zaopatrzyć się w kurkę..
tylko jak tu taką wyszkolić żeby zjadała nasionka i młode chwasty a warzywek nie ruszała ;:306
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Rusalka pisze:tylko jak tu taką wyszkolić żeby zjadała nasionka i młode chwasty a warzywek nie ruszała ;:306
Działkowcy często tak właśnie praktykują. że jesienią i wiosna wypuszczają kury na ogród. Do zasiewów.
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Rumianka pisze:Moja sałata sama się sieje, mniej więcej we wrześniu. W listopadzie ,jak ze szklarni wyeksmitujemy pomidory i paprykę i mąż przekopie ziemię z obornikiem, przesadzam sadzonki z gruntu do szklarni. Od czasu do czasu podlewam, a przed mrozami przykrywam włókniną. Jeżeli zimą jest dużo słońca to sałata rośnie, jeżeli nie to tylko siedzi w ziemii. Czasem jemy sałatę już w marcu , a czasem w kwietniu. W zależności od ilości słońca. Zawsze przesadzamy dwie lub trzy sztuki na grządki ,tam kwitną i rozsiewają się i stąd są sadzonki jesienią.
Rumianko, co zrobić, by mieć własne nasiona sałaty. Czy wystarczy ją zostawić samą sobie? Czy każda sałata kwitnie i daje nasiona? Nigdy tego nie widziałam :)
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Wolusiu, dokładnie tak jak piszesz, zostawić jedną lub dwie główki sałaty w spokoju. Można ewntualnie oberwać jej liście, jak będzie się wydłużać. Wyrośnie z niej pęd kwiatowy, wysoki na ok. 0,5 m, jak przekwitnie trzeba obserwować kiedy nasiona będą dojrzewać i zebrać , bo inaczej opadną i się wysieją.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Kto tam narzekał, że wiosny nie czuje. 17 godzina i jeszcze widno a do tego jak dziś ptaki ćwierkały w zaroślach, one swoje wiedzą. ;:215
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Yyyy
nie ma ktoś kury do wynajęcia..
najlepiej z tuzin bo ziarenek będzie za dużo dla jednej po ubiegłym roku :D

A na poważnie..
Serio??
Można by kure tak wypuścić w grządki w marcu i by wydzibała..??
Pytanie tylko czy wydziobie czy tez nie zagrzebie :D

Pytam bo jak wiesz miałam działke "opuszczoną" przeze mnie..
i dopiero teraz pomyślałam że mogłam wpaść z łopatą i wierzch ziemi zebrać-z nasionami...

Kurde!!
Serio!
gotowa jestem kupić ze 2 kurki -a niehaj sobie i mieszkają na działce.. byle mi wydziubaly to co tam zostało..

Wolusiu..
Trzeba było mówić zeszłego roku.. ;) pokazałabym Ci jak to wygląda :D

Ale to mniej wiecej tak że sałata nagle zaczyna ci sie robić nie głowiasta a "piętrowa" ;)
Ze środka niej wychodzić zaczynają coraz mniejsze listki i idą w góre na czubku zaczyna zawiązywać kwiaty...
Wystrczy pewnie tylko przypilnować je..i nasionka masz :)
To samo z pietruszką..-w tamtym roku zostawiłam ją na nasionka..ale niedoczekała się ich zbioru przeze mnie :)
Rzodkiewka natomiast tworzy "fasolki" -w szoku byłam jak to zobaczyłam..
Zeszły rok -kiedy to byłam gościem na działce i to bardzo rzadkim wzbogacił moje życie w doświadczenia nasienne ;:306

A!!
Por którego zostawisz w ziemi na zimę wiosną jest jadalny bo super zimuje- ale zaczyna tworzyć zgrubienie w środku -później pewnie zakwita niczym cebula ;)

-- 4 lut 2013, o 17:05 --
whitedame pisze:Kto tam narzekał, że wiosny nie czuje. 17 godzina i jeszcze widno a do tego jak dziś ptaki ćwierkały w zaroślach, one swoje wiedzą. ;:215
ZGAŚ LATARIE!!
Zobaczysz wtedy że już mrok ;:306

-- 4 lut 2013, o 17:08 --

Widzę że rumianka mnie uprzediła..

Rumianka..
A myślisz że sałacie w gruncie cośby się stało? -sprawdzimy..może u mnie się coś wysiało..

Ale swoją drogą..mając sałate "zimową" nie trzeba pielęgnować
Ja w zeszłym roku zostawiłam od sąsiadki z działki taką..ciekawa byłam co z niej będzie tak jak z porami i pietuszką..
I o dziwo..
lekko przemarzła ale nie do końca, była spoooooro wcześniej od tej "normalnej" i w smaku dobra...
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Rumianka pisze:Wolusiu, dokładnie tak jak piszesz, zostawić jedną lub dwie główki sałaty w spokoju. Można ewntualnie oberwać jej liście, jak będzie się wydłużać. Wyrośnie z niej pęd kwiatowy, wysoki na ok. 0,5 m, jak przekwitnie trzeba obserwować kiedy nasiona będą dojrzewać i zebrać , bo inaczej opadną i się wysieją.
Rumianko. Bardzo dziękuję za tak dokładną wiadomość. Zapowiedziałam mężowi, że taki kącik wyodrębnimy, w który pozostawimy roślinki na nasiona. :tan Czy nasion sałaty jest dużo? Jak szybko dojrzewają? ;:204

-- 4 lut 2013, o 17:17 --
Rusalka pisze:Yyyy
nie ma ktoś kury do wynajęcia..
najlepiej z tuzin bo ziarenek będzie za dużo dla jednej po ubiegłym roku :D

A na poważnie..
Serio??
Można by kure tak wypuścić w grządki w marcu i by wydzibała..??
Pytanie tylko czy wydziobie czy tez nie zagrzebie :D

Pytam bo jak wiesz miałam działke "opuszczoną" przeze mnie..
i dopiero teraz pomyślałam że mogłam wpaść z łopatą i wierzch ziemi zebrać-z nasionami...

Kurde!!
Serio!
gotowa jestem kupić ze 2 kurki -a niehaj sobie i mieszkają na działce.. byle mi wydziubaly to co tam zostało..

Wolusiu..
Trzeba było mówić zeszłego roku.. ;) pokazałabym Ci jak to wygląda :D

Ale to mniej wiecej tak że sałata nagle zaczyna ci sie robić nie głowiasta a "piętrowa" ;)
Ze środka niej wychodzić zaczynają coraz mniejsze listki i idą w góre na czubku zaczyna zawiązywać kwiaty...
Wystrczy pewnie tylko przypilnować je..i nasionka masz :)
To samo z pietruszką..-w tamtym roku zostawiłam ją na nasionka..ale niedoczekała się ich zbioru przeze mnie :)
Rzodkiewka natomiast tworzy "fasolki" -w szoku byłam jak to zobaczyłam..
Zeszły rok -kiedy to byłam gościem na działce i to bardzo rzadkim wzbogacił moje życie w doświadczenia nasienne ;:306

A!!
Por którego zostawisz w ziemi na zimę wiosną jest jadalny bo super zimuje- ale zaczyna tworzyć zgrubienie w środku -później pewnie zakwita niczym cebula ;)

-- 4 lut 2013, o 17:05 --
whitedame pisze:Kto tam narzekał, że wiosny nie czuje. 17 godzina i jeszcze widno a do tego jak dziś ptaki ćwierkały w zaroślach, one swoje wiedzą. ;:215
ZGAŚ LATARIE!!
Zobaczysz wtedy że już mrok ;:306

-- 4 lut 2013, o 17:08 --

Widzę że rumianka mnie uprzediła..

Rumianka..
A myślisz że sałacie w gruncie cośby się stało? -sprawdzimy..może u mnie się coś wysiało..

Ale swoją drogą..mając sałate "zimową" nie trzeba pielęgnować
Ja w zeszłym roku zostawiłam od sąsiadki z działki taką..ciekawa byłam co z niej będzie tak jak z porami i pietuszką..
I o dziwo..
lekko przemarzła ale nie do końca, była spoooooro wcześniej od tej "normalnej" i w smaku dobra...
;:131 W tamtym roku nagle/ zupełnie niespodziewanie przejęłam działkę po rodzicach. Bałam się , że nie dam rady. Nie umiałam zbierać nasionek. Dlatego teraz tak chętnie przyjmuję, jak ktoś ma coś w nadmiarze. :oops: W tym roku chciałabym zebrać trochę swoich...
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Wolusia..
Nie szalej tylko z tymi nasionami..
a to z prostego powodu
Nie z każdego cuda powinno się zebrać nasionka..
jak czytałaś forum wiesz że niektóre "roślinki" mają oznaczenia F__
i one świadczo o pokoleniu roślin..
Np ogórki zazwyczaj są F1 -z tego jak zbierzesz nasionka do siewu może wyjść coś podobnego ale nie musi..
Dlatego radze ci nie żałuj tej złotówki na nasionka..
niektóre starczą ci na więcej niż 1 sezon a będziesz mieć pewność że to co wysiejesz będzie "jak z obrazka" :D
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Wolusia, a zamówiłaś nasionka na naszej akcji :?: Jest tam jeszcze dużo ;:333 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

jode22 pisze:Wolusia, a zamówiłaś nasionka na naszej akcji :?: Jest tam jeszcze dużo ;:333 .
Tak, zamówiłam (dziękuję organizatorom) i już nawet otrzymałam. ;:108
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim

Post »

Trudno powiedzieć ile tych nasion będzie. Jak jest słoneczna pogoda to lepiej dojrzewają i więcej się ich zbiera. Nie bardzo umiem powiedzieć jak szybko dojrzewają nasiona, trzeba obserwować. Na ogół z jednej rośliny wystarcza nasion. A jak sałata na nasiona przeszkadza na grządce to można ją przesadzić z bryłą ziemi w inne miejsce. Ja przeważnie zbieram nasiona sałaty zimowej, bo miałam problem z kupnem i sałaty, którą dostałam od sąsiada, nazywam ją piętrowa bo nie tworzy główek - zrywa się z niej liście, a rośnie do 1 m w górę. One nie są F1 i nasiona powtarzają cechy roślin matecznych. Zimową można uprawiać w gruncie, myślę ,że jak się ją przykryje włókniną to da radę. U mnie kilka sałatek zostało w gruncie i pod śniegiem przetrwały,teraz, jak śnieg się stopił wyglądają dobrze. Zobaczymy co będzie dalej. Ale myślę ,że można próbować uprawy w gruncie.
Pozdrawiam , Bożenka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”