Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pietruszka korzeniowa - nasiona na taśmie

Post »

Miałam marchewkę na taśmie,dosyć dawno, nieszczególnie mi się to udało. Też przyklejałam sama, do papieru toaletowego, bo łatwo rozpuszcza się pod wpływem wilgoci, też niedane. Koleżanka opowiadała, ze jej Mama miała tak anielską cierpliwość,że siała pietruszkę i marchewkę w regularnych odstępach tak,że nie trzeba było potem przerywać.
Waleria
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pietruszka korzeniowa - nasiona na taśmie

Post »

Moja Teściowa miała marchew na taśmie w ubiegłym roku i bardzo sobie chwaliła, do tego stopnia, że w tym roku kupiła również i pietruszkę taśmową. Sama jestem ciekawa, co jej z tego wyrośnie :D
ogrod12345
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pietruszka naciowa zwalczanie chwastów???

Post »

Witam.
Mam pytanie czym można pryskać pietruszkę naciową na zwalczanie chwastów, czy Stomp nie zaszkodzi pietruszce??
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pietruszka naciowa zwalczanie chwastów???

Post »

Zgodnie z etykietą - dostępną w internecie, czas szukania - 20 sekund, Stomp to środek który "zwalcza chwasty jednoliścienne i dwuliścienne, jednoroczne, zwłaszcza w fazie kiełkowania i wschodu". Pietruszkę można pryskać tylko do 5 dni po wysianiu, jeśli jest przykryta co najmniej 2 cm ziemi.

Tłumaczenie: Stomp wykończy wszystko (obojętnie: chwast czy warzywo) co kiełkuje lub już wzeszło; nasiona ukryte w glebie mogą przetrwać (ale, jak piszą dalej, niedokładne lub zbyt płytkie okrycie powoduje "przerzedzenie uprawy").
Zielonym do góry!!!
ogrod12345
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pietruszka naciowa zwalczanie chwastów???

Post »

To jakim środkiem mogę pryskać na chwast w pietruszce naciowej aby nie wykosić pietruszki ???
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pietruszka naciowa zwalczanie chwastów???

Post »

Żadnym. Chemikalia nie rozróżniają - chwast czy warzywo. Tym bardziej, że tę pietruszkę chcesz jeść, prawda? Czy może zamierzasz ją najpierw nafaszerować chemią, a potem komuś sprzedać?

Polecam plewienie.
Zielonym do góry!!!
capek
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 lip 2010, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pietruszka naciowa zwalczanie chwastów???

Post »

Witam.
Herbicydy przeznaczone do stosowania w pietuszce nie mają zastrzeżęń, co do wyłączenia ze stosowania w naciowej. Niestety obecnie w pietruszce można stosować niewiele środków na chwasty dwuliścienne (pendimetalina - np. Stomp, linuron - np. Afalon. Można też stosować Racer). Wszystkie te środki stosuje się bezpośrednio po siewie i zapewniam, że przy zachowaniu zaleceń (głębokość siewu, dokładne przykrycie nasion, wilgotna gleba) nie uszkadzają wschodów i nie wpływają na plon, chociaż tak jak większość herbicydów nieco spowalniają początkowy rozwój roiślin. Po wschodach w pietruszce na chwasty dwuliścienne można stosować tylko linuron (np. Afalon) ale ostrtzegam, że należy to robić szczególnie ostrożnie i w żadnym wypadku przy oprysku całej powierzchni ( a więc i liści pietruszki) nie przekraczać dawki 1l/ha preparatu handlowego o zawartości 45-50% linuronu. Nie wolno też pryskać pietruszki zanim wytworzy 5 liści właściwych. Oprysk powschodowy całej powierzchni uważam za celowy wyłącznie w sytuacji bez wyjścia, gdy pietruszka jest zagłuszana przez chwasty (listki pietruszki osłonięte chwastami) a i tek niestety należy się liczyć ze stratami i tego nie radzę. Proponuję natomiast wypróbowaną osobiście (aczkolwiek pracochłonną ) metodę oprysku linoronem (np. Afalonem w dawce 1,5l/h opryskiwanej powierzchni samych miedzyrzędzi opryskiwaczem plecakowym z osłoną herbicydową lub rozpulaczem płaskostrumieniowym np. niebieskim (średniokroplistym). Należy to robić w dzień bezwietrzny i tak aby środek nie dostał się na liście pietruszki. Zapewniam, że tak zrobiony zabieg nie uszkodzi pietruszki, zniszczy większość chwastów (te których herbicyd nie dosięgnie rosnące w rzędzie pietruszki niestety trzeba będzie usunąć ręcznie). Metoda sprawdzona i bezpieczna (stosuję ją także przy innych uprawach, np. oprysku pomidorów metrybuzyną (sencorem).Co do wpisu BIXXX to myślę, że napisał co wyczytał a nie wynika to z Jego doświadczeń ze stosowania Stompu. I jeszcze jedno, linuron ma długi okres karencji i bezwzględznie należy to wziąść pod uwagę decydując się na jego użycie powschodowo.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pietruszka naciowa zwalczanie chwastów???

Post »

Owszem, jeśli chodzi o zastosowanie chemii w ogrodzie piszę tylko to, co wyczytam (i wcale tego nie kryję, wystarczy przeczytać mój pierwszy post w tym wątku) - natomiast z powodu małej ilości informacji zakładam, że chodzi o ogródek i grządkę, a nie o plantację i hektary.

I naprawdę jeśli chodzi o grządki, to poza dobrym przygotowaniem podłoża pozostaje pleweinie. Jaki sens używać radośnie chemii na litry - czy trzeba czy nie trzeba? Dlatego nie mam żadnych doświadczeń w stosowaniu Stompu czy innego środka chwastobójczego w uprawie warzyw (o czym piszę wprost, cytując jedynie etykietę, której jak widać pytający nie potrafił znaleźć) - nie zamierzam dodatkowo dotruwać i tak skażonego środowiska, skoro mogę się chwastów pozbyć mechanicznie.

Capek pisze: "Herbicydy przeznaczone do stosowania w pietuszce nie mają zastrzeżęń" - no herbicydy zastrzeżeń nie mają (jako rzeczy nieożywione nie głosu nie zabiorą), zastrzeżenia mają konsumenci.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pietruszka

Post »

Witam

Proszę o pomoc. Dzisiaj wykopałem kilka pietruszek i na ich korzeniach zauważyłem mnóstwo małych szaro-niebieskich robaków. Zauważyłem też rdzawe plamy na korzeniach. Natka jest lekko pożółknięta.

Oto zdjęcia:

Obrazek

Obrazek


Jak poradzić sobie z tą przypadłością?
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pietruszka

Post »

bologno pisze:Witam

Proszę o pomoc. Dzisiaj wykopałem kilka pietruszek i na ich korzeniach zauważyłem mnóstwo małych szaro-niebieskich robaków. Zauważyłem też rdzawe plamy na korzeniach. Natka jest lekko pożółknięta.

Oto zdjęcia:

Obrazek

Obrazek


Jak poradzić sobie z tą przypadłością?

Ponawiam prośbę o pomoc
Pozdrawiam Janek
Zdzislaw49
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 cze 2013, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka

Post »

Wygląda na jakiś gatunek mszycy. Spróbuj rośliny podlać ( nie opryskać ) środkiem typu Decis czy Karate.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pietruszka

Post »

I smacznego po podlaniu :cry: .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zdzislaw49
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 cze 2013, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka

Post »

I smacznego po podlaniu
Okres karencji dla środków które wymieniłem wynosi 7 dni. Czy ktoś skorzysta z mojej sugestii to jego sprawa. Zamiast podać alternatywne rozwiązanie wykazujesz się zwykłą złośliwością. Zastanów się co zjadasz za warzywa w okresach kiedy nie masz dostępu do swoich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”