Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1386 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 99  
Autor Wiadomość
Papcio
 Tytuł: Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.2
PostNapisane: 23 sty 2011, o 16:31 
100p
100p

więcej niż 1
Oczywiście! zgadzam się miłe Panie. Moja też po pracy nie ma ochoty patrzeć na ludzi (pracuje w biurze) to nie raz mówi: idę sobie poskubać. Ja jestem ruchowo-oddechowo ograniczony to szukam czegoś by nie być niepotrzebnym. Ale i tak, mnie dają za zadanie - obsługa rożna i dbania by nie byli głodni.
Proszę Smonikę (wg. kalendarza) o podanie w jakim terminie mam posiać nasionka pomidorów i jak to najlepiej zrobić w warunkach domowych (8 piętro) typowo po amatorsku? W tamtym roku sam zrobiłem parę sadzonek, ale nie jestem pewien czy dobrze, bo jakieś chude mi wyszły. Plony były ale słabe jak i u wielu w ubiegłym roku.
Kochane panie, protestuję! jakoś dziwnie piszecie o mężach!!! :D :D :D

Zobacz profil Wyślij e-mail      

smonika
PostNapisane: 23 sty 2011, o 17:01 
500p
500p

1 szt.
Papciu ;:196 Mężowie najważniejsi :wink: Kto by trawę kosił, kto by drzewko nosił, kto by piwko pił.... :;230
A według księżycowego kalendarza najbardziej sprzyjające dni siewu pomidorów w marcu to dni owocowe przy wznoszącym księżycu, czyli:
6 od 15:00
7; 8 do 19:30
25; 26 do 1:30

Siejemy w kubeczki (doniczki, pojemniczki, miniszklarenki - co kto ma), które przemyślanym wsześniej sposobem oznaczamy. Jeśli są wielokrotnego użycia, to dobrze je odkazić wcześniej np. domestosem ;:108
Nasionka niewiadomego pochodzenia (tzn bez opisu, że były zapraiwane) najlepiej przed siewem zaprawić jednym z opisanych tu sposobów: viewtopic.php?f=42&t=40306&start=28
Ważna jest też ziemia, żeby była dobra: jeśli siejesz I raz kup specjalną w sklepie ogrodniczym do siewu i rozsad. Nasionka delikatnie przysypujemy ziemią, podlewamy (ja pryskam spryskiwaczem, żeby nie wypłulkać nasionek w jeden kąt), przykrywamy woreczkiem (nie musowo) i czekamy :wink: Za jekieś 4 dni powinno być widać już łebki.

Papciu, jak masz parapecik, to piętro nie ma znaczenia. Nie przeprowadzaj się czasem, ja też mieszkam na 8-mym i pomidorki się udają :D

gienia1230
PostNapisane: 23 sty 2011, o 17:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Moniko, piszesz o marcu a nie o lutym, (żeby nikogo w błąd nie wprowadzić)?

smonika
PostNapisane: 23 sty 2011, o 17:29 
500p
500p

1 szt.
Oj dzięki Gieniu ;:180
W marcu, w marcu - już poprawiłam

Papcio
PostNapisane: 23 sty 2011, o 22:55 
100p
100p

więcej niż 1
Dziękuję Moniko, krótko i na temat.
Mam teraz więcej miejsca - syn poszedł na swoje i mam mieszkanie większe o jeden pokój. W nim mogę siać jak i co chcę. W ubiegłym roku to moja ślubna trochę kręciła głową, bo zrobiłem jej "dżungle" w stołowym :) :) Fajnie będzie, już rozglądam się za pojemnikami. Jeden z ogrodników w mojej klatce podał mi sposób jaki on ma na pomidory: bierze np. kubek po jogurcie, na dno sypie trochę ziemi i sieje. Jak roślinka rośnie to dosypuje jej ziemi i nie musi pikować. Jak myślicie, dobry sposób? Ja boję się tego pikowania, one takie delikatne a ja raczej niezgrabny :) Czy kubki mogą być przeźroczyste? takie od piwa?
Już któryś raz słyszę o domestosie, jak go użyć? przecież to do kibla!?
Strasznie dużo mam pytań, dzięki za wyrozumiałość.

suzana
PostNapisane: 24 sty 2011, o 10:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Anpio7-Aniu, jakie warzywka czy owoce sadzisz na agrowłókninie?Chodzi mi o to w których przypadkach sprawdza się. Też tak sobie myślałam żeby sobie ułatwić.

Damroka
PostNapisane: 24 sty 2011, o 12:19 
200p
200p

więcej niż 1
Papciu, podobno lepiej żeby kubeczki nie były przezroczyste, bo korzenie nie lubią słońca. A jeśli innych nie masz, to po prostu je czymś owiń. Z uwag typu "zielonym do góry" (bardzo lubię Twój podpis :D zawsze uśmiecham się, gdy go widzę) bardzo ważne jest by nie przelać sadzonek, więc w dnach kubeczków porób otwory. Albo po prostu kup doniczki 9x9 cm - na allegrooo można znaleźć stosunkowo niedrogo. Dwa lata temu miałam do wypalenia tyle otworów w kubeczkach, że aż lekko podtrułam się smrodkiem topionego plastiku. Wreszcie zdecydowałam się zainwestować w doniczki oraz palety i nie żałuję.

Moniko, zmartwiłaś mnie tym odkażaniem. W sobotę wyciągnęłam z piwnicy wszystkie tacki do wysiewu, palety, doniczki i odkurzałam je, myłam, wycierałam przez cały dzień (272 samych doniczek!), a teraz będę musiała zalewać domestosem :cry: Miałam nadzieję, że podlanie previcurem załatwi sprawę.

Chyba trzeba będzie już zaopatrzyć się w agrotkaninę, bo przy takim zainteresowaniu stanie się towarem deficytowym 8-) Przyłączam się do kółka wielbicieli tego cudu - najchętniej wyłożyłabym tkaniną cały warzywniak. Zastanawiam się tylko, czy zamówić mam 50, czy 100 m :lol: Na pewno na tkaninie wylądują pomidory, truskawki (już są), ogórki... Do pielenia zostanie pewnie marchewka, pietruszka, buraczki, cebula, kalarepka - oj, większość warzyw raczej, bo nie bardzo wiem, jak byłoby można wysiać je na materiale. A może to tylko mój brak wyobraźni?

Papcio
PostNapisane: 24 sty 2011, o 14:45 
100p
100p

więcej niż 1
Jutro robię wycieczkę po ogrodowych sklepach. Popatrzę co jest teraz na topie, najgorsze, że wiele z oferowanych towarów to nawet nie wiem jak nazwać a do czego służą to już wyższa szkoła jazdy. Doniczki przeźroczyste to do storczyków - też niedawno się dowiedziałem. O kubkach po piwie to tak z rozpędu, bo mam do nich dostęp, znajoma ma piwiarnię i chętnie by mi dała ile bym chciał. Jeszcze trochę poczytam i muszę zdecydować co zakupić. Już mi łapki swędzą, trzeba przygotować się do siania, marzec tuż tuż.

frant
PostNapisane: 24 sty 2011, o 15:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Chciałbym uściślić aby nie bylo nieporozumienia , bo często przeplatają sie nazwy ! AGROWŁÓKNINA służy do okrycia "z góry " posianych lub posadzonych roślin . Na okres kilku tygodni , aż warunki pogodowe sie poprawią . Agrowłóknina jest lekka , biała , przepuszcza światło i wode . A do wyłożenia powierzchni ziemi służą : agrotkaniny , maty szkółkarskie ( grube ) , folie do ściółkowania itd . Zakłada sie je z reguły na cały sezon , lub nawet kilka . Ogranicza wyrastanie chwastów , zatrzymuje wilgoć w glebie , podnosi jej temperature itd . W wielu uprawach np. dyniowate , zaleca sie stosowanie obydwóch technik jednocześnie .

Damroka
PostNapisane: 24 sty 2011, o 15:10 
200p
200p

więcej niż 1
O, dzięki Frant. Nie wiedziałam o tym i obie nazwy stosowałam zamiennie. Już poprawiłam wcześniejszy post, oczywiście chodziło mi tam o agrotkaninę.

Zielona_Ania
PostNapisane: 24 sty 2011, o 16:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A ja się nie zgodzę z takim podziałem, bowiem agrowłókniny są dostępne w różnych gramaturach i kolorach, a więc spotkać można nie tylko białą do wiosennego okrycia (17g/m2, 19g/m2), ale także czarną do ściółkowania (50g/m2) i brązową do ściółkowania (50g/m2), a także białą, zimową o gramaturze 50g/m2 lub 23g/m2, wszystkie pod nazwą agrowłóknina. Agrotkanina jest z kompletnie innego materiału, inaczej tkana i oczywiście służy do ściółkowania.

frant
PostNapisane: 24 sty 2011, o 17:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No tak Zielona Aniu , masz racje , chodziło mi tylko o zaznaczenie podziału : okrywanie - ściółkowanie . Teraz na wiosne będziemy okrywać lekkimi , białymi ,a ściołkować mocniejszymi materiałami , cięzszymi i z reguły ciemnymi . Chociaż mam kolege co uprawia towarowo sałate i ściółkuje powierzchnie w tunelu białą agrowłokniną 17-19g/m2 a sadzonki ( w kostkach ) rozkłada po prostu na powierzchni . Chwsty nie zdążą przerosnąć , a sałata nie zagniwa od dołu , i jest czyściutka , a na to patrzą kupcy .

Zielona_Ania
PostNapisane: 24 sty 2011, o 17:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Rozumiem Twoje intencje, ja też często spotykam się z nieporozumieniem, kiedy ktoś myli agrowłókninę z agrotkaniną. Zawsze lepiej się upewnić co tak naprawdę chcemy kupić :)

esony1
PostNapisane: 24 sty 2011, o 17:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Damroka napisał(a):
Moniko, zmartwiłaś mnie tym odkażaniem. W sobotę wyciągnęłam z piwnicy wszystkie tacki do wysiewu, palety, doniczki i odkurzałam je, myłam, wycierałam przez cały dzień (272 samych doniczek!), a teraz będę musiała zalewać domestosem :cry: Miałam nadzieję, że podlanie previcurem załatwi sprawę.

hmmm... a niewystarczy zastosować mydło ogrodnicze do wyszorowania doniczek/tacek ?

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1386 ]  Idź do strony nr...        1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 99  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: aga74, Alyaa, Amanita, BobejGS, Danuta9, dryndryn, gabrila, gmart68, Iochroma, krynka, legina, lunaria, MalgolinkaZ, Marzena62, miisia, rico62 i 32 gości