Fenkuł (koper włoski)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Danielxxx12345
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 kwie 2015, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uprawa kopru włoskiego

Post »

Witam,
w tym roku mam zamiar zasiać koper włoski na nasiona. Uprawa będzie zajmowała około 30 arów, to tak na próbę. Mam pytanie odnośnie uprawy:
- czy uszlachetniać nasiona środkami biologicznymi ?
- kiedy i w jakich odstępach między rzędami wysiewać nasiona?
- jakie środki ochrony roślin stosować?

Spytam jeszcze o zarazę. Gdyż dowiedziałem się, że koper trzeba co 2-3 dni podlewać wodą, aby zaraza nie wchodziła. Mógłby ktoś powiedzieć czy to prawda i czy coś daje? :)
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

Nie bardzo rozumiem , chcesz siać bezpośrednio do gruntu ? Kiedy ? I chcesz je uprawiać na nasiona ? W Polsce ;:oj
Danielxxx12345
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 kwie 2015, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

No chodzi mi o wysiewanie bezpośrednio do gruntu. A jeżeli chodzi o to że na nasiona to przejęzyczenie. Chodziło mi bardziej o uprawę do sprzedaży na skup( dodają to do ogórków i innych przetworów).
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

Właśnie stwierdziłam, że z moim koprem włoskim coś nie tak. Poszedł w łodygę, zgrubienia nie ma. Ale nie zgodzę się, że liście nie mają aromatu i się nie nadają do sosów i zup. Zastąpiłam nim całkowicie koper ogrodowy, bo mi nie wzeszedł, a jak wzeszedł, to zjadły mi go mszyce. Zamierzam również kłaść go do ogórków, choć ma lekko anyżkowy posmak.
W przyszłym roku posieję również mimo wszystko i ze względu na jego ozdobny charakter - pójdzie pomiędzy dalie :wink:
Ale również zamierzam spróbować skupić się, zeby go uprawiać tak, zeby kilka zgrubień tez było - mam fajny przepis na kurczaka z fenkułem i muszę fenkuła kupować. ;:224
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

U mnie koper włoski często nie zawiązuje zgrubień z wiosennego siewu, a z jesiennego zawsze.
Odmiana Rubrum jest wieloletnia, sama się rozsiewa, nie tworzy bulw ale pięknie wygląda na rabatach kwiatowych.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

Jak tam wasze jesienne fenkułki?
Ja zaczynam mieć nieśmiałą nadzieję, że w końcu może, może coś z tego będzie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

takasobie pisze:Właśnie stwierdziłam, że z moim koprem włoskim coś nie tak. Poszedł w łodygę, zgrubienia nie ma. Ale nie zgodzę się, że liście nie mają aromatu i się nie nadają do sosów i zup. Zastąpiłam nim całkowicie koper ogrodowy, bo mi nie wzeszedł, a jak wzeszedł, to zjadły mi go mszyce. Zamierzam również kłaść go do ogórków, choć ma lekko anyżkowy posmak.
W przyszłym roku posieję również mimo wszystko i ze względu na jego ozdobny charakter - pójdzie pomiędzy dalie :wink:
Ale również zamierzam spróbować skupić się, zeby go uprawiać tak, zeby kilka zgrubień tez było - mam fajny przepis na kurczaka z fenkułem i muszę fenkuła kupować. ;:224
Bardzo jestem ciekawa jak smakują te ogórki, daj znać, bo jak dla mnie to on ma bardzo silny anyzkowy zapach .
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

Piszecie o tym że, fenkuł często wybija w pędy kwiatostanowe, ja próbuje ostatni raz uprawiać tą roślinę ale wcześniej nie pomyślałam o tym żeby usuwać te pędy co wy o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

Na powyższym zdjeciu pokazałam jakie miałam fenkuły, w żadnym razie nie obrywalam kwiatostanow, gdyż miałam nadzieję że dojrzeją, niestety u mnie się to nie udało, choć bardzo mi zależało bo jak chyba wszyscy wiedzą te nasiona to tzw. koper włoski, który daje się dzieciom na wzdęcia, kolki. I mimo to miałam ładne bulwy.
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

Mi właśnie co roku wybija w pęd kwiatostanowy i bulwy są bardzo małe i tak pomyślałam, że gdyby je tak powycinać to może wówczas roślinka szła by w korzeń
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

No nie doradze, może kwestia ziemi, u mnie rosły w komposcie.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

U mnie wiosenne zawsze kwitły i się rozsiewały w wielkiej liczbie, jak zwykły koper, a jesienne w końcu dały całkiem niezłe bulwy.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Fenkuł (koper włoski)

Post »

Ullak A kiedy robiłaś wysiew na zbiór jesienny?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”