Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Basia_z_Rynku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 maja 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rynek

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Ja też wysiałam 3 opakowania i jedno naciowej. Pewnie mieliśmy te same trefne nasiona ;-) Słyszałam, że pietruszka jest kapryśna, ale nie sądziłam, że AŻ TAK. Nasiona wysiane pod koniec kwietnia - czekać jeszcze na wschody, czy przekopać i mieć stanowisko pod coś innego?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Już nie wzejdzie. Albo posiana była za płytko, za głęboko albo nasiona trefne. Ja ubiegłoroczną naciową zostawiłem na nasiona. Nie ma , jak własne. Tegoroczna z rozsady już jest do zrywania, więc po co mi stara. Spróbuj wysiać do kuwety i potem wysadzić do gruntu/ mówię o naciowej/ jeszcze się nią nacieszysz tego roku.
Awatar użytkownika
Basia_z_Rynku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 maja 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rynek

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Naciowa właśnie jest, korzeniowej nie ma. Sieję od lat na przepisową głębokość. Nasiona różnych odmian i firm. Nie wiem, co zawiniło, nawet podlewałam, może coś nie teges z terminem i sparciały w glebie? Mam kilka pietruszkowych krzakolców koło wybiegu dla krów, właśnie idą w kwiat, może za Twoją radą zbiorę z nich nasiona na siew.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

U mnie pietruszka korzeniowa wzeszła bardzo ładnie. Natomiast nie wzeszła marchew siana w tym samym czasie. Wcześniej siana marchew wzeszła bez zarzutu.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Uprawiałem marchew i pietruszkę w latach 1975-1990. Wyboru odmian nie było takiego jak dziś. Marchew Amager i pietruszkę Berlińska. Z własnych nasion z roku na rok i nie było problemów. 2-3 baldachy wystarczały.

Działkowcom wpycha się kit , no bo kto to będzie reklamował, a jeśli nawet, to mu powiedzą, że nie umie uprawiać. Nasiona dla plantatorów o, to już inny deal. Jeśli uprawa jest jeszcze ubezpieczona, to dostarczenie nasion trefnych może dystrybutora trochę kosztować.
A z nawozami jest inaczej ?. A kto to sprawdzi i jak, czy deklarowana zawartość składników odpowiada rzeczywistej ?. Dlatego rynek dla działkowców kwitnie. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu ogrodniczego. W samym PZD jest prawie milion działek. Nie wszystkie są co prawda uprawiane, ale ile jest jeszcze do tego przydomowych ogródków? . Myślę, że jeszcze więcej .
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Czyli sugestia jest taka, że jak już coś na tych ogródkach urośnie to dać mu się wyszaleć do końca. Niech sobie zakwitnie i zakończy żywot oddając nam nasiona. Ja w tym roku będę miała nasiona pora. Przezimował a teraz jest z pąkiem. Krzak pietruszki naciowej mam też ubiegłoroczny. Poczekam i zbiorę nasiona :D
Pozdrawiam Jola
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Teraz, po podpisaniu ustawy o GMO, to może być jedyne wyjście.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Chyba coś w tym jest. W zeszłem sezonie zawaliła kiełkowanie marchew, a w tym pietruszka. Wszystko siałem razem i sypałem gęściej. Mam narzędzie do robienia rzędów do siewu i staram się co roku na te samą głębokość siać. Może faktycznie zbierać własne nasiona. ;:131
Awatar użytkownika
Basia_z_Rynku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 maja 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rynek

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Pietruszkę mam właśnie berlińską, tj. powinnam mieć. W uprawie polowej, tak, jak inne warzywa. Ale nasiona właśnie ze sklepu dla detalistów. Serio dla dużych plantatorów materiał siewny jest z innego sortu?Jakaś taka jakość marketowa? Przekonaliście mnie do własnyvh nasion warzyw. W sumie nie wiem, czemu dopiero teraz, w końcu uprawy rolnicze mamy z własnego materiału i udają się dobrze.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

No myślałby ktoś, że jeśli minie termin przydatności do siewu, to nasiona ktoś wyrzuci. W torebki i wio działkowcom. Łykną ! :D
Awatar użytkownika
Basia_z_Rynku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 maja 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rynek

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Myślałam, że to jest teoria własna mojej teściowej ;:oj
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Moja też była Berlińska. ;:222
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Problemem jest też przechowywanie nasion u dystrybutorów i sprzedawców. Jeśli nawet nasiona wyjdą od producenta w dobrej jakości, to jak zimą u dystrybutora przemarzną, a u sprzedawcy latem się zagotują to może być po nich.

Marchew i pietruszka to zawsze ryzyko. Ja biorę zawsze kilka różnych odmian od różnych producentów. Zazwyczaj się coś odpadnie, a większość będzie ok.
Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”