Prosze o rade co do poziomek.....

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Poziomki z lasu na pewno potrzebują ziemi kwaśnej. Tylko czy będą owocować? U mnie tylko ładnie kwitły.

Odmiany uprawne /bezrozłogowe/ to Rugia, Regina i Baron Solenmacher. Największe owoce ma Regina. Wymagania mają podobne jak truskawki.

Sadzonki można czasem kupić, ale bardziej dostępne są nasiona, z których można wyhodować rozsadę. Zakwitną i zaowocują już w tym samym roku.
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Mam pytanie o poziomki.
W tamtym roku z nasionek sama wyhodowałam poziomki bezrozłogowe. Kwitły i owocowały już tego samego roku po posadzeniu. W tym roku są oblepione owocami, które są przepyszne i wielkie, jednak krzaczki zrobiły się bardzo duże i wygląda jakby "główna" sadzonka poobrastała następnymi. Na grządeczce zrobił się gąszcz :shock:
Mam pytanie - czy muszę wykopywać i rozdzielać te sadzonki? Jeśli tak to jak często i kiedy (jesień, wiosna????)
Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosze o rade co do poziomek.....

Post »

mamiroma4 pisze:Witam.Od zawsze smakowały mi poziomki z lasu.Czas w końcu mieć je na działce.Pomóżcie,jaka ziemia odpowiednia jest dla poziomek,jaka najlepsza odmiana ,kiedy sadzić.Dziekuje :-)
Ziemia jak pod truskawki - najzwyklejsza z ogrodu. Przed sadzeniem proponuję wykopać dołki i włożyć do nich obornika i zalać wodą. W to błotko wysadzić rozsadę. Moje poziomki Rugia wyhodowane z nasion wysianych wiosną właśnie kwitną - ok. 3-4 tygodni po wysadzeniu do gruntu.
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Z poziomkami jest podobnie jak z truskawkami, wysadzasz małą sadzonkę a po roku i w następnych latach jest już duży krzak, dlatego trzeba je odnawiać co kilka lat kiedy owoc staje się już drobny, nie piszesz jakie odstępy zastosowałaś przy wysadzaniu sadzonek poziomki, dzisiaj spotyka się odmiany - niestety nazw nie pamiętam że rosną olbrzymie krzaczki z masą owoców, bo to przecież najważniejsze by obficie owocowały. Jeśli uważasz że są zbyt gęsto możesz je przerzedzić wykopując co drugą, nie radziłabym rozrywać krzaczków, zrobiłam tak ale nie takiego efektu oczekiwałam bo słabo już rosły, mizerne owoce i w sumie musiałam je zlikwidować.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Prosze o rade co do poziomek.....

Post »

mamiroma4 pisze:Witam.Od zawsze smakowały mi poziomki z lasu.Czas w końcu mieć je na działce.Pomóżcie,jaka ziemia odpowiednia jest dla poziomek,jaka najlepsza odmiana ,kiedy sadzić.Dziekuje :-)
Dosyć dawno, będąc na wycieczce w lesie, przywiozłam kilka krzaczków poziomek. Obecnie "robią" u mnie za trawniczek pod krzewami i drzewami. Moja pielęgnacja w zasadzie ogranicza się do ich wygrabienia po owocowaniu i usunięciu niewielkiej ilości chwastów, bo dosyć gęsto zarastają ziemię. Ziemię mam raczej wapienną, bo niegłęboko zalega margiel.
Waleria
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Posadziłam poziomki rozłogowe,ale nie z lasu lecz z nieużytku. Mam na działce ziemie gliniastą.Rosną dobrze i tak samo owocują. Po zbiorach wygrabiam stare krzaczki.
W tym roku zbiory są gorsze,a poziomki mało aromatyczne spowodowane zimną i deszczową pogodą.
Chyba one rosną na każdej glebie.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kaja pisze:Posadziłam poziomki rozłogowe,ale nie z lasu lecz z nieużytku. Mam na działce ziemie gliniastą.Rosną dobrze i tak samo owocują. Po zbiorach wygrabiam stare krzaczki.
W tym roku zbiory są gorsze,a poziomki mało aromatyczne spowodowane zimną i deszczową pogodą.
Chyba one rosną na każdej glebie.
U mnie w tym roku były wyjątkowo dorodne, trzykrotnie zbierałam, a teraz pewnie pleśnieją, :cry: :cry: :cry:
Waleria
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Baron Solemacher- ma ktoś tę odmianę poziomki wielkoowocowej?
Na żyznej glebie rośnie bardzo silnie, podobno po dwóch latach uprawy można z jednej zadzonki zebrać 1 kg owoców!
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

UUUuuuu nieźle - 1 kg :)
Ja mam Rugię jak już pisałam... też ponoć wielkoowocowa :)
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Poziomki bezrozłogowe mają dorodne owoce i owocuja do późnej jesieni,ale do zapachu tych dzikich jest im bardzo daleko.
Przy słonecznej pogodzie ich aromat "niesie" się na kilka m od miejsca gdzie rosną.
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

gienia1230 pisze:Baron Solemacher- ma ktoś tę odmianę poziomki wielkoowocowej?
Na żyznej glebie rośnie bardzo silnie, podobno po dwóch latach uprawy można z jednej zadzonki zebrać 1 kg owoców!
Raczej ktoś przesadził, nawet z truskawki się tyle nie zbierze :D

Ja się spotkałam z opinią, że wielkoowocowa to jest Regina, A Rugia i Baron mają owoce oczywiście większe niż leśna, ale mniejsze niż Regina.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Lotta, też tak myślę :) . Chociaż, kto to wie? Poziomka długo owocuje, ale żeby aż 1 kg.
A tę informację znalazłam na odwrocie kartki z kalendarza .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”