Po czym pora i co po porze?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Po czym pora i co po porze?

Post »

Widzę, że pory a raczej ich korzenie dają się bardzo we znaki tzn. nawet po przekopaniu widać w gruncie strasznie dużo korzeni. Czy są jakieś przeciwskazania, że np. po porze nie powinno się coś sadzić bo te korzonki np. innym roslinom mogą poźniej przeszkadzać? Podobnie chcę zapytać po czym można sadzić porę? W tym roku np. pomyślałem że posieję w domu pory, a jak zbiorę groszek cukrowy na działce to posadzę do gruntu w jego miejsce i sobie będą tam zimować aż do wiosny. Czy to dobre rozwiązanie? Albo po czosnku - też niebawem zwolni mi się grządka i mógłbym tam je posadzić.
Awatar użytkownika
Krycha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 783
Od: 26 mar 2010, o 08:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Po czym pora i co po porze?

Post »

Marek-BB pisze:Widzę, że pory a raczej ich korzenie dają się bardzo we znaki tzn. nawet po przekopaniu widać w gruncie strasznie dużo korzeni. Czy są jakieś przeciwskazania, że np. po porze nie powinno się coś sadzić bo te korzonki np. innym roslinom mogą poźniej przeszkadzać? Podobnie chcę zapytać po czym można sadzić porę? W tym roku np. pomyślałem że posieję w domu pory, a jak zbiorę groszek cukrowy na działce to posadzę do gruntu w jego miejsce i sobie będą tam zimować aż do wiosny. Czy to dobre rozwiązanie? Albo po czosnku - też niebawem zwolni mi się grządka i mógłbym tam je posadzić.
Po czosnku? Tak szybko Ci się nie zwolni, myślę, że dopiero w lipcu.Chyba, że masz jakiś expresowy czosnek.
Ja sadzę por po rzodkiewce i sałacie, nigdy nie narzekałam na zbiory. Sieję do donicy nasiona pora letniego, wyrastają mi wielkie roślinki, które po prostu wyrywam jesienią z korzeniami i przechowuję w piwnicy, właśnie wczoraj ostatniego pora dałam do zupy. W zimie trzeba przeglądać aby nie gniły liście z wierzchu. No i wykopywać gdy jest sucho. Po porze nie sadziłabym cebuli, ale to tylko tak myślę, intuicyjnie. Boże zapomniałam posadzić groch, Trochę późno, ale chyba nie za późno. Do połasowania.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Po czym pora i co po porze?

Post »

Krycha pisze:Boże zapomniałam posadzić groch, Trochę późno, ale chyba nie za późno. Do połasowania.
"Kto sadzi groch w marcu ten zbiera w garncu, kto w maju ten w jaju" ;) Ale wyrosnąć wyrośnie :)

No po czosnku w lipcu - dokłądnie tak. W tamtym roku posadziłem malutkie pory końcem lipca, zostawiłem na zimę, nic nie wykopywałem - dopiero teraz zebrałem wszsytkie. 90% fajnie wyrosła.
A po tym groszku było by podobnie, może nawet w sierpniu jak wszystko wykarczuje i przekopie. Dlatego pytam.
Co do tego co po porze to też jest już sprawa taka, że ta grządka, na ktorej rosła pora jest już połową szklarni. Chcę tam posadzić pomidory, paorykę i bakłażan. Myślicie że to nie będzie kolidować z pozostałościami po porze?
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Po czym pora i co po porze?

Post »

Por działa raczej antybakteryjnie więc raczej nie ma przeciwskazań co do następstwa innych roślin
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Po czym pora i co po porze?

Post »

Marek-BB pisze:
Krycha pisze:Boże zapomniałam posadzić groch, Trochę późno, ale chyba nie za późno. Do połasowania.
"Kto sadzi groch w marcu ten zbiera w garncu, kto w maju ten w jaju" ;) Ale wyrosnąć wyrośnie :
Sam widziałem jak na dużej plantacji siano groch w połowie maja , taki konserwowy , do zbioru zielonego . Zbierano wielkim kombajnem i plon sypano nie do "jaja" a na wielgaśne przyczepy . Więc siej śmiało , ze trzy razy zdąży urosnąć 8-) .
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Po czym pora i co po porze?

Post »

A widziałeś cały proces hodowli tego grochu? Z reguły ludzie na działkach na własne potrzeby sieją groch z ewentualnie naturalnym nawozem. Takie wielkie plantacje o których piszesz po handel na bank są doprawiane "czymś". Różnie to bywa, ale jedno jest pewne - chemia czyni cuda. Jeśli ktoś jednak przymierza się do naturalnej hodowli i zdrowych zbiorów to jeśli naturalnie będzie siać musi mniej więcej przestrzegać kalendarza biodynamicznego. W maju sadzić groch można, ale byś mnie bił w łeb z pały i tak powiem że będzie gorszy plon niż gdyby go posiać marzec/kwiecień, chyba że z chemią ;) Sam sprawdziłem.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Po czym pora i co po porze?

Post »

Tam było nieco inne kryterium dodatkowe , po prostu przetwórnia tak ustawia terminy odbioru surowca ( a zatem i siewu ..) celem wydłużenia sezonu . Ale nic nie wiem aby plon był mniejszy...Co do nawożenia , to z pewnością jest solidne . Ale trzeba zaznaczyć ,że sporo rzeczy można dosiewać pózno . Np. buraczki do końca czerwca , choć pierwsze wiara sieje w marcu ... Ale do przechowywania są lepsze te pózne , i mniej łykowate-smaczniejsze . Albo rzodkiewka , salata - uprawa idzie niemal non-stop .
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Po czym pora i co po porze?

Post »

Masz rację frant z tym siewem późniejszym tylko ze przeważnie wczesną wiosną są lepsze warunki wilgotnościowe i wielu działkowców chce wykorzystać te sprzyjające warunki pogodowe niż potem podlewać
Awatar użytkownika
Krycha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 783
Od: 26 mar 2010, o 08:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Po czym pora i co po porze?

Post »

Ale do połasowania groszku troszkę chyba będzie , posiałam dwa rządki - jedną torebkę, zawsze będzie można w to miejsce wsadzić coś innego, zresztą obok będą ogórki więc na pewno ten groch zagłuszą. Z fasolką szparagową robię tak samo. Sadzę między rzędami ogórków, gdy tylko wyrosną odpowiednie strąki, wyrywam całe krzaczki, aby ogórki mogły się rozłożyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”