Hodowla ziemniaków z nasion

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
felcia24
200p
200p
Posty: 234
Od: 6 lut 2011, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Ja dała bym im jeszcze czas na dokładne dojrzenie (do miękkości)wtedy lepiej wycisnąc nasionka :wit
Pozdrawiam
kacper624
50p
50p
Posty: 50
Od: 28 cze 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Kroje pomidorki na pół , wrzucam do wody .
Po kilku dniach wybieram nasionka tak ?
Tzn mi nie spieszy sie z nimi . Można je teraz w doniczki sadzić ?
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Moje ziemniaki z nasion są nadal w doniczkach, ale pod gołym niebem. Jedna większa donica dla każdej rośliny chyba wystarczy dla wytwarzaniu sadzeniaków, a raczej nie dla wytwarzaniu bulw do jedzenia. W tej chwili najlepiej rosną Diamond Toro od Toma Wagnera, ale niektóre inne odmiany też ruszyły z kopyta, mi. Vineta (?) od felci24.

-- 28 lip 2013, o 22:06 --
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

GunnarSK pisze:W tej chwili najlepiej rosną Diamond Toro od Toma Wagnera, ale niektóre inne odmiany też ruszyły z kopyta, mi. Vineta (?) od felci24.

Felcia24 poprawiła, że to jest Ibis, a nie Vineta.

To jest też bardziej prawidłowe, ponieważ Vineta rzadko kwitnie i jeszcze rzadziej (albo wcale) rodzi owocki i nasiona.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Ibis wykiełkowało przynajmniej w 6 egzemplarzach, i dzisiaj przeniosłem je częściowo do 5 dodatkowych doniczek (wszystkie siane do jednej), i mam nadzieję, że tam starczy im miejsca do wytwarzaniu sadzeniaków, i nie mam zamiaru je sadzić dalej do gruntu.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Na dzień dzisiejszy moja uprawa ziemniaków z nasion tak wygląda: Ibis od felcia24 - 9 sztuk, każda w swojej doniczce, reszta od Toma Wagnera (sklep) Pig Knuckles - 3 sztuki, jedna w osobnej doniczce, dwie w pierwotnej wielodoniczce, przy przesadzaniu wczoraj zauważyłem miniaturowe bulwy u dwóch roślin, jedna jasno różowa a druga jasno fioletowa, u trzeciej rośliny mogłem przez przypadek ułamać korzeń. Mazuma Blue - 2 sztuki, jedna w osobnej doniczce, druga nadal w wielodoniczce, Kiva tak samo. Yungay - 4 sztuki, każda w swojej doniczce, Land Races - też, było 5 roślin, ale jedna doniczka jest pusta. Quarter Master - dwie sztuki w osobnych doniczkach. Diamond Toro - dwie pierwsze zauważone rośliny są teraz w dwóch doniczkach. Jeszcze może dojść Orangutan i inne. Kiełkowanie u nasion od Toma Wagnera może być gorsze, bo jego nasiona są starsze, dokładnie suszone i dodatkowo odkażone.
pozdrawiam, Gunnar
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Gunnar, mi kiełkowały bardzo dobrze tylko ja utrzymuję wtedy stale wilgotne podłoże. U mnie nie jest źle, 2 odmiany koty pogrzebały mi zywcem na etapie siewki:)) Ale reszta jakoś się trzyma, aktualnie kwitną. Zrobiłam też jedną własną krzyżówkę. Czy zbierasz własne nasiona? Jestem ciekawa jak ci wyjdzie Orangutan, Pig knuckles i land races. :)
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

loeb pisze: Jestem ciekawa jak ci wyjdzie Orangutan, Pig knuckles i land races. :)
Też mnie intrygują te odmiany, bo może będzie coś innego niż jasne i granatowe pyry. Wysiałem późno, w maju, i nie doczekam się kwiatów w tym roku, byle by wyszły sadzeniaki.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Teoretycznie "nasze" ziemniaki (solanum tuberosum) są samopylne. Teoretycznie, bo to wymaga też, żeby miały pył zdolny do zapłodnienia. Jeśli jakaś odmiana nie tworzy owocków sam, można wychodzić z założenia, że jest męsko sterylny, więc nie trzeba go kastrować przy krzyżowaniu, ale oczywiście trzeba mieć ojca. Niktóre inne "ziemniaki" uprawiane w Andach (np. Solanum phureja i
Solanum stenotomum) są obcopylne i wymagają pomocy owadów, które w tych częściach mogą się interesować kwiatami ziemniaków.
pozdrawiam, Gunnar
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Gunnar jakby co zawsze je możesz w doniczkę zapakować z dużą bryłą, żeby sobie w spokoju doszły w domu. Od przyszłego roku wszystkie siewki sadzę tak jak w tym roku jeden rządek, osiągnęły wielkośc normalną i może normalnej wielkości bulwy będą, a nie sadzeniaczki mini.. Sadziłam do dołka głęboko i podsypywałam 2x glebą. Reszta trochę mikra, coś też padło z różnych przyczyn, no ale cóż, selekcja musi być. Udało mi się też zrobić jedną własną krzyżówkę:D Prognozuję jasne bulwy, skrzyżowałam jeden niekończący się owalny od Wagnera z jakimś ziemniakiem który przezimował mi w kompoście z obierek.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Tak, mam nadzieję, że mi się uda przezimować jakieś ziemniaki, a potem będzie z górki.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Do tej pory udało mi się zabierać 4 rośliny do mieszkania, z dwóch odmian: Pig Knucjkles i Land Racas. Jeśli zakwitną w następnym roku i będzie dużo pyłu, zamierzam je krzyżować z odmianami, które raczej tego pyłu nie mają (bo nie tworzą owoców samoistnie), najciekawiej wyglądają różowe, które mam od mamy.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Marcin_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lis 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Piastów

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Trochę odkopię temat. Jestem ciekaw co na froncie ziemniaków z nasion słychać.

W zeszłym roku wysiałem trochę nasion Toma Wagnera kupionych na tom8toes. Wschody bez szału (w porównaniu z nasionami OP Irgi, której sadzeniaki skreśliłem ostatecznie ze względu na brak miejsca) ale część wzeszła i w tym roku wysadziłem sadzeniaki z nasion pochodzących od odmian: Huagalina, Yungay, Muru, Pig Knuckles, Maris Piper. Zobaczymy czy będzie wśród nich coś fajnego. Tak czy inaczej planuję część zachować do ewentualnych krzyżówek. Choć w tym roku coś moje ziemniaki choć kwitną to nie chcą współpracować i zawiązywać owoców (ani OP, ani krzyżówki na razie nie zawiązują). Może pogoda lub lokalny mikroklimat im nie odpowiada. W zeszłym roku udało mi się zebrać nasiona OP z większości odmian a nawet trochę krzyżówek (głównie ojcem był Salad Blue). Ale jak zwykle brakło mi miejsca do sadzenia więc nasiona grzecznie czekają na swoją szansę.
Wracając do słabego kiełkowania nasion od Wagnera - kusi mnie trochę pomóc im w przyszłym roku z kiełkowaniem. Trafiła mi się ostatnio w internecie publikacja gdzie całkiem dobre wyniki mieli z kwasem giberelinowym i pożywką MS. Dość drogo to wychodzi i sporo zabawy, ale szkoda mi zaprzepaszczonej zmienności gdy nasiona nie kiełkują (na przykład z wysianych diploidalnych odmian żadna mi nie kiełkowała). A jeśli miałbym znowu coś zamawiać to wolałbym coś nowego kupić a nie znowu to samo bo nie chce kiełkować... Jeśli ktoś kupował z tego źródła i ma jakiś sposób na lepsze wschody to chętnie się czegoś nauczę.
Pozdrawiam
Marcin_K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”