Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Po niecałym tygodniu pietruszka naciowa zaczęła puszczać kiełki. Wysiałem ją do growboxa na paleto-doniczki. W tym roku chcę mieć wcześnie dużo naci na smoothies i inne wynalazki.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Moje pietruszki naciowe, karbowaną i zwykłą od razu po wykiełkowaniu wyekspediowałam na balkon.
Teraz czekam aby ziemia się trochę ogrzała i pójdą w grunt.

Obrazek


Pozdrawiam Irena
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Obrazek

Obrazek

Pietruszka naciowa rosnąca w małych doniczkach jak jeszcze troszeczkę podrośnie trafi do gruntu. Ta wysiana w większych i wyższych doniczkach trafi na balkon. Na redlinie wysiałem ponad 300 skiełkowanych nasion pietruszki korzeniowej.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Moja pietruszka naciowa odmiany Mooskrause po 19 dniach od wysiania wygląda następująco:

Obrazek

Liczę na szybką nać wczesną wiosną. Część powędruje do tunelu.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Przemku, jak kiełkowałeś nasiona pietruszki i jak wygląda później wysiew takich nasion?
Mam zawsze problem ze wschodami i chciałabym spróbować takiej metody w tym roku :).
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Telimenka pisze:sawka - w ubiegłym roku podkiełkowałam pietruszkę i wczesną marchew w piasku. Drobny piasek przesiałam przez sitko, wsypałam garstkę do słoika i wymieszałam z nasionami. Zwilżyłam wodą, zakręciłam słoik i postawiłam w pokoju. Z ciekawości zaglądałam i mieszałam w nich codziennie :wink: . Po tygodniu marchew już miała widoczne kiełki,więc wysiałam na zagonek. Pietruszkę również wysiałam tego samego dnia ,bo później nie miałabym czasu. Chociaż według mnie pietruszka mogłaby postać dłużej w słoiku (nie miała jeszcze kiełków ). Mi zależało głównie na przyśpieszeniu wschodów wczesnej marchwi, a pietruszkę tak potraktowałam przy okazji. Wszystko wzeszło i rosło b.ładnie. Marchew wyrywałam już po 70 dniach , natomiast pietruszkę (korzeń) na pewno później ,ale nie pamiętam kiedy. Tutaj się podzieliłam moim eksperymentem(kilka postów i zdjęcia) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=182 .
Sądzę, że sposób Telimenki jest lepszy. Ja kiełkowałem na waciku kosmetycznym. W szalce Petriego (może być nakrętka od słoika) umieszczam wacik, całość zalewam wodą i odlewam nadmiar, sypię nasionka (czasami rozkładam pensetą) i przykrywam czymś przeźroczystym (góra szalki, mała szybka, pleksi lub folia). Sądziłem, że nasiona będą kiełkować 2 tygodnie ale wykiełkowały po tygodniu. Na redlinie zrobiłem 2 rządki (wgłębienie grabiami) i pensetą rozkładałem nasionka. Całość podlałem opryskiwaczem, zasypałem rowki ziemią do wysiewu i pikowania i jeszcze raz podlałem wodą (przy pomocy opryskiwacza). Na to nałożyłem włókninę. To nie była zbyt przyjemna robota. ;:185
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Marconi_exe pisze:Moja pietruszka naciowa odmiany Mooskrause po 19 dniach od wysiania wygląda następująco:

Obrazek

Liczę na szybką nać wczesną wiosną. Część powędruje do tunelu.
Czy na grządce ( po przesadzeniu) będą takie kępki pietruszkowe? Ile nasionek jest w każdej doniczce?
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

W moim przypadku mogą rosnąć gniazdowo, bo to pietruszka naciowa. Z siewu do gruntu jeszcze gęściej kiełkowała i nigdy nie przerywałem, a rosła jak szalona wysoka, ciemnozielona i gęsta. Fakt faktem podlewam wywarem z przefermentowanych pędów pokrzywy które mają dużo azotu, a to w sam raz dla naci.

Jak siałem to starałem się po 5 nasion do każdego zagłębienia w paletce. Bardzo ładnie wykiełkowała ku mojemu zdziwieniu.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Powiedzcie proszę czy pietruszkę ścianą do gruntu w tamtym roku, mogę przenieść w inne miejsce?
Ładnie wzeszła i rosła, ale nie weim czy nie za gęsto i czy ja ew. Trzeba rozsadzać?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

vanilia, możesz spróbować, ale ja tak zrobiłam w którymś sezonie, zaplanowałam sobie coś innego w miejscu, gdzie rosła pietruszka z jesieni, więc ją poprzenosiłam, niezbyt dobrze rosła, może wpływ miało to, że trafiłam na upały i mimo obfitego podlewania nie rosła.?
W Twoim przypadku, jeżeli chcesz tylko przerwać, to część zostanie na miejscu, ja w owym sezonie wiosną musiałam się obejść bez zielonej pietruszki. :D

Pozdrawiam Irena
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Teraz jeszcze upałów nie ma to może się powiedzie.;)
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Taką naciową też przesadziłam jak tylko ustąpił śnieg, z warzywnika do zielnika i na razie widać na niej pierwsze młode listki. Zbiera się zdecydowanie dłużej niż druga odmiana, której przeprowadzki nie zafundowałam. Może nie lubi przesadzania? Ale miałam do wyboru tylko wyrwać albo przesadzić, to przesadziłam ;)
Powiedzcie, czy uprawiając pietruszkę korzeniową podcinacie jej trochę nać? Nie miałam nigdy żadnych korzeniowych prócz marchwi i nie wiem, czy tak można podskubywać, czy to się odbija na słabym korzeniu.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Agnieszko, podskubywać korzeniową zawsze możesz, w końcu nie każdy sieje naciówkę na zieleninkę w sezonie, ja przeznaczam kilka korzeniowych na zielone, te obcinam radykalnie dwa, trzy razy, zostawiając tylko zielony środek, jesienią wykopuję do pojemników na zimowe przechowanie, ich korzenie nie są za bogate, chyba wszystko idzie w nać.


Obrazek

Pozdrawiam Irena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”