Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  
Autor Wiadomość
Dorcinda
 Tytuł: Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)
PostNapisane: 4 lip 2016, o 10:39 
500p
500p

---
To wiem dokąd wyniosły się moje mszyce, które zawsze (no prawie zawsze) atakowały mi marchew. W tym roku wyjątkowo odpuściły sobie. Może to zasługa oprysków HT - na miniarki w cebuli rosnącej współrzędnie z marchwią podziałało średnio, ale marchew jest ok. Za to nie przypominam sobie mszyc w pietruszce, co prawda od kilku lat ograniczam się do naciowej.

rozmalinka
PostNapisane: 6 lip 2016, o 12:46 
1000p
1000p

---
Mam problem z pietruszķą naciową. Od dwóch tygodni żółkną jej liście. Co może być przyczyną?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Ginka
PostNapisane: 16 lip 2016, o 15:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Jeśli dobrze kojarzę to u Ciebie chyba zimno i dużo pada, to by wszystko wyjaśniało żółknięcie...mają za mokro.
U mnie pada dopiero od niedawna (czoraj było sucho),ziemia mokra ale akurat wtedy gdy zaczęły iść w korzenie, myślałam że nic z nich nie będzie ale sprawdzam co jakiś czas i zaczynają szaleć :wink: (sąsiadki marchewki wyrwałam i wysiałam nowe Amsterdamki, także pietruszki mają teraz dużo słońca...jak wyjdzie :lol: ).

rozmalinka
PostNapisane: 16 lip 2016, o 18:48 
1000p
1000p

---
Dziękuję :wit

Basia21071
PostNapisane: 24 sie 2016, o 17:40 
50p
50p

---
No to ja na temat pietruszki z rozsady, którą w tym roku robiłam. Faktycznie korzeń byle jaki, wygląda bardziej jak mały seler, liście piękne, ale jeśli komuś zależy na zieleninie to pewnie sieje naciową. Jedyny plus to taki, że w tym roku chwasty nie pożarły pietruszki.
W przyszłym roku na pewno znowu zrobię rozsadę, ale tylko z naciowej, żeby była szybciej.

Ginka
PostNapisane: 24 sie 2016, o 18:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Ja tam nie mam nawet zamiaru bawić się w rozsady, raz pikowałam i podziękuję za jakiekolwiek ingerowanie bo widły to ja mam do kopania, a nie do jedzenia:lol: .
Bardzo szerokie szyjki moim porosły, dwie wykopałam (miałam cichą nadzieję że jaka gruba u góry to chociaż o połowę węższa poniżej), niestety korzeń poniżej szyjki znacznie się zwęża ale mimo to jestem zadowolona w tym roku tak z pietruszki jak i z marchewki (czyli kluczowe jest odpowiednie przerzedzenie), pietruszka z racji trochę gorszego wzejścia od marchwi rosła czasem trochę szerzej niż 5cm od siebie.
Teraz tylko poczekam tydzień i na słoneczną pogodę i robię wykopki, pochwalę się wtedy plonami...okaże się co tak na prawdę siedzi w ziemi :lol: .

Ginka
PostNapisane: 7 wrz 2016, o 14:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
I jak tam Wasze pietruszki? wczesne odmiany już wykopane? U mnie wyszły różnie ale w porównaniu z zeszłym rokiem o niebo lepiej (odmiana Kinga):
Środkowy rządek wyrwany z tydzień temu...
Obrazek
Zewnętrzny rządek wyrwany dzisiaj (kilkanaście mizernych zostawiłam może jeszcze nabiorą ciała jak i na zielone się przydadzą):
Obrazek

W przyszłym roku posieję ze dwa razy więcej z racji że nie będę wysiewać selerów które nie chcą rosnąć :wink: .

rozmalinka
PostNapisane: 7 wrz 2016, o 19:08 
1000p
1000p

---
Bardzo ładne te pietruszki. Gratuluję ;:215

seba1999
PostNapisane: 7 wrz 2016, o 19:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
U mnie były takie jednego roku, teraz to nawet nie są grubości długopisu ;:222

Gratulacje ;:215

Ginka
PostNapisane: 7 wrz 2016, o 19:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Dziękuję, jestem zachwycona tymi największymi (martwiłam się że jedynie pierścień będzie szeroki a dół cieniutki jak w przypadku większości z pierwszej przerywki).

vanilia
 Tytuł: Re: Pietruszka
PostNapisane: 1 mar 2017, o 22:20 
200p
200p

---
ostatnia szansa napisał(a):
Żadna złośliwość - życzliwość.

Po to uprawiam działkę i poświęcam jej mój czas (dużo czasu), aby jeść zdrowe warzywa. U siebie nie stosuję chemii. Przyznam, że wolę zjeść warzywa "kropione" ze sklepu niż "kropione" moje. To nie jest tylko sprawa pietruszki i karencji, żaden z takich środków nie pozostaje bez skutków na przyszłość na naszych grządkach. Nie truj swoich małych pomocników.
Na naszych wielokulturowych grządkach mamy naturalnych sprzymierzeńców i jakoś te małe ilości różnorodnych warzyw da się uprawiać bez chemii. Ci, którzy uprawiają całe ary i hektary muszą kropić - tam gdzie jest monokultura szkodniki maja zwiększone pole do popisu.
Wystarczy przykład kopru - dopóki siałam grządkę, mszyce mnie pokonywały, teraz rosną u mnie pojedyncze rośliny po wszystkich grządkach i nie ma na nich mszyc. Sieję rządki marchewki naprzemiennie z cebulą i mam od wielu lat zdrowe te warzywa. Itd., itp.

Szansa Planuję w tym roku taki "misz masz " o który wyżej wspomniałaś, jednak chciałabym doprecyzować jak to jest.
Jakiś jednak niewielki ciąg marchewek, buraków czy czegokolwiek innego musi być (tak wogóle planuję sadzieć po okręgu co pozwoli mi też zachować krótsze grządki ) Możesz coś więcej powiedzieć jak to u ciebie wygląda?
Mi bardzo podoba się takie podejście: tu salatka, tam pomidorek, jakieś zioło a gdzie indziej za innymi warzywkami również pomidorek i np. parę selerów. Robię właśnie plan, aby zachować zmianowanie bo w zeszłym roku kształt i podział grządek miałam tradycyjny, i jak bym zrobiła tak jak wyżej napisałam to mogłabym mieć problem ze zmianowaniem. Możesz mi coś podpowiedzieć?
Z góry dziękuję.

sawka
PostNapisane: 5 mar 2017, o 22:26 
500p
500p

więcej niż 1
Jak podkiełkować nasiona pietruszki? Czy jeśli zrobię to w domu w cieple i później przeniosę do ziemi w folii to nie będą miały za dużego stresu?

Telimenka
PostNapisane: 6 mar 2017, o 00:00 
500p
500p

---
sawka - w ubiegłym roku podkiełkowałam pietruszkę i wczesną marchew w piasku. Drobny piasek przesiałam przez sitko, wsypałam garstkę do słoika i wymieszałam z nasionami. Zwilżyłam wodą, zakręciłam słoik i postawiłam w pokoju. Z ciekawości zaglądałam i mieszałam w nich codziennie :wink: . Po tygodniu marchew już miała widoczne kiełki,więc wysiałam na zagonek. Pietruszkę również wysiałam tego samego dnia ,bo później nie miałabym czasu. Chociaż według mnie pietruszka mogłaby postać dłużej w słoiku (nie miała jeszcze kiełków ). Mi zależało głównie na przyśpieszeniu wschodów wczesnej marchwi, a pietruszkę tak potraktowałam przy okazji. Wszystko wzeszło i rosło b.ładnie. Marchew wyrywałam już po 70 dniach , natomiast pietruszkę (korzeń) na pewno później ,ale nie pamiętam kiedy. Tutaj się podzieliłam moim eksperymentem(kilka postów i zdjęcia) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=182 .

Marconi_exe
PostNapisane: 6 mar 2017, o 08:08 
500p
500p

1 szt.
Po niecałym tygodniu pietruszka naciowa zaczęła puszczać kiełki. Wysiałem ją do growboxa na paleto-doniczki. W tym roku chcę mieć wcześnie dużo naci na smoothies i inne wynalazki.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 224 ]  Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bogdan61, boniu, Hania_wroc i 39 gości