Jokaer- Warzywniak na równym

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Zakładam warzywniak w całkiem nowym miejscu ;:oj , ale co z niego będzie :?:

Najważniejsze, że na równym.
Porobię fotki, bo wczoraj musieliśmy usunąć parę drzewek, dziś trzeba to jakoś ogarnąć.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Czyli sklep z warzywami?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

;:306

Badziu, do handlu to ja raczej się nie nadaję :D Bardzo Ci dziękuję za pierwsze odwiedziny. ;:108

Do tej pory uprawiałam warzywa, gdzie tylko było w miarę równo, w miarę lepsza ziemia
no i oczywiście w tunelu. Wielką specjalistką w uprawie warzyw nie jestem i na dokładkę ziemię mam bardzo lichą
bo 6 klasy, do tego kłopot z wodą, to i sukcesów wielkich nie miałam. Oczywiście poza pomidorami. :wink:
Raczej więcej porażek, szczególnie w uprawie marchewki, buraczków.
Selery nawet mi się udawały, dbałam już o nie bardzo, ale niestety były karmą dla gryzoni :twisted:
W ubiegłym roku posadziłam cztery sztuki eksperymentalnie w dużej kance budowlanej i nawet urosły.

Najbardziej w tym wszystkim doskwiera mi brak równego miejsca.
Nawet mam zrobionych trochę grządek tarasowych na zboczu, niezbyt szerokich,
ale ziemia obsycha tam za szybko. Jednak udają się tam dynie i w końcu grządki zostaną na dyniowisko :D

Dlatego postanowiłam zrobić jakieś grządki warzywne w okolicach tunelu.


Tunel w ogóle stoi na polu w miarę równym, choć pod sam tunel sporo musieliśmy ziemią wyrównywać.
Obok dużego tunelu stał mały, bez bocznych ścianek, w którym uprawiałam również pomidory.
Jednak w ub. roku śnieg go zniszczył i w jego miejsce powstało kilka grządek. Na razie rośnie
cebula i czosnek, z posianej marchwi jeszcze nic nie widać :(

Obrazek Obrazek

Za tunelem było zostawione kilka drzewek, aby dawały cień na założone kompostowisko :roll:
Drzewka zrobiły się duże i zaczęły już dość znacznie zacieniać koniec tunelu.
I tak mnie wczoraj olśniło, żeby w miejsce kompostowników pozakładać grządki warzywne.
Na razie usunęliśmy drzewa i czeka mnie teraz wielkie sprzątanie gałęzi, rozprawienie się z pokrzywami
i malinami, które zawładnęły kompostami.
Obrazek Obrazek



Póki co jest taki upał, że skończyłam jak na razie na wizji lokalnej. :lol:

edit

Usiadłam sobie w cieniu i zaczęłam ciąć na drobne kawałeczki gałązki brzozy ( właśnie teraz jest b.dobra)
i oberwałam listki malin, które i tak są do usunięcia.
Obrazek


Nabrałam energii i w efekcie prawie zrobiłam jedną grządkę z zarośniętego pokrzywą kompostu.
Jeszcze nieskończona zupełnie, ale prawie. Nadmiar kompostu przełożyłam na folię.
Obrazek

Może jeszcze w tym sezonie zrobię jakieś ładniejsze ogrodzenie, choć muszę powiedzieć,
że podobno sarny bardzo nie lubią takich gałązkowych zapór.
Póki co tak zostanie i zobaczymy czy faktycznie.

Kawałek brzozy, który został, jeszcze nie spróchniał całkowicie i mocno się trzyma korzeniami w ziemi.
I chyba go na razie zostawię, będzie na czym przyczepić ewentualnie siatkę.

Korzeni pokrzyw / na pierwszym planie/ będzie tyle, że wyszłaby beczka maceratu :shock: / takiego procentowego, na włosy/
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Jolu, to Ty jak Chińczyk na tej roli uprawiasz. Oni też takimi malutkimi poletkami wgryzają się gdzie się da, wyrównują do względnego poziomu. Nawodnienie mają jakoś zorganizowane, ale nie wszędzie.Po kompostowniku posadż kapustne, pomidorom może być za bogato. Marchewka, cebula padnie.

Wspaniała relacja robót polowych. Siebie tam widzę jak nie wiem co :) Pogoda i czas nagli, ale uważaj na zdrowie, nie jesteś koniem lecz kruchą kobietką.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Badziu dziękuję ;:3
Żebyś wiedziała, że wgryzam się w tę ziemię metr po metrze :D
Dziś zrobiłam drugą grządkę i jestem wykończona, bo pierw robota w winnicy ;:219
Trzeba jednak wykorzystać i pogodę i w miarę dobre samopoczucie.
Trochę mi raźniej, że i Ty tak zasuwałaś. ;:65

Z tego co piszesz to widzę, że wtopę popełniłam bo właśnie zasadziłam na tej pierwszej grządce cebulę z siewu :lol: ;:131
Nie będę już przesadzać. To taka cebula na szybkie zużycie.

Na reszcie wobec tego posadzę kapustne.
Ale tak w ogóle to nie wiem czy ten kompost będzie taki wypasiony,
bo to już parę lat przeleżał i tylko pleniły się w nim pokrzywy.
Ja go w ogóle przemieszałam z ziemią zalegającą pod nim.
A ta ziemia to piach, tyle, że taki już ściemniały od tego leżącego kompostu.

A może fasolkę też bym mogła posiać? Fasolka to chyba lubi takie próchniczne glebki?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Co do fasolki to nie wiem, nie znam jej upodobań, kaprysów. Taka ziemia spod kompostownika wcale nie musi wizualnie zdradzać swoje walory, ważne co nagromadziła w swoim składzie przez lata. Dobrze, że ją przemieszałaś. Pokrzywa też Ci próchnicy naprodukowała. Jednym słowem fajny, cenny odzysk. Pokazuj każdy urobek, takie widoki motywują, a także wzmacniają nadwątlone nadzieje wielu forumowiczów. A ja dzielnie Ci kibicuję ;:333
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

:wit O co chodzi z tymi gałązkami brzozy i liśćmi malin?
Kawał dobrej roboty. Fasolce nie zaszkodzi taka gleba, lubi żyzną , próchniczą glebę. Myślę ,że spokojnie można posiać.
A może dyniowate?
Asia
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Witaj Pelasiu w moim warzywniaku :D

Dziękuję za docenienie mojego trudu. ;:3

Dynie pójdą na grządki dyniowe.
Wprawdzie robi się tam sucho bo jest trochę z górki, ale to miejsce ma tę zaletę, że jest przewiewne
i jeśli dynie łapią mączniaka to już raczej pod koniec sezonu.

Obrazek Obrazek Obrazek


Od góry, bliżej domu dwa tarasy są dość szerokie, ale potem już się trochę stromiej robi i tarasiki są wąskie.

Jesteśmy w trakcie różnych prac remontowych więc trzeba zagospodarować sporo wykopywanej ziemi.
Niestety, ziemia to paskudna popielato- żółta glina i nadaje się tylko na jakieś zasypywanie dołów, ścieżki itp.

Fasolka. Otóż ja żyłam dość długo w świadomości, że fasolka to nie potrzebuje super ziemi.
Tymczasem tu się przekonałam, że niestety, ale ma całkiem spore wymagania.
Do tej pory udała mi się tylko parę razy i to posiana w konkretnym miejscu gdzie jest trochę dobrej ziemi.
Jak chciałam jej zmienić stanowisko to mnie spotykało rozczarowanie :(

O brzozie i malinie może nie będę się rozpisywać, bo nie ten wątek, ale brzoza jest teraz świetna i polecam gorąco.
Proszę poczytaj o niej tutaj :arrow: Betula i tu :arrow: Fitoterapia
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Oglądałam film na jutubie jak gościu robił podwyższone grządki.
Miał 5 klasy zimie, czyli piach. Dostawał tam między innymi waśnie trochę gliny, po to żeby przetrzymywała wodę
Asia
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

No, troszkę czasu upłynęło i niestety pogoda nie dopisuje.
Inne prace trochę ograniczyły moją działalność warzywną :). niemniej jednak jeszcze z rozpędu
zrobiłam trzy grządki. Dwie zagospodarowałam, trzecią częściowo i czekam na jakieś cieplejsze noce.

Tak to wygląda.
Obrazek


Z kolei obok gdzie rośnie zimowy czosnek i ozima cebulka całkiem ładnie sobie wszystko poczyna,
a po tych opadach wszystko rośnie mimo chłodu. Oczywiście zielsko najlepiej. :roll:
Tak ładnego czosnku to jeszcze nie miałam, ale zdjęcie to już muszę zrobić jutro.
Widocznie wybitnie trafiłam z miejscem pod czosnek. Cebula zresztą też ładnie rośnie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Miejsce kompostowe. Grządki zrobione głównie z kompostu, przemieszanego z ziemią pod spodem.
Jednak, ten kompost przede wszystkim składający z resztek roślinnych, czyli chwastów wszelkiego rodzaju, trawy itp
widzę, że nie jest najlepszy.

Wstawiam raz jeszcze zdjęcie grządek Obrazek
W rogu z prawej strony posadziłam rzepę i ona właściwie jak zaklęta w sumie niewiele podrosła.
Na dokładkę zaczęły jej się robić dziwnie purpurowe liście, zupełnie jakby jakieś zachwianie z fosforem?Obrazek

Zbyt zasadowy jest ten kompost? Skończył mi się płyn Heliga więc nie bardzo jak mam zbadać tę kwestię.
Opryskałam ją nawozem wieloskładnikowym i trochę lepiej jej się zrobiło,
ale teraz znowu ten przymrozek trochę też wszystko przyhamował. Obrazek


Podobnie prawie nie rośnie kapusta pekińska Obrazek

Nie najgorzej z kolei rośnie groszek zielony, z tym, że ta grządka już w ob.roku była zasiedlona pomidorami
i na niej jest więcej ziemi. Obrazek , ale kapusta przed nim marna :(


Zupełnie inaczej natomiast wszystko rośnie na miejscu dawnego tunelu, niedużego tunelu zrobionego z namiotu,
który się dwa lata temu załamał pod śniegiem. Do wyrównania terenu była nawieziona ziemia, jakaś nie najgorsza.
I na dokładkę ja ub.roku wymieszałam te ziemię z "przetrawionym" zupełnie sianem ze stodoły.
Piszę przetrawionym bo nie bardzo wiem jak to nazwać :lol: Po prostu siano w stodole było świetnym miejscem dla gryzoni
i na spodzie zostało z niego coś w rodzaju trocin. I to się okazało być świetnym dodatkiem próchnicznym do ziemi.
Na dokładkę jeszcze, wkopałam tam też jesienią wytłoki z winogron. I widzę, że wszystko rośnie jak na drożdżach. ;:oj
prawie dosłownie bo winnych :lol:

Cebula ozima SENSHYU YELLOW, jakaś odmiana duża, łagodna, mam nadzieje,
że łagodna bo jakoś nie mogłam ostatnio na taką trafić.
Posadziłam ją jesienią i na zimę wykiełkowała, choć wedle instrukcji nie powinna.
No, ale to przez ciepło, które było i łagodną zimę. Jak już ruszyła wiosną, która też taka kapryśna,
to trochę cebulek wypadło, może tak ok.20%.
Teraz już ładnie rośnie i jakiś plon tam z niej powinien być Obrazek

Czosnek Ornak rośnie wspaniale. I z nim jest b.ciekawa sprawa odnośnie tych żółtych końcówek.
Otóż od samego początku był cały zielony, nigdzie nie mogłam wypatrzyć tych pożółkłych listków
i teraz od paru dni zaczęły co niektóre listki żółknąć.
Z lewej strony czosnek siany. Obrazek
Widać też parę kapustek pekińskich całkiem już sporych, z tym, że ta była wcześniej o jakieś dwa tygodnie
wysiana od tej rosnącej na kompostowniku.

W najbliższym czasie postaram się opisać co dzieje się na tarasikach :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Z tymi drożdżami to jest ciekawa sprawa. Też wylałam ma warzywnik któregoś roku całe litry drożdży piwowarskich i warzywa rosły niesamowicie. Nie ma żadnych sensownych badań o wpływie drożdży na uprawy i nie wiem, czy to był przypadek, czy tak dobrze działają na wzrost roślin.
Duży ten warzywnik i szalenie profesjonalny. Pozdrawiam!
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jokaer- Warzywniak na równym

Post »

Agus dziękuję za rewizytę :wink: :D
No wiesz, profesjonalny ;:173 , dziękuję. Staram się jak mogę, moja psica też, bo sobie ostatnio na grządce kość zakopała :twisted:
więc nawbijane jest na obrzeżach grządek pełno patyczków, gałązek, żeby widziała, że tu nie wolno, a mnie tylko one przeszkadzają.
Duży to on na razie nie jest. Na zdjęciach tak wygląda :lol: .
Teraz będę mieć troszkę więcej czasu, bo mi pół winnicy przemarzło :cry: :twisted: to myślę, że grządek jeszcze trochę przybędzie.

No to ciekawa sprawa z tymi drożdżami. Może to działa jak jakieś dopalacze ;:oj
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”