Cebula szalotka, perłowa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cebula szalotka, perłowa

Post »

U nas codziennie deszcz , z chęcią bym oddała sporą część deszczu bo cebula gnije :oops:
Bożena
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Obrazek Co to za cebula? Dostałam od sąsiada małe cebulki, urosły :( ale też są małe, na dodatek mają przyrosty jak ząbki czosnku ;:131 Dlaczego są takie małe i jak to się je?
Pozdrawiam Ewa
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Ta cebulka to szalotka,moja też czasami jest taka mała.Ja mam dwa rodzaje szalotki,jedna bardziej podłużna,druga właśnie taka okrągła,jest jasno fioletowa.Wolę podłużną.Trochę szalotki posadziłam teraz razem z czosnkiem,resztę posadzę na wiosnę.Dobrze się przechowuje.
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Dzięki-a do czego używasz okrągłej szalotki?
Pozdrawiam Ewa
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Nie wiem czy to cecha odmianowa,ale ta podłużna urosła znacznie większa ,niektóre wręcz bardzo duże,ta okrągła taka właśnie mała.Latem byłam zadowolona nawet z takiej małej,jedliśmy ją z pomidorami,to była moja pierwsza zbierana cebula.Tę podłużną smażę,duszę,jem na surowo.
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Ja takie małe okrągłe cebulki marynuję razem z papryką - moi ją pierwszą ze słoika wyłapują. :lol: Podłużną też mam i każdą używam tak jak i zwykłą cebulę.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Cebula szalotka, perłowa

Post »

A to moja tegoroczna Szalotka Bananowa :)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cebula szalotka, perłowa

Post »

krismiszcz, martwiłam się, że nie posiałam w tym roku szalotki na dymkę. W ubiegłym roku posiałam Primalys, większe zjedliśmy a małe wysadziłam wiosną. Całe lato i jesień zajadałam się tą cebulą. Do kanapek na pomidora idealna. Niestety, gapa nie posiałam na dymkę. Własnie dzisiaj wstąpiłam do nasiennego z myślą o nasionach szalotki. Jeszcze nie ma. Ta Twoja bananowa wygładem podobna do Primalys, smakiem może też.
Pozdrawiam, Feliksa
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Cebula szalotka, perłowa

Post »

Mam szalotkę różnej wielkości i zastanawiam się jaką sadzić,tę największą czy średnią.Na jesień posadziłam średnią,mam dylemat z wiosennym sadzeniem,jaki kaliber wybrać do sadzenia,a którą zjadać.Już nie pamiętam gdzie,ale chyba czytałam ,że szalotkę do sadzenia powinno się wybierać tak jak czosnek największe główki i wtedy plon będzie dobry i główki dorodne.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Cebula szalotka, perłowa

Post »

W zeszłym roku wysadziłem cebulowy mix. W tym roku zrobię tak samo, tylko trzy razy więcej, bo w styczniu została już końcówka.

Obrazek
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Cebula szalotka, perłowa

Post »

annodomini - Czy na zdjęciu są tylko same szalotki czy pomieszane ze zwykłymi cebulami?
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Cebula szalotka, perłowa

Post »

Pomieszane, bo to już końcówka i wszystkie trafiły już do jednej skrzynki.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
janZziemia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 sty 2015, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cebula szalotka, perłowa

Post »

Szalotka bananowa, po francusku echalion, w sensie botanicznym nie jest szalotką, nie należy do gatunku Allium ascalonicum i po wysadzeniu nie tworzy gniazd cebul potomnych jak szalotka właściwa. Tutaj http://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89chalion podana jest systematyka szalotki bananowej, a tutaj więcej informacji po angielsku http://www.echalotes.fr/en . Szalotkę bananową uprawia się z nasion, a małe cebulki, wysadzone tak jak dymka, zapewne utworzą duże, pojedyńcze cebule, a większe w drugim roku uprawy dadzą pędy kwiatostanowe. Cebula szalotka Allium ascalonicum, po fr. echalote, po wysadzeniu nawet dużych cebul daje gniazdo cebul potomnych, im większa cebula, tym więcej cebul potomnych, nawet kilkanaście sztuk w gnieździe. W ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka odmian szalotki, które można rozmnażać przez siew. Obecnie dostępna jest odm,. Prymalis, wcześniej była jeszcze Toto z Plantico, są też odmiany krzyżówkowe holenderskie, niestety w dużych opakowaniach, chociaż Toraf konfekcjonuję jakąś z tych odmian, Matador czy Ambition, w torebkach po 20 nasion, są w sklepach. W tamtym roku w sklepach były cebulki szalotki odmian Red Sun i Yellow Moon w siatkach po 0,5kg dystrybuowane przez firmę Green Land. Green land została przejęta przez firmę nasienną Vilmorin, więc nie wiadomo czy w tym roku odmiany tej szalotki pojawią się w handlu, trzeba się rozglądać w sklepach ogrodniczych i supermarketach. Istnieje wiele polskich lokalnych typów szalotki, uprawianych przez działkowiczów, warto popytać starszych ogrodników o tzw. cebulę rodzinną. Niestety, taki lokalny typ szalotki częst umiera wraz ze śmiercią ogrodnika. Jeśli chodzi o szalotkę bananową, to najpopularniejszą jej odmianą jest Zebrune, jej cebule są sprzedawane w supermarketach po kilka, a nawet kilkanaście zł za 0,5 kg . W porzednich latach nasiona Zebrune były dostępne w sklepach internetowych, zapewne jeszcze i w tym roku udałoby się je znaleźć. Torseed sprzedaje nasiona cebuli odm. Sopelek. Hodowca nie nazywa tej odmiany szalotką bananową, ale cebule mają taki sam wrzecionowaty kształt jak szalotka bananowa. Podobne cebule jak Sopelek ma czeska odmiana Tosca, jej nasiona ma w ofercie Vilmorin.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”