Fredek- Pomidory i bazylia Fredkowej

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Elu, sądziedzi pewnie z zazdrości się skręcają? ;:oj
Bazylie rosną bardzo dobrze. W foliaku mam dwie, muszę je wykopać, jakieś wstrętne ptaszydło mnie je ciągle obdziobuje.
Pochwalę się kolekcją, mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie o wiele większa i ładniejsza :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Niezła kolekcja ;:333. Nawet nie wiedziałam, że tyle ich jest ;:oj. Muszę się w przyszłym roku lepiej przygotować do sezonu bazyliowego, bo w tym mam tylko dwie różne (i to w kiepskiej kondycji :oops: ).
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Tajską, cytrynową i cynamonową kupiłam kiedyś w sklepie w rodzaju Biedronki. Zmarniała, ledwie żyła, ale zakwitła. Od tamtej pory wysiewam ją z nasion. Cytrynową i tajską muszę wysiać, te dwie jeszcze zimę pamiętają i robią się już brzydkie. Bazylię bardzo z mężem lubimy, więc szukam ciekawych odmian. Za dużego wyboru u nas nie ma. Najnowszy nabytek to wielkolistna.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Bazylię trzeba odpowiednio wcześnie wysiać, jednak nie za wcześnie, a jeszcze gorzej wysiać za późno. Bazylię sieję w II poł kwietnia, ważne aby nie za późno, bo nie urośnie. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale zbyt póżno wysiana np. pod koniec maja nigdy nie rosła i marniała. Może potrzebuje krótszych dni do początkowego wzrostu. Tak więc teraz już pilnuję, aby wysiać ją o odpowiedniej porze. W tym roku wysiałam do donic w domu i później trzymałam w foliaku, a jak noce były już lepsze to wysadziłam do gruntu. Zauważyłam jednak, że lepiej rośnie taka wysiana wprost do gruntu. Z moich obserwacji wynika też, że najbardziej aromatyczną z wszystkich dostępnych jest bazylia drobnolistna- ma bardzo silny aromat, a najbardziej jest to zauważalne po wysuszeniu. Widocznie ilość olejków eterycznych jest w tej odmianie większa. Ja jednak od kilku lat nie suszę bazylii tylko mrożę pokrojoną w słoiczkach. Aromat jest tak silny jak u świeżej bazylii i szersze spektrum zastosowania ma, bo zawsze można do sałatki dodać, czy na kanapkę.

Obrazek
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Pomidory i bazylia

Post »

U mnie w tym roku też sporo odmian. Kupiłam mieszankę i mimo, że nasiona słabo kiełkowały, to parę rartasów udało się wyhodować. Mam drobnolistną, sałatową, tajską, czerwonolistną, prawdopodobnie jakąś typu cynamonowa czy coś takiego, ale zapachu nie potrafię na sto procent określić. Pachnie po prostu inaczej, niż klasyczne bazylie. Bazylia grecka faktycznie ma intensywniejszy aromat. Do tego uroczo wygląda. W tym roku z pewnością zbiorę sporo nasion nietypowych odmian.

O dziwo więcej bazylii rośnie u mnie wśród ogórków, niż wśród pomidorów. Podobno bazylia chroni ogórki przed mączniakiem stąd u mnie taka rewolta.
ogrodowo
Zapraszam :-)
zbyszko46
50p
50p
Posty: 57
Od: 11 sie 2014, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA PRAGA POŁUDNIE

Re: Pomidory i bazylia

Post »

ela151
Ciekawi mnie jak robisz to mrożenie.

POZDRAWIAM Zbyszek
Pozdrawiam,Zbyszek
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Chodzi Ci o to, że tak niezręcznie napisałam, że mrożę pokrojoną w słoiczkach, czy serio pytasz?
Po prostu rozdrobnione listki kładę do małych słoików i wkładam do zamrażarki-to wszystko. W ten sposób postępuję też z koperkiem i szałwią. Nie polecam mrożenia pietruszki, ma taki jakiś rybi smak po rozmrożeniu. Natomiast bazylia idealna, jak świeża, nic a nic nie traci ze smaku, ani z aromatu.
Należy pamiętać, aby ścinając bazylię dać jej szansę na odrośnięcie, należy w tym celu ścinać nad ostatnim rozgałęzieniem, a z młodej bazylii ścinamy tylko czubki. Bazylia będzie zawsze odrastała i można się nią cieszyć prawie do końca lata. Pod koniec lata bazylia dostaje jednak brązowych plam i ginie, dlatego dobrze wtedy mieć taką mrożoną i do pomidorków wtedy jak ulał ;:137
zbyszko46
50p
50p
Posty: 57
Od: 11 sie 2014, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA PRAGA POŁUDNIE

Re: Pomidory i bazylia

Post »

ela151
Dziękuję za wyjaśnienie,u mnie bazylia jeszcze za mała na ścinanie.

POZDRAWIAM Zbyszek
Pozdrawiam,Zbyszek
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Ale nie ma co zbyt długo czekac ze ścinaniem :wink: drobnolistna była ścinana prawie od razu i teraz jest piękna :D
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Pomóżcie zdiagnozować co dzieje mojej bazylii.Wygląda jakby była pogryziona choć żadnych owadów nie widziałem a pod liścmi też nic nie ma.A Liscie są zdeformowane.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obok bazyli mam posadzona celozje,czy one mogą na siebie żle dzialać?
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Dla mnie wygląda na starą. Podobną miałam w tamtym roku, bo za długo czekałam z obcięciem. Zobacz zdjęcia mojej bazylii z poprzedniego roku. Wiem jak to jest, chce się, żeby bazylia była coraz większa i szkoda jej obrywać liście... ale wbrew pozorom to pomaga i dłużej przez to jest młoda ;)
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Mi to wygląda na robotę mszyc lub mączlików. Kiedy liście były w fazie pączków gadziny zrobiły swoje, teraz liście po rozwinięciu są zdeformowane. Popatrz dokładnie czy nie ma śladów pasożytów, ony ładnie ukryć się potrafią skubane.
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pomidory i bazylia

Post »

Fredek:Bazylia była wysiana w tym roku.Było ich więcej sztuk ale się nie uchowały.Uszczykuje ją co jakiś czas i podlewam nawozem do ziół.

Ela151: Przyglądałem się jej kilka razy,żadnych mszyc,mączlików czy pasożytów nie widziałem.Chyba nie jest to coś z chorób grzybowych?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”