Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.1 (2011-2014)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Powiem szczerze ,że zupełnie nie rozumiem tej pogoni za nowinkami , szukanie co roku "super" odmiany o reelacyjnych cechach .. Po sezonie sie okazuje ,że z dużej chmury maly deszcz , i.. szuka sie znów czegoś lepszego ... Nie kończąca sie opowieść .. Powiem tak : "nowinki" dzisiejsze w niczym nie są lepsze od odmian z przed 10-15lat . A każda odmiana musi być dobrana do własnych warunków.. A to sprawdzenie wymaga 2-3 lata , więc gdy poznamy pełnie możliwości i potencjał danej odmiany , to raczej głupotą jest gonienie za mrzonkami zamiast ten potencjał realizować .. Znam ludzi którzy przerobili już ponad 100 odmian , a o uprawie pomidora nadal mało wiedzą ... No ale jak tam kto chce , jest wolny wybór :wink: . U mnie super sie sprawdzała Raissa i Marissa , ale gdybym uprawiał kilka lat inne , to też pewnie bym sie " dogadał" z odmianą .. A tak w ogóle to złych odmian raczej nie ma , a koncerny nasienne atakują producentów " ulepszonymi " mieszańcami znając zasade : " nowe " na pewno jest lepsze !... Podobnie jak z samochodami , nowy model ma troche inaczej blachy wygięte i bardziej wyłupiaste ślipia ... i wiara to łyka , i cmoka z zachwytu . :shock:, no i płaci jak za zboże... . No kurcze , bez przesady :wink:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Tak aż nie jest,bo po jednym sezonie już widać jakie są pomidory i ja nie posadzę na całej plantacji nowej odmiany , jeśli wcześniej nie sprawdzę na mniejszej powierzchni. Marissę uprawiałem jako główną ,ale to było kilka lat temu , była smaczna i plenna,ale obecnie jakoś się zestarzała . Tak i ziemniaków takich odmian jak giewonty ,bronki ,leniny itp. już nie ma .Też odmian starych pomidorów już nie ma. Jeśli chodzi o odmianę Matias to ma jeszcze ładne owoce i tylko że nie jest aż tak wczesna to z niej zrezygnowałem .Odmiany Carnegie nie uprawiałem , ale jest to odmiana śr. wczesna i z tej firmy wolałbym makarenę ,bo ją uprawiałem i owoc jest większy.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Niedawno w programie Kuchnia tv pokazali film Czerwony jak pomidor.
Było to bardzo ciekawe.Z holenderskich producentów pomidorów i nasion zgodziła się wystąpić w filmie tylko jedna firma i zdradzić oczywiście tylko część swoich tajemnic.
Jej przedstawiciel powiedział jedno ciekawe zdanie,że są w stanie wyprodukować nasiona takiej odmiany jaką sobie zażyczą klienci.
Chyba więc nie ma co gonić za nowościami,bo one nie bardzo różnią się od tych już istniejących.
Ja pamiętam jeszcze smak pomidorów tzw malinowych.Niestety przestaliśmy zbierać własne nasiona w pogoni za nowościami.Teraz malinowy to mają tylko kolor,a smak jest taki sam jak pozostałych.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Kaja, może masz trochę i racji,ale pomidory nieco się różnią,chociażby ceną.Wyprodukowanie lub wyhodowanie owoców pomidorów już się różnią dość mocno chociaż są tej samej odmiany.Zawsze staram aby owoce pomidorów były smaczne i dla zdrowia zdrowe, a wtedy same się sprzedawają. Obrazek
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

ekopom czy na tym zdjeciu to malinowy Vp1?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

to VP1 ,ale zdjęcie zeszłoroczne, chociaż w tym roku także się udały i podjąłem decyzję ,że w przyszłym roku też kilka tuneli tej odmiany posadzę.
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

ekopom też mam jeden tunel tej odmiany na jesień ale mam problem z pękaniem owoców
aby trochę prze dojrzały to pęka a u Ciebie widzę że normalnie czerwone wiszą i są całe
masz jakieś rady
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Odmiana VP1 nie ma tak bardzo skłonności do pękania jak genaros , ale po prostu zacząłem mniej podlewać i przestały. W twoim przypadku możesz zasilić wieloskładnikowym o wysokim fosforze, bo przeważnie brak fosforu sprzyja pękaniu. Obrazek jest to odmiana genaros owocująca od czerwca ,a mimo zaniechania uprawy nadal jest dość zdrowa ito jak bardzo smaczna . Także rosavita ,która owocuje od wiosny ,po przejściu upałów , która chyba nie znosi, nadal jest pełna życia. Obrazek
Awatar użytkownika
image
200p
200p
Posty: 273
Od: 23 lip 2010, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Myszków/ Śląskie
Kontakt:

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Z tego co się tutaj doczytałam, odmiana VP1 jest odpowiednia do tuneli foliowych. Niestety na mojej działce nie ma miejsca na tunel. Czy jest jakaś odmiana którą, można uprawiać w gruncie ?
Pozdrawiam! Róża
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Do gruntu mogą być wszystkie, ale najlepiej wybierać odmiany wczesne, np. magnus ,wyda szybko plon , zanim wejdą choroby,ale i tak jest ryzyko, bo zależy od pogody. Może typowo szklarniowe nie nadają się do gruntu ,bo nie powinny być mokre , czy są bardziej wrażliwsze na zmiany temperatur ,lub są bardziej skłonne do mikropęknięć .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Różo (image) odmiana VP 1 według producenta świetnie nadaje się do uprawy gruntowej (rośliny należy prowadzić przy paliku). Więc jeżeli ta odmiana Ci pasuje to nie musisz z niej rezygnować.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z uprawy pomidorów odmiany Cornabel F1 (Nickerson-Zwaan/Vilmorin)?
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon

Post »

Do Przemek1136. " Znajomi ogrodnicy mieli w tym roku na rynku, ale im ta uprawa nie wyszła ,bo miękła i była z plamami , a że jem tylko własne to tylko mogę powtórzyć , że są niby smaczne. Mi się ta odmiana nie podoba ." Tak napisało o odmianie Cornabel F1 Ekopom. Sam jestem ciekawy tej odmiany. To że miękka to mi nie przeszkadza.
wodnik
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”