Szpinak nowozelandzki,trętwian,tetragonia (Tetragonia tetragonioides) - uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Moromiku z jakiej firmy masz nasionka?
Polecem temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3650 - Nasze doświadczenia z nasionami różnych firm
W tym roku też siałam szpinak z NZ i olbrzymi. Miałam po dwa opakowania z każdego rodzaju ale z różnych form. Z firmy Legutko szpinaku nie mam, nasionka nie wzeszły :( Może to jest dla Ciebie jakaś podpowiedź?? Generalnie szpinak jeśli tylko ma żyzną glebę to rośnie jak chwast.
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Szpinak nowozelandzki

Post »

Mam z tym szpinakiem podobne doświadczenia - może zbyt się niecierpliwisz - dość długo wschodzi - u mnie to trwało około 3 tyg. ( bez namoczenia)
A może ( przepraszam) pomyliłaś z chwastem i wypieliłaś ? :oops:
Spokojnie , jeszcze możesz go siać.
Awatar użytkownika
moromik
50p
50p
Posty: 50
Od: 12 maja 2007, o 16:32
Lokalizacja: Szymbark (Małopolska)

Post »

DorkaWD pisze:Moromiku z jakiej firmy masz nasionka?
Polecem temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3650 - Nasze doświadczenia z nasionami różnych firm
W tym roku też siałam szpinak z NZ i olbrzymi. Miałam po dwa opakowania z każdego rodzaju ale z różnych form. Z firmy Legutko szpinaku nie mam, nasionka nie wzeszły :( Może to jest dla Ciebie jakaś podpowiedź?? Generalnie szpinak jeśli tylko ma żyzną glebę to rośnie jak chwast.
Firma nazywa się CNOS-VILMORIN z Poznania i napisane jest na opakowaniu, że nasiona są najwyższej jakości wyprodukowane w Niemczech pod nazwą Garten Perle. Wysiałam go na ziemi z kompostu. Nic to, dzięki za rady, spróbuję wysiać w innym miejscu jeszcze raz. W końcu do trzech razy sztuka. :D . Pozdrawiam. Monika.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

W jaki sposób zbiera się szpinak? Ja wysiałam na wiosnę już jest dość duży i nie wiem, czy ściąć wszystko co jest nad ziemią, czy tylko część listków? Zbiera się go raz, czy kilka razy? Kompletnie nie wiem czym to ugryźć :oops:
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Ech mój szpinak zanim zdążę go zebrać wybija w kwiatostany. :?
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja też wysiałam szpinak nowozelandzki - ponoć na potrzeby kilku osobowej rodziny wystarczą 4 krzaki. Już wypuszcza listki właściwe więc niedługo trafi do gruntu. On jest całoroczny i uprawia się go z rozsady. Raz wysiany rozsiewa się sam.

A propos zwykłego szpinaku - najlepszy jest olbrzym zimowy siany jesienią - na wiosnę szybko rośnie i osiąga pożądaną masę liści zanim zaczną się długie dni i zacznie wybijać w pędy kwiatowe.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Czyli jak mam zwykły szpinak mam go teraz ciąć całą część nadziemną? Jest już duży (nawet bym powiedziała za duży)
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tnij ;) najwyższy czas...
Aśka68
500p
500p
Posty: 581
Od: 24 mar 2009, o 18:14
Lokalizacja: kujawsko-pomoskie

Post »

Mam pytanie czy jeszcze na początku czerwca(1-3) można wysiać szpinak czy dopiero jesienią?
Aśka
Zapraszam
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Według mnie z tego co czytałam (niestety ciągle jestem błądząca w tym temacie) dopiero w sierpniu. Szpinak do zbiorów uprawia się w warunkach dnia krótkiego (inaczej zakwita). Oczywiście mowa teraz o szpinaku zwykłym.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
sylwiak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 cze 2007, o 19:12
Lokalizacja: Jastrzębie

Post »

Witam.Ja siałam 16.04 i właśnie dzisiaj jadłam z pierwszego zbioru.Nie był za duży ,listki tak ok 8-10cm,ale musiałam ciąć ponieważ zaatakowała go mszyca i bałam się,że za kilka dni nic już z niego nie będzie.W ogóle mszycy jest pełno na botwince,szczawiu i właśnie na szpinaku.Może ktoś doradzi jak się jej pozbyć oprócz chemii,bo nie dość,że zaatakowały mszyce,to jeszcze szaleją nornice i karczowniki(chyba zwabił je obornik),a dodatkowo co rusz pokazują się dziury po turkuciu,a w ziemi parę razy natknęłam się na takie wielki,paskudne larwy no i ciągle leje i leje i leje ...ufffffff ale się rozpisałam.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Ja miałam piękne zbiory, a co do niekonwencjonalnych środków pozbywania się mszyc to jest trochę na ten temat na forum (gnojówki z pokrzyw ocet, płyn do naczyń, cola). Wyrwałaś całe roślinki, czy ucięłaś, a część zostawiłaś w ziemi?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
sylwiak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 cze 2007, o 19:12
Lokalizacja: Jastrzębie

Post »

Ucinałam tak ok.2-3 cm nad ziemią,tak samo jak szczaw.Pierwszy raz w tym roku siałam ,bo chciałam mieć swój-jaki jest sklepowy,każdy wie.Mam nadzieję,że odrośnie bo w sumie to kogo się pytam to nikt nie wie czy ciąć czy wyrywać.Ale myślę,że jednak ciąć.Posieję jeszcze na jesień 1 rządek to zaraz na wiosnę będzie jak znalazł.Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”