Uprawa pomidorów w szklarni,w tunelu, pod osłonami cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
iwa3003
200p
200p
Posty: 315
Od: 2 mar 2010, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Z tym wiatrem to prawda ,może narobić szkód ;:108
chociaż nie wiadomo w jakiej części Polski mieszkasz (bo nie ma w profilu :) , jak możesz to uzupełnij )może u Ciebie nie wieje,bo u mnie to wychodzenie z domu grozi odlotem ;:118
Pozdrawiam Iwona :)
wlodek47
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2011, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pomidory w szklarni

Post »

Pomidory w szklareni o rozmiarach 3x6m-40szt. uprawiam od ok.10 lat.Na początku kupiłem specjalnie przygotowaną ziemię pod pomidory.Przez następne 2 lata nie dawałem nawozów.Sadziłem tylko pomidory-terra,które były wręcz doskonałe pod każdym względem.W latach następnych niemal każdej jesini nawoziłem nawozem końskim.Co 2 lata wczesną zimą posypywałem dolomitem lub innym wapnem.W trakcie wzrostu podlewam co ok.10 dni gnojówką z pokrzywy. Od 3 roku do ostatniego sezonu-2010r.sadziłem oprócz terry inne odmiany szklarniowe(w każdym roku 3-4 odmiany ale zmieniające się).Mimo to co roku mam ten sam problem:W ponad 90%(bez względu na odmianę) pomidory mają środki białe i twarde-nadają się tylko na przecier.
Może ktoś wie w czym rzecz-proszę o pomoc. DZIĘKUJĘ.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Potas ! Pomidor pobiera bardzo dużo tego składnika . Daj ze 2kg siarczanu potasu lub fosforanu monopotasowego . I jeśli nie masz kwaśnej gleby , zaprzestań tego wapnowania . Nadmiar może byc również szkodliwy .
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Taki potas mozan wysiać na glebę przed posadzeniem pomidorów?
Czy w trakcie wzrostu?
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Jeśli są braki to trzeba wysiać przed sadzeniem , siarczan potasu lepszy jest w pełni rozpuszczalny . Siarczan potasu pylisty- lepiej przekopać z ziemią . Jeśli braki były b. duze to konieczne jest dokarmianie również w czasie wzrostu .
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Pytam się ,bo moije pomidory będą rosły na przkopanym trawniku.Przekpoie go w marcu ,jak tylko sie da ,najwczesniej.
Jak myslicie,czy trzeba zasilić glebę jakimś nawozem?
Mam w planie wymieszć glebę granulowanym obornikeim,zaraz po przekopaniu, co jeszcze radzice zrobić
Pozdrawaim
Joanna
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Każda gleba jest inna - trudno więc o rade .. Są gleby żyzne i zasobne , a są też mizerne piaski . Jeśli gleba jest średniej klasy , to rozsypać troche jakiegoś nawozu wieloskladnikowego nie zaszkodzi , np. Azofoska . Albo obornik, kompost itd. - jak ktoś dysponuje...
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

W
wlodek47 pisze:W ponad 90%(bez względu na odmianę) pomidory mają środki białe i twarde-nadają się tylko na przecier.
Trochę za mało informacji. Jakie są liście, jakie korzenie, jaki jest wzrost pomidorów, co jeszcze nietypowego zobaczyłeś. Może rozwinął się patogen w glebie. Jak pisał Frant, to może być brak potasu. Dobrze jest zrobić analizę gleby.
wodnik
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

:wit Często czytam o analizie gleby... :roll: Chętnie taką bym zrobiła swojej.Kupiłam "aparacik" do mierzenia pH , i to wszystko.
Proszę o podpowiedź,gdzie można zrobić taką analizę,gdzie zanieść próbki, i ile to kosztuje :)
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

PELASIU, mierzenie pH gleby to nie wszystko, poczytaj co może Ci pomóc ten link;

http://www.oschr.org/Historia_OSCHR_Wroclaw
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

:wit Dzięki Tadeuszu, przejrzałam ofertę,dzwoniłam do Pana, który zajmuje się moim regionem.Polecił mi ,żeby zrobic próbkę rolniczą, na magnez,potas,fosfor i pH. To chyba wystarczy co nie?
Takie badanie bez zaleceń kosztuje coś ponad 9zł bez zaleceń ,a z zaleceniami ok 15zł
Zdecyduję się na takie badanie, bo lubie wiedzieć :D
Jeszcze raz dziękuje :wink:
Pozdrawiam
Joanna
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

[quote="Pelasia" Polecił mi ,żeby zrobic próbkę rolniczą, na magnez,potas,fosfor i pH. To chyba wystarczy co nie?
[/quote]
Jeszcze azot zalicza się do podstawowych składników , ale oni to wiedzą :wink:
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Iwonko,pochodzę z Opola, wiatr wieje ,ale tak w normie. Szklarenkę mam na ogródku przydomowym,jest to osiedle domków,i wiatr jest trochę wyciszony terenem zabudowanym. A tak nawiasem mówiąc Opole ma specyficzny klimat,Rzadko kiedy sprawdzają się prognozy pogody.Ale w południowo-zachodniej Polsce jest trochę cieplej niż w Polsce północnej,no i chyba wiosenka też trochę wcześniej tutaj przychodzi.Jadwiga/marfefka/ ;:3
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”