Hodowla ziemniaków z nasion

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lis 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Piastów

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Raczej za chętne do współpracy nie są. Szczególnie, że wiele odmian jest męskosterylna (co najmniej). Ale jak dziś pisałem w wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4&start=70. Na Irdze w jednym roku w jednej części pola mogłem zbierać owoce garściami, mimo, że zaraza dała im się we znaki. W zeszłym roku znalazłem tylko jeden kwitnący krzak na całym polu. Ta sama odmiana, w ten sam sposób uprawiana. Pole blisko wiec prawie takie samo, a miejscami nawet i lepsze. Tylko pogoda inna - a ziemniaki jak widać kapryśne są. Gdybym miał szklarnię, to szczepiłbym sobie pędy ziemniaka na podkładce z pomidora - wtedy ponoć kwitną jak szalone i można bawić się w krzyżówki do woli.
Co do kwitnienia wiele zależy też od samej odmiany - jak na razie w zeszłym roku najlepsze wrażenie zrobił na mnie Salad Blue. Chętnie wiązał owoce i to całkiem dorodne. Stąd też sprawdził się jako zapylacz.
A nasiona teoretycznie mogłyby być słabo wykształcone, ale nie sądzę żeby tyczyło się to nasion z takiego źródła (choć kto wie). Tym bardziej, że wspomniane Irgi z krzaków porażonych zarazą (owoców zaraz nie poraża, większość zbierałem z ziemi) wschodziły dobrze. I czytałem gdzieś, że nawet jak owoc ziemniaka wcześniej opadanie to nasiona wciąż dojrzewają i jest szansa na zbiór. Tutaj raczej obawiam się, że te nasiona różnią się między sobą głębokością spoczynku. Ma to sens w przypadku roślin dzikich, w uprawie może już być problemem - tym bardziej, że uprawa sprowadza się do wegetatywnego rozmnażania a rozmnażanie generatywne jest gdzieś na uboczu i raczej w amatorskiej hodowli. Więc nie było selekcji w kierunku bardziej wyrównanych wschodów czy też inaczej w kierunku eliminacji spoczynku nasion.
Oczywiście szukam sposobu na nasiona kupione gdzieś za granicą. Później w przypadku nasion samodzielnie zebranych mogę faworyzować tylko te, które chętnie wschodzą. Wtedy przy odrobinie szczęścia może każde kolejne pokolenie z nasion będzie trochę chętniej kiełkowało. Ale to tylko takie moje dywagacje.
Pozdrawiam
Marcin_K
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Jako że w tym sezonie spróbuje uprawy ziemniaków z nasion, to jutro przeczytam wątek od deski do deski w poszukiwaniu informacji mnie interesujących. :)

Zobaczymy czy mi się uda. ;:173
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Kiedy wysiewacie nasionka ziemniaków?
Awatar użytkownika
Marcin_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lis 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Piastów

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Jak maksymalnie 6-8 tygodni przed ostatnimi przymrozkami wysiewam (czyli jak pomidory do gruntu). Za wcześnie wysiane zaczynają zawiązywać bulwki nim wysadzimy je na miejsce stałe, a to osłabia rośliny. Gdy siewki są dość duże pikuje je do doniczek, ten zabieg też zniechęca ziemniaki do zawiązywania bulwek. Poza tym siewki ziemniaka potrzebują dużo światła więc tym bardziej nie warto zbytnio się spieszyć z siewem.
Pozdrawiam
Marcin_K
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Dzięki za odpowiedź, bo myślałem że ten wątek jest martwy.

Mam growboxa, więc bym doświetlał ale jak tak szybko rosną, to może faktycznie przystopuje, choć zawsze można je trzy razy pikować jak pomidory by opóźnić je trochę. Ale skoro piszesz, że nie ma co się śpieszyć, to poczekam. ;:333
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Szkoda, że brakuje tutaj opisów szczegółowych dotyczących uprawy wraz z fotkami, bo przeczytałem cały wątek i to głównie taka pogadanka, niż konkretne opisy, że wysiałem wprost do ziemi lub kiełkowałem na wacikach tego dnia, tak wyglądały to przesadziłem itp. :roll:

Mam nadzieje że w tym sezonie będzie się więcej działo w tym wątku.

A nasion nikt nie zbierał, bo w sumie jak ma się wątek rozkręcić jak nikt nasion nie ma. ;:224

Ktoś w ogóle jeszcze planuje uprawy ziemniaków z nasion w tym sezonie? :wit
Awatar użytkownika
Marcin_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lis 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Piastów

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Na jesieni planowałem wysiewanie ziemniaków w tym roku. Ale na razie nie wiem jak się nazywam... ;:219
Co do moich dotychczasowych doświadczeń z ziemniakami to traktuję je podobnie jak pomidory... ;) Wysiewam 6-8 tygodni przed ostatnimi przymrozkami. Nasiona lekko przykrywam. W większości publikacji na które trafiłem nasiona ziemniaków nieznacznie lepiej kiełkowały bez dostępu światła. Oczywiście próbowałem siewu na wacikach po klęsce niektórych zakupionych nasion w ziemi do siewu, ale zbyt dużej różnicy nie widziałem. Przesadzałem raz, sadziłem głębiej niż rosły - zostawiałem na wierzchu tylko ostatnią parę listków. Wysadzałem w połowie maja. Ze względu na brak miejsca sadziłem w donicach samonawadniających, ale tutaj trzeba odpowiednio dobrać podłoże, żeby woda za bardzo nie podsiąkała i ewentualnie na jesieni chronić przed nadmiernymi opadami bo w takiej donicy to mimo wszystko robi się bagno i mogą się bulwki zacząć psuć. I w sumie to tyle. W pierwszym roku, to raczej bulwki na rozmnożenie niż do konsumpcji wychodzą. Trzeba też liczyć się z tym, że w drugim roku okaże się, że plon jednak i tak jest marny. Wtedy trzeba ocenić czy się do jakichś krzyżówek dana "odmiana" przyda, czy też zjemy ją dwa razy (pierwszy i ostatni :wink: )
Pozdrawiam
Marcin_K
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Zrobiłem próbny wysiew ziemniaków ale miałem wyjazd i zapomniałem o nich, przez co za długo pod folią były i się delikatnie wyciągnęły.

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Przepikowałem testowo część ziemniaków, czy takie małe można pikować. W międzyczasie wielodoniczka mi spadła i teraz nie wiem czy wynik będzie miarodajny.

Obrazek


Reszta została i poczekam aż podrośnie. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Lekka przeorganizacja w boxie i ziemniaczki już centralniebpod lampą. :)

Obrazek

Wysiałem dziś reszte ziemniaków. Odmiany to:
Purple majesty
Salad blue
Highland burgundy
Colegiala
Schwarzer peter
Diamond toro
gobi13
50p
50p
Posty: 91
Od: 25 mar 2012, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

BobejGS

A skąd brałeś/kupiłeś nasiona?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Jedne od osoby z Polski znalezionej na FB, a reszte z zagranicznej wymiany. Planuje zdobyć jeszcze trochę nasion zza granicy, by podzielić i rozdać chętnym tu na FO, za zwrot wysyłki. :)

Chciałbym rozkręcić uprawe ziemniaków z nasion w Polsce, za czym idzie ten wątek, może za rok sami będziemy się nasionami wymieniać. ;:173

Może dzisiaj wstawie aktualną fotke moich ziemmiaków.
gobi13
50p
50p
Posty: 91
Od: 25 mar 2012, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

W sumie też mnie to zainteresowało, bo to daje możliwość pozyskiwania odmian z całego świata, których u nas są nieznane. Sprawdziłem ceny u omawianego w wątku Toma Wagnera i życzy sobie $5 za opakowanie nasion - wydaje się drogo no i ciekawe ile tych nasion się dostaje za tą kwotę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”