Hodowla ziemniaków z nasion

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Ziemniaki z nasiona

Post »

Najprostsza metoda ziemniaka przechować przez zimę lub kupić wiosną i zasadzić. Szybko urośnie dając dobry plon przy dobrej agrotechnice w domowym zaciszu ogrodu.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaki z nasiona

Post »

Jeśli chcesz, możesz przeczytać wątek Hodowla ziemniaków z nasion. Da się tak robić, ale bezpośrednio z nasion uzyskuje się zwykle sadzeniaki, chociaż ziemniaki do jedzenia też można uprawiać.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaki z nasiona

Post »

Owocki i nasiona ziemniaków są dojrzałe, kiedy owocki robią się bardziej miękkie i czasami trochę brązowe, zwykle pod koniec sierpnia. Nasiona można uzyskać tak jak z pomidorów (fermentacja, płukanie, suszenie), a są dużo mniejsze.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaki z nasiona

Post »

Powiedz proszę, jakie odmiany ziemniaków produkowały owoce, i jeśli Ci się uda uzyskać nasiona, czy możesz mi kilka wysłać?
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaki z nasiona

Post »

Preferencja odmian ziemniaków jest też regjonalna. W Mazowieckiem i blisko Warszawy ulubione są ziemniaki białe/kremowe jak np. Irga, w Dolnośląskiem i koło Wrocławia wolą jasnożółte jak Bryza a nie wiem, jak jest gdzie indziej. Najczęściej ziemniaki z nasion są podobne jak u odmiany "matecznej", ale zdarzają się "niespodzianki".
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Moje ziemniaki z nasion (wszystkie w doniczkach, nie w gruncie) przeważnie padły podczas przymrozków. Tylko u jednej rośliny z nasiona od Toma Wagnera wytworzył się miniaturowy ziemniak, który może służyć jako sadzeniak, jeśli mi się uda go przechować do wiosny bez wysuszenia. Tom Wagner pisze, że ziemniaki można siać przez cały lipiec, ale to chyba tylko w jego szklarni, bo u mnie marnie wyglądają nawet te siane w maju. Jedyny mój ziemniak ma lekky rumieniec, który może świadczyć o różowym, czerwonym lub fioletowym docelowym kolorze skóry, a miąższ może być podobny albo jasny. Jeszcze jedna roślina Russian Blue żyje, i chciałbym go teraz trzymać na parapecie.
pozdrawiam, Gunnar
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Gunnar wsadź go do papierowej torebki śniadaniowej, i ją zawiń. W zeszłym roku tak mi się świetnie przechowały malutkie sadzeniaki ziemniaków takie ok 1-3cm średnicy, trzymane w kuchni w szafce - fakt że w kuchni nie mamy za sucho, bardzo ciepło tez nie. W sumie to eksperyment był, ale na wiosnę pięknie puściły kiełki i nadawały się do posadzenia - jakby skiełkowały trochę wcześnie zawsze można go w doniczkę. Planujesz jeszcze jakieś zakupy nasienne na ten rok?
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

loeb pisze:Gunnar wsadź go do papierowej torebki śniadaniowej, i ją zawiń. Planujesz jeszcze jakieś zakupy nasienne na ten rok?
Wszystkie trzymam w papierowych torebkach, nie koniecznie śniadaniowych. Może kupię, skoro Tom Wagner nie liczy dodatkowo za przesyłkę do Europy (w tym Polski), i on ma najciekawsze.
pozdrawiam, Gunnar
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Tak się właśnie zastanawiam czy też może kupić.. a na ile nasion wysianych masz tę jedną bulwkę?
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Nie pamiętam dokładnie, ile nasion wysiałem z każdej odmiany, ale średnio jakieś 5-10 szt., i gdybym wysiał odpowiednio wcześniej albo je trzymał cieplej (np. w szklarni), pewnie wszystkie odmiany by wykiełkowały.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Teraz mam tylko tę jedną bulwkę, bo nie żyje ta roślina, którą miałem zamiar trzymać w mieszkaniu, bo jednak prawdopodobnie była przemarznięta po przymrozkach.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Nawet u Toma Wagnera jest większe wzięcie na sadzeniaki niż na nasiona (TPS). On oferuje dwie przykładowe paczki, tzw. samplers, 1 libra albo 8 (niecałe 4 kg), a wysyła tylko wewnątrz USA. Jego sadzeniaki pochodzą z własnej hodowli, i jest to albo 2-3 pokolenie po TPS, albo jakieś dalsze już po sprawdzeniu i pierwszej selekcji. Darrel Jones, w ciepłejszym klimacie na wschodzie USA, sprzedaje rośliny (rozsadę) z TPS, i on ma nie najgorsze wyniki.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Gunnar w sumie nie ma sie co dziwić, bo takie nasiona to mnóstwo pracy a efekty niepewne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”