Choroby i szkodniki kalafiora

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: kapusty,kalafiory itd

Post »

dziękuje Wam bardzo, posadziłam ją tydzień temu do gruntu bo rozsade miałam w domu robioną i kuuurde patrze wczoraj a ona cała podziurawiona :twisted: no nic zaraz sobie o tym szkodniku poczytam :D
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: kapusty,kalafiory itd

Post »

Witam. W innym wątku obawiasz sie, że Ci chyba kitki opadną. Oj, Pipi to Ty nie będziesz jeśli masz inne krzyżowe /obecnie kapustowate/, chyba że tą po powrocie ojca. Pozdr , Francik.
Francik
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: kapusty,kalafiory itd

Post »

posadziłam też rozsady kalafiora, brokuła, kapuste białą, czerwoną, kalarepke - i na nich póki co nic się nie dzieje niepokojącego, zaatakowały na razie rzodkiewke i ta kapuste pekińską :twisted:
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: wiedniecie kalafiorow

Post »

Cyt."Mam pytanie co do wiednacych kalafiorow, zauwazylam ze kilka zaczyna wiednąć (...) i jak jedna sadzonke wykopalam z ziemi okazalo sie ze koniec korzonka jest czarny."

Wracam do starego tematu bo...
Z bólem serca patrzę jak marnieją moje wymarzone kalafiorki.
Najpierw pięknie rosną a później jeden po drugim więdną!
Myśląc,że to pędraki ( jak np. w truskawkach) rozkopałem, szukałem - nie!
A korzonki jakby obgniłe... szkło powiększające i jest sprawca: małe ok. 2 mm ( góra 3 mm) glizdowate robaczki. W ziemi, na korzeniu.
Po kilka sztuk na jednej sadzonce.
Co to za szkodnik?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Re:Więdnięcie kalafiorów

Post »

Po raz pierwszy uprawiasz rośliny kapustne, czy po raz pierwszy masz takich gości ? .

O takie coś Ci chodzi ?

https://www.google.pl/search?q=%C5%9Bmi ... 80&bih=827
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Re:Więdnięcie kalafiorów

Post »

U mnie śmietka kapuścianka już się pojawiła. Pierwszy raz mam kalafior, brokuł, kapustę i brukselkę. Chyba też po raz ostatni. Podlanie decisem pomogło na krótko. U mnie śmietki pełno nie tylko na kapustnych. Nie wiem już jak z nią walczyć...
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Re:Więdnięcie kalafiorów

Post »

Nie poddawaj się, tylko miej plan strategiczny i na wojnę ze śmietką. Nie stosować świeżego obornika, a przynajmniej dobrze zaorać, żeby nie wabić dorosłej śmietki do składania jaj. Są okresy kiedy następuje wylot i w tym czasie opryskać Karate Zenon 050 SC i przy okazji pozbędzie się innych szkodników: bielinka, mszyc. Po posadzeniu rozsady mocno podsypać ziemią, aby było utrudnienie do zniesienia jaj. Jest jeszcze Proteus 110 OD, nie znam go, ale jest w programie ochrony.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Re:Więdnięcie kalafiorów

Post »

U mnie ta śmietka pewnie jest dlatego, że ogródek na tym miejscu mam drugi rok. Wcześniej tam były trawy. Więc część jest w ziemi tak czy siak, bo ręcznie się całej nie wybierze. Mam nadzieję, że za kilka lat będzie lepiej. Muszę te środki sobie kupić. Śmietka atakuje mi kapustne, cebulę, por, fasolę, dyniowate.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Re:Więdnięcie kalafiorów

Post »

Każde warzywo ma inna śmietkę, a że to mucha i umie latać to dla niej te nawet sto metrów żadna odległość. Jest taki sposób, że sadząc cebulę blisko marchwi, szkodnik z marchwi nie lubi zapachu cebuli i odwrotnie.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Re:Więdnięcie kalafiorów

Post »

Muszę za rok to wypróbować. Jak tak patrzę na te moje warzywa to sobie myślę, że w końcu mi same pomidory i papryki zostaną + sałaty. Mam jeszcze rozsadę małą kalafiora na późniejszy zbiór. Powiem szczerze, że już nie wiem co robić i gdzie to wysadzić by kolejne pokolenie śmietki nie zniszczyło. Bielinka jeszcze nie widziałam na kapustnych (ja go nawet nie kojarzę, bo w okolicy nie ma upraw kapustnych).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”