Fredek- Pomidory i bazylia Fredkowej

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Też mam coś takiego... Przypuszczam, że to od słońca i od sporych wahań temperatur...
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Tu były podobne objawy, też żółkły kwiatki i zasychały
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &view=next
Pozdrawiam,
Kasia
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Dziękuje Ci Kasiu. U mnie przyczyna są najprawdopodobniej błedy w nawożeniu ... niestety... przedobrzyłam.
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Ciekawe...nawożę tyle co w zeszłym roku, choć jest to inny nawóz, taki typowy marketowy. Jednak stawiam na pogodę w moim przypadku. Teraz stoją tak, że słońce bezpośrednio na nie nie świeci...więc nadal czekam.
Pleśń odpada, w tym roku mam najładniejsze liście w mojej dotychczasowej historii z pomidorami.

Minimini coraz więcej i pojawiają sie nowe kwiatki i nowe pomidorki :D

Bazylia pięknie się rozrasta! :) w niedziele potrzebowałam bazylie do sałatki na działce, więc po drodze, kupiłam doniczkę w markecie. Całej nie zużyłam, więc teraz stoi na moim stole. Ciekawe co z niej będzie, bo nie planuje jej od razu zjeść :wink:
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Zdjęcia zrobione kilka dni temu... pomidorki znikają dość szybko :wink: no ale robią się już nowe ;:138

Obrazek Obrazek

Bazylia zwykła jest dosyć mocno przystrzyżona, bo część łodyg zaczyna sie już robić zdrewniała.
Koktajlowe raczej bez zmian, ale też liście zostały dosyć poważnie przerzedzone...zobaczymy czy to coś da.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Fredek, co to za odmiana bazylii? Wygląda pięknie, jak krzew oregano lub tymianku. Jest równie aromatyczna, jak zwykła bazylia?

W mojej szklarni posadziłam bazylię pomiędzy pomidorami i papryką. O ile na pomidory obecność bazylii prawdopodobnie nie wpływa, o tyle jakiś czas po posadzeniu rządku bazylii papryka ruszyła i z dnia na dzień rośnie, a sama bazylia jest piękna, jak nigdzie indziej w ogrodzie czy w doniczce. Ta rosnąca pomiędzy pomidorami a ogórkami, również w szklarni jest przeciętna i nie rośnie tak ładnie, ale też w cieniu dużych roślin nie ma tyle światła.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Elfia to bazylia drobnolistna...jest aromatyczna, choć wydaje się odrobinę mniej niż zwykła :wink:

A mnie w tym roku pozostanie już chyba tylko podziwianie pomidorowych liści, które jak już wspominałam są w tym roku wyjątkowo piękne i zdrowe :D

Obrazek

Dobrze, że skusiłam sie na te minimini :wink: polecam je każdemu
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory i bazylia

Post »

A oto Drobnolistna po kolejnych postrzyżynach :)

Obrazek Obrazek

a takie ma kwiatki, jeden znalazłam
Obrazek

całkiem inaczej wyglądają niż zwyczajnej

Pod koniec sezonu, zadałam sobie trudu i w końcu doszukałam sie nazwy minimini. A mianowicie PIXIE STRIPED
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Czy wiecie że....przywiozłam sobie z wakacji gałązki bazylii, ku mojemu ździwieniu gałązki wypuściły korzonki ;:oj Wsadziłam do doniczki i rosną, a jakie piękne ;:138 Obrazek
To ta wiekszej doniczce
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Pelasia nie zapomnij uciąć kwiaty i lepiej nie dopuszczaj do zakwitnięcia, bo bazylia szybciej sie starzeje :wink:

Moje bazylie i inne zioła już w domu, drobnolistna prezentuje się nadal pięknie. Mam nadzieję, że uda mi się jak najdłużej zachować ją w dobrej formie. A zwykła chyba znajdzie sie niebawem w pesto :)

Poza tym z rozmarynu zrobiłam drzewko tzw. topiary. Odcięte gałązki ususzyłam, a jedną włożyłam do wody...i po dwóch tygodniach wypuściła korzonki.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Dzięki informacji Pelasi, udało mi się ukorzenić kilka gałązek bazylii rosną już sobie w doniczkach - spróbuję przetrzymać je przez zimę w domu (oczywiście podskubując). Ukorzeniłam też:
- szałwię melonową, którą mam w tym roku po raz pierwszy i podejrzewam, że zimy nie przetrzyma.
- stewię - kupiłam we wrześniu więc do gruntu nawet nie poszła - przycięłam gałązki w celu rozmnożenia,
- od kilku dni w wodzie stoi też lawenda francuska, jak nie wypuści korzonków będę wykopywać cały krzaczek.
Dorota
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory i bazylia

Post »

No to ja też skusiłam się na ukorzenie bazylii :) z rozmarynem sie udało, więc teraz czekam na ruch ze strony bazylii.


Dzięki temu, że udało sie ukorzenić rozmaryn, zrobiłam mały ogródek ziołowy w doniczce. Rozmaryn z miętą już sobie rosną, czekają tylko na korzenie bazylii. Zobaczmy czy w takim towarzystwie każdy będzie się czuł dobrze ;)
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Nowy sezon uważam za otwarty :)

W tym roku, pierwsza partia roślinek z małej szklarenki już sobie rośnie na balkonie i się hartuje :) a mianowicie dynie czekają na wysadzenie do ziemi.
Kolejna partia, tym razem bazylia, została posiana :)
Mam nadzieję, że warunki szklarniowe zdadzą egzamin i w końcu uda mi się samej wyhodować piękna bazylię, po nieudanych próbach w poprzednich latach...które skończyły się zakupem gotowych sadzonek.

Choć na wersję miniaturową, drobnolistną już nie mogę sie doczekać. Oczywiście zostanie zakupiona u tych samych pań co, co roku :)

A jeśli uda się z normalną bazylią w szklarni, to następna będzie fioletowa :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”