Szczaw(Rumex) uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szczaw

Post »

Mój szczaw nareszcie wykiełkował ale chyba jeszcze potrwa zanim podrośnie i będzie się nadawał do spożycia. :;230
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Szczaw

Post »

hym to mnie zaskoczyliście. Posiałam szczaw na wiosennej grządce wśród rzodkiewki, kalarepki i reszty warzyw do bardzo wczesnego zbioru. Potem tą grządkę chciałam przeznaczyć na kolejne obsadzenie. Z tego co piszecie wynika że szczawik mógłby na swoim miejscu zostać na kolejne lata. Teraz mam zagwostkę ;:131 czyli wychodzi na to że najpierw czytać a potem siać. Mój szczawik już skiełkował. Siałam go po połowie marca pod agrowłókninę. Kurcze mogłam go gdzieś na trawniku posiać ;:215
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szczaw

Post »

Człowiek uczy się całe życie. :wit
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kesza
100p
100p
Posty: 145
Od: 16 lip 2010, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Polski

Re: Szczaw

Post »

kama - spokojnie szczawik przeniesiesz gdzie ci pasuje jak trochę podrośnie - nawet nie zauważy :lol:
Pozdrawiam,
Edyta
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Szczaw

Post »

U mnie listki juz spore, ale w srodku liscia jakis robak drazy tunele. na lisciach widac takie korytarze. robaczek ma jakies 3-4 mm i siedzi wewnatrz liscia. Wrzucil bym fotke ale fotosik blad wywala. Co to za robak, czym go ukatrupic?
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Szczaw

Post »

Też byłem przekonany ze szczawiem problemów nie będzie, posiałem pierwszy raz w życiu i jak się okazuje nie tylko ja szczaw lubię.
Na liściach pojawiają się plamy, z czasem całe fragmenty liścia zasychają. Przypuszczam że przyczyną jest coś białego co porusza się w różnolicznych grupach na spodzie liścia (ostatnie 2 zdjęcia).

Strasznie dziwne - podpowiecie co to może być !?
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Przepraszam za jakość zbliżeń i mój amatorski sprzęt (zdjęcia nie są zbyt wyraźne) - ostatnie pierścienie do makrofotografii miałem do Zenitha na 35mm...

licząc na pomoc,
kwaśno :wink:
pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Szczaw

Post »

Ja tam sąsiadom rzuciłem cichaczem torebkę szczawiu, brzydki trawnik, nie chcą kosić trawy itp., to będą przynajmniej mieli "warzywo" na ogrodzie ;)
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Szczaw

Post »

No własnie o to robactwo chodzi. Ja już dałem spokój ze szczawiem. Raz zerwałem do jedzenia, ale widzę, że robal sieje spustoszenie, więc za parę dni wyrywam szczaw zupełnie.
To białe pod liściem to jaja, później jest mały pędraczek, a później liść obsycha.
Gdzieś wyczytałem ze decis pomaga, ale nie pryskałem.
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Szczaw

Post »

RingoJelcz, dzięki twojej podpowiedzi namierzyłem u mnie faktycznego sprawcę:

ObrazekObrazek

Po raz pierwszy dowiedziałem się o szkodnikach minujących liście - u nas to chyba jakaś muchówka.
Jak się wydaje każda ma ulubioną roślinę, na przykład szczaw jak ta:
http://www.ukflymines.co.uk/Flies/Pegomya_solennis.php

Mój szczaw ma teraz wyzwanie - albo sobie poradzi albo nie i wtedy wrócę do tego ze sklepowych słoików.
No bo upalne lato i zupa szczawiowa są jak sól i pieprz albo serce i rozum:
http://www.youtube.com/watch?v=-aImaPQx ... detailpage
:D
pozdrawiam, Tomek
yasmeen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 paź 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczaw

Post »

Praz kolejny w tym roku spróbowałam wyhodować szczaw w ogródku - niestety tak jak w roku ubiegłym liście są okrutnie pogryzione :(
Podobnie wyglądają liście rabarbaru :(

Obrazek

Co to może być???
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczaw

Post »

Mam szczaw i to dużo, wczoraj zebrałam część i do słoików, jutro miałam zamiar wyciąć resztę i przerobić a tu koleżanka mówi ze jak nie wypuści kwiatków i się sam nie rozsieje to na drugi rok nic nie wyrośnie ;:202 Ja byłam przekonana że skoro wieloletni to sobie odbije za rok z korzeni. I co tu robić? Dodam że żadnych zaczątków kwitnienia nie widziałam tylko co chwile wypuszcza świeże listki :D
Ola
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Szczaw

Post »

W dniu dzisiejszym wysiałem szczaw gajowy (krwisty) Rumex sanguineus L. Ma podobno smakować tak jak większość odmian a do tego stanowić ozdobe na działce ( krwisto unerwione liście). :)
Pozdrawiam - Krzysztof
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Szczaw

Post »

Witam
to moje szczawiki ozdobne

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”