Karłowe pomidory

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karłowe pomidory

Post »

MartaK pisze:Witajcie, zakupiłam nasiona pomidora Bajaja? Jakieś opinie na jego teamt? Ktoś się wypowie? Ciekawa jestem czy smaczny czy zdrowy itp. :)
Szkoda miejsca owoce z grubą skórą i kwaśne
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Karłowe pomidory

Post »

U mnie owoce Bajaji nie były kwaśne, nie miały smaku, po prostu jak ziemniaki. Skórka gruba i twarda. Walory ozdobne to ona jednak ma.
Miałem jeden krzak posadzony w gruncie, miał mnóstwo owoców i był potężny jak na tą odmianę.
Zdjęcie w fazie kwitnięcia
ObrazekObrazek
Z tego grona wyrosły takie owoce. Taka tam gwiazda pięcioramienna :shock:
ObrazekObrazek
Połowa plonu z jednego krzaka. Micha dość spora Obrazek
I wygląd krzaka na koniec sezonu. Liście pożarte w większości przez królową zarazę, owoce oszczędzone.
ObrazekObrazek
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Karłowe pomidory

Post »

Ja też go miałam, mówię o Bajaji. Wszystko potwierdzam, oprócz ZZ i smaku :) Mój akurat wcale ZZ nie łapał, a rósł w skrzyni z kabaczkami tarzając się w błocie, bo jest taki lekko płożący.
Na początku wykazywał niedobory magnezu, jeszcze przed kwitnieniem. Bardzo był plenny, owocki faktycznie nierówne, z twardawą skórką, ale u mnie w smaku był taki pomidorowo- pomidorowy. Zrównoważony bym powiedziała. Wszystko kwestia gleby, nawożenia, nasłonecznienia. W tym roku też go posieję.
Obrazek
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Karłowe pomidory

Post »

;:306 ale to pytanie było z zeszłego roku, teraz dopiero datę uchwyciłam wzrokiem. Nie szkodzi wątek wart odkurzenia. Ja w tym roku będę miała ok. 20 karłowych odmian. W najbliższych dniach wysieję Venus i Micro Tomy
gabi77
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 paź 2013, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Caleta de Fuste

Re: Karłowe pomidory

Post »

ja z karłowych mam tyko Villme i Olę polkę. Chciałabym coś więcej no ale ciężko na nasionka trafić. Zależy mi na takich malutkich do 50 cm wysokości wtedy mogę je prowadzić na kilku poziomach co daje mi większy plon na balkonie.
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karłowe pomidory

Post »

Z tych dwóch, które wymieniłaś, naprawdę karłowa jest Vilma, nieduże czerwone owocki. Miałam ja tylko raz, ale smak mi nie odpowiadał. Olę mam co roku na balkonie, ale nie jest ona taka znowu karłowa, potrafi urosnąć powyżej 80 cm. Plenna, dekoracyjna, owoce żółte, większe od tzw. koktajlówek, gdy mocno dojrzałe robią się prawie pomarańczowe i wtedy są bardzo smaczne.
gabi77
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 paź 2013, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Caleta de Fuste

Re: Karłowe pomidory

Post »

Myślę, że jeśli dam Olę do doniczki takiej 7-8 l to nie wybuja na 80 cm. Myślałam , że ola jest karzełkiem takim jak Vilma:) no ale już po zawodach bo Ola polka ma już 4 liście właściwe :) Faktycznie sadzonka mniej krępa niż Vilmy
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karłowe pomidory

Post »

gabi, ja Olę dałam w ub.r. do doniczki 5-litrowej, żeby była niższa. Nie mierzyłam na ile wyrosła, na pewno niższa niż w donicy 15l, ale tak na oko miała powyżej 50 cm. I niestety, mimo że ma grube łodygi i teoretycznie nie wymaga podpór, to trzeba jej dać palik, bo pierwsza lepsza wichura potrafi połamać łodygi jeśli nie są przywiązane, te łodygi są bardziej kruche niż w innych pomidorach.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Karłowe pomidory

Post »

:wit Chętnie bym wysiała pod lampę Micro Toma , znalazłam nasiona w sklepie
internetowym czerwonego i żółtego . Poczytałam na forach o nim i strasznie
różne ma opinie i przyszło mi do głowy , że może są w obiegu nie autentyczne
nasiona .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Karłowe pomidory

Post »

W jakim sensie różne opinie?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Karłowe pomidory

Post »

:wit Nie chodzi tu o smak , bo ten w dużej mierze zależy od warunków uprawy i różne
są upodobania . Natomiast wielkość i pokrój rośliny jest różnie opisywana przez uprawiających .
Natomiast na pomidorlandii opisany czas od wysadzenia rozsady do zbiorów to aż 85 dni , a podobno
jest najwcześniejszy .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Karłowe pomidory

Post »

Z mojego doświadczenia, to jest to bardzo malutki krzak(odmiana czerwona). Jednak tak na szybko nie mogę skojarzyć jak z owocowaniem. Kiedyś tu na forum była zabawa z uprawą najwcześniejszego pomidora i właśnie wystartowałem z Micro tomem, więc jakby poszukać, to może i by się ten fakt rozstrzygnęło. ;:173
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Karłowe pomidory

Post »

Anulab mam Micro Toma w mieszkaniu na parapecie i właśnie teraz owocuje. Pierwsze pomidorki dojrzały po ok.50 dniach od wysadzenia do docelowej doniczki. Ładne malutki krzaczki obsypane kwiatami i owocami. Dałam dwulitrowe doniczki, ktore u mnie okazały się za duże.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”