Uprawa pomidorów w szklarni,w tunelu, pod osłonami cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Ja próbowałem zdejmować na zimę folię jak i pozostawiać ją na zimę. Tyle samo wytrzymała folia zdejmowana co nie zdejmowana. Oczywiście trzeba zrzucać śnieg i zlewać wodą ziemie, ale za to można wcześniej wejść z uprawami pod folię(rzodkiewka, sałata). U mnie dość często na wiosnę leży długo śnieg, a robi się ciepło i pod folią ziemia nie jest zamarznięta wtedy mogę siać rzodkiewkę i sadzić sałatę. Ja mam większe korzyści z tego jak zostawię folię na zimę.
wodnik
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

marfefka pisze:Zgadzam ,się,że bez zdejmowania foli ziemia się szybciej zagrzeje to jest plus natomiast minusem jest możliwość utraty foli,wysuszenie ziemi, Coś za coś. ;:180 ;:180 ;:180
Dobrze napisałaś... "możliwość".
Ja nie ściągam folii już trzeci rok i mam nadzieję że folia wytrzyma równie dobrze jak zeszłe sezony.
Kiedyś ściągałam, ale to nic nie zmieniło... folia po dwóch sezonach poszła do śmieci.
A była to folia 4-ro sezonowa... teraz też mam taką i oby wytrzymała jak najdłużej.
Wydaje mi się że więcej szkody robi palące słońce - u mnie jest istna patelnia.
Ale też sobie z tym radzę... po prostu w najgorętsze miesiące zakładam na wierzch agrowłókninę.
Mam wtedy dwie korzyści - wiatr tak nie szarpie folią i przy okazji ocienia pomidory.
pomidorlandia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 sty 2011, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Witam wszystkich :D
Mam kilka pytań do ekopom
kiedy sieje się pomidory? czy są pomidory które obradzają kilka razy w roku? Czy trzeba stosować nawozy przy uprawie pomidorów foliowych?
to na razie tyle ale bardzo chetnie porozmawiałabym z kimś doświadczonym w uprawie pomidorów na PW, ale i na forum będę wdzięczna za rady :)
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Folia w żadnym stopniu nie niszczy sie od mrozu , tzn. niskiej temperatury ... Zużycie następuje poprzez : dzialanie promieniowania słonecznego ( ultrafiolet ) , a tego zimą za wiele nie ma .. i poprzez działanie mechaniczne , ocieranie o konstrukcje stałą tunelu , lub nawet luźne trzepanie na wietrze .. Powstają mikrospękania , spękania , dziury itd ... Ważny czynnik to też przegrzewanie , tzw. "przepalenie " folii w miejscach styku z konstrukcją . To zjawisko można ograniczyć malowaniem na biało konstrukcji . Nie występuje też na tzw. ocynku . Ale kluczową kwestią dla trwalości folii jest jej właściwy, solidny naciąg . Po zarzuceniu folii na dach solidnie mocujemy ją na pierwszym szczycie , potem naciągamy mocno na drugim szczycie . To podstawa , aby na długości folia nie miała luzu .. Następnie w kilku miejscach obsypujemy wstępnie bok tunelu , później robimy to samo z drugiej strony ,ale już naprężając folie . Z powrotem wracamy na pierwszy bok , poprawiając naprężenie i dosypując ziemi . Robota idzie wartko i sprawnie 8-) . Po skończeniu dajemy folii pstryczka , powinna zadźwięczyć niczym struna :wink: . A jeśli nie , to ...zaczynamy od nowa , bo inaczej cala robota i tak na nic , długo nie powisi ... Aha , takie prace najlepiej przeprowadzać w miare ciepły dzień , przy slońcu jest dużo latwiej uzyskać dobry naciąg. Czas operacyjny dla tunelu 8-31m to dla zdrowego czlowieka 3godz. , dla osłabionego po zimie 4,5 :) . Jeszcze jedno : w odniesieniu do trwałości folii pojęcie "sezon " tyczy sie wiosna lub jesień .. Tym samym rok ma dwa sezony , a zatem folia 4-sezonowa ma trwalość teoretyczną 2lata ... W praktyce jest różnie , u mnie ( i nie tylko ) 2-sezonowe z reguły wiszą 3-4 lata 8-) . Oczywiście bez zdejmowania na zime ! Ale była też taka co pękła ni stąd- ni z owąd po 2 tyg. Z firmy M. :evil:
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

frant pisze:Folia w żadnym stopniu nie niszczy sie od mrozu , tzn. niskiej temperatury ... Zużycie następuje poprzez : dzialanie promieniowania słonecznego ( ultrafiolet ) , a tego zimą za wiele nie ma ..
Potwierdzam... pisałam o tym wyżej.
Sprawdzone - tunel foliowy mam już kilkanaście lat.

frant pisze: i poprzez działanie mechaniczne , ocieranie o konstrukcje stałą tunelu , lub nawet luźne trzepanie na wietrze .. miejscach styku z konstrukcją . To zjawisko można ograniczyć malowaniem na biało konstrukcji . Nie występuje też na tzw. ocynku .
Malowanie na biało konstrukcji tylko częściowo chroni.... stelaż i tak mocno się nagrzewa.
Ja znalazłam lepszy sposób.
Kupiłam najgrubszą agrowłókninę i pocięłam ją na paski, a tymi paskami owijałam pałąki do połowy.
Wytrzymuje kilka dobrych lat i nie nagrzewa się tak jak stelaż malowany na biało.
frant pisze: Jeszcze jedno : w odniesieniu do trwałości folii pojęcie "sezon " tyczy sie wiosna lub jesień .. Tym samym rok ma dwa sezony , a zatem folia 4-sezonowa ma trwalość teoretyczną 2lata ... W praktyce jest różnie , u mnie ( i nie tylko ) 2-sezonowe z reguły wiszą 3-4 lata 8-) . Oczywiście bez zdejmowania na zime ! Ale była też taka co pękła ni stąd- ni z owąd po 2 tyg. Z firmy M. :evil:
W sklepach sezonowość tłumaczą inaczej, więc nie będę się wypowiadać.
Faktem jest że kiedyś 2 sezonowa wytrzymała o wiele dłużej niż 4-ro sezonowa.
I nie wiem czym to tłumaczyć... być może była " świeża", a ta druga dłużej leżała w sklepie ? nie wiem.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

pomidorlandia pisze:Witam wszystkich :D
Mam kilka pytań do ekopom
kiedy sieje się pomidory? czy są pomidory które obradzają kilka razy w roku? Czy trzeba stosować nawozy przy uprawie pomidorów foliowych?
to na razie tyle ale bardzo chetnie porozmawiałabym z kimś doświadczonym w uprawie pomidorów na PW, ale i na forum będę wdzięczna za rady :)
Witaj POMIDORLANDIO, z pewnością pomidory się sieje w ostatnim miesiącu zimy,( chociaż zawodowcy rozpoczynają uprawę pomidorów już w styczniu), kiedy dokładnie, to zależy już od indywidualnych potrzeb i możliwości . Pomidor, jak rozpoczyna owocowanie w maju ( w zasadzie w końcówce maja, lub na początku czerwca), to może owocować bez przerwy do końca październik ( a nawet listopada jeżeli się mu stworzy odpowiednie warunki klimatyczne), oczywiście nie dotyczy to wszystkich uprawianych odmian.

W temacie uprawy pomidorów na Tym Forum, chyba już napisano wszystko co było możliwe do napisania, wystarczy tylko znależć te tematy ( za pomocą wyszukiwarki),i je przeczytać.

Oto linki do niektórych tylko tematów o uprawie pomidorów;

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... o+pomidora
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... +o+pomidor
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ch#p868843
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=23362
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=30300
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=26226

http://forumogrodnicze.info/search.php? ... dorach&fid []=42

Przyjemnej lektury, po przeczytaniu czekamy na konkretne pytania.
pomidorlandia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 sty 2011, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Witam was w ten piękny słoneczny dzień :)
Dziękuje panie Tadeuszu za informacje, jest pan bardzo uprzejmy i pomocny.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Bardzo mi miło że mogłem pomóc, na Tym Forum zwracamy się do siebie po imieniu, niezależnie od zasług, czy wieku( dobrze by było byś troszeczkę odkryła swoje imię , prawdziwe lub zmyślone), to zawsze nas zbliża do siebie na Tym Forum. Na temat uprawy pomidorów jest bardzo dużo moich uwag i podpowiedzi, gdyż ich uprawą ( amatorską) zajmuję się od blisko czterdziestu lat.
pomidorlandia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 sty 2011, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

ok Tadeuszu.
Właśnie czytając to wszystko zauważyłam że jesteś tutaj od lat i udzielasz sie..... super :)
Imie moje nie jest tajemnicą ponieważ jest w e-mail w moim profilu - Wiola -
Razem z mężem chcemy założyć tunele foiowe i uprawiać pomidory, ogórki i papryke, nie wie czy to w naszych obecnych czasach jest opłacalne ale chcemy zacząć coś na własna ręke i dlatego zaczełam czytać to forum.
Dużo ciekawych rzeczy dowiedziałam się o których wczesniej nie miałam pojęcia, wiem że i tak bedziemy uczyć się na własnych błedach ale kto nie ryzykuje ten nie ma :wink:
dorot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 wrz 2010, o 08:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Wiolu ja podobnie jak ty mam zamiar od tego roku bardziej zawodowo zająć się warzywnictwem, planuję bardziej urozmaicone uprawy - wszystkiego po trochę i na targ. Tak jaj mówisz - kto nie spróbuje ten się nie dowie. Mam mały tunel i tam będą pomidory i papryka. Na polu cała reszta. Wierzę że mi się uda bo to kocham .
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Ja mam małe pytanie w sprawie foli, jak łączycie folie czy to się zgrzewa czy lepi,bo chcę w tym roku postawić mała szklarnię, ale nie wiem jak łączyć tą folie i jakie są wymiary i koszt foli
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

SAJMONIE w zasadzie na tunele foliowe kupuje się folię na wymiar. Są folie szerokości 4,6,8 czy nawet dwunastu metrów, a na długość kupujesz tyle ile Ci potrzeba. Czasami można szerokość folii dopasować do naszego tunelu na długości.

Istnieje możliwość zgrzewania folii, do tego potrzeba specjalnego urządzenia by wytworzyć odpowiednią temperaturę do zgrzania i ściśnięcia folii, ale takie folie nie są tak wytrzymałe jak z jednego kawałka. Koszt folii w metrażu raczej nie przekracza 2 zł za 1 m kwadratowy ( czterosezonowa). u nas np; jeden metr bieżący folii szerokiej na osiem metrów waha się około 15 zł.
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Troszkę mam opory z tym pytaniem,ale na prawdę jestem nowicjuszem.Przez zimę szklarenkę miałam na przestrzał otwartą.Od dwóch dni zamknęłam i dziś dosypałam ziemi torfowej po uprawę warzyw/ z Obi/ przekopałam ,ziemia jest sypka.W szklarence jest 12 st,.No i nie wiem -zamknąć ją ,aby się grzała,czy też otworzyć, aby nie gromadzić wilgoci. Pozdrawiam działkowiczów.Jadwiga /marfefka/ :oops:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”