Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Maxrolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Witam wszytkich Forumowiczów. Jestem baardzo początkującą "działkowiczką". W ubiegłym roku wyprowadzialismy się na przedmieścia i w tym roku chcę zadebiutować w swoim mikroogródku :wink: Chciaąłbym posiać brukiew, bo będąc w Anglii bardzo mi smakowało to warzywo. Dodawałam je do więszkości dań, gdzie były duszone warzywa. Tamta odmiana miała żółty mąższ i biało-foletową łupinę. Na Allegro znalazłam nasina do brukwi wyglądającej bardzo podobnie i mam pytanie czy ktoś próbował tej odmiany ( w wątku nie znalazłam nazwy tej odmiany)?? Będę wdzięczna za odp. :) Serdecznie pozdrawiam :wit

Zapoznam się z Regulaminem forum.
moderator
krzysiek18
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 lut 2014, o 07:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Brukiew - u nas zwana korpielem była jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularną rośliną, sadzono ją z rozsady jako poplon po życie.
Moja babcia miała ich nawet 30 arów.
Obecnie sieję troszkę brukwi dla zwierząt. Dostałem w tamtym roku jedną brukiew - z nasion od księcia Karola. Nie wiem, czy się dobrze przechowała, jeśli tak to ją zasadzę i zbiorę nasiona :)
pozdrawiam Krzysiek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5744
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

:wit Kupiłam w Castoramie nasiona Brukwi odmiana Wilhelmsburger..Siew wprost do gruntu IV-V,zbiór X-XI .
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

dino_saur napisał http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5#p5443575


Nasze polskie odmiany brukwi nie są smaczne, lepsze są fioletowe odmiany np. Helenor lub Champion. Kupowałam w Holandii.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Ja właśnie kilka dni temu nabyłem brukiew Laurentian (jest to odmiana amerykańska i ich oryginalne nasiona). Od niej zacznę moją przygodę z tym warzywem. Ma dosyć dobre referencje u innych brukwio-ogrodników. Ciekaw jestem jak się sprawdzi u mnie. Postaram się poinformować Was o efektach. Jakie by nie były...
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Cieszy mnie, że piszecie, że fioletowe są smaczniejsze. Będąc w listopadzie w Nowej Zelandii nabyłam tamtejszą brukiew (nasiona), wygląda tak (zdjęcie z netu):
Obrazek
Liczę, że będzie smaczna :tan bo nasze mi nie podchodzą.
sfvsdgvs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 mar 2014, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bolków

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Czy można jeszcze wysiać brukiew? Dziś w sklepie ogrodniczym trafiłem na nasiona i zainteresowało mnie co to takiego ta brukiew.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Można, ale już tylko do gruntu.
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Tak się zastanawiam czy tą brukiew można od razu wysiać do gruntu czy lepiej będzie wysiać ją na rozsadnik. Wszędzie piszą o rozsadniku ale jak ja zacznę tak wszystko na rozsadnik to mi ziemi we wsi zabraknie ;:306
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Pierwszy raz uprawiam brukiew, na bieżąco według potrzeby wyrywam pojedyncze bulwy, ale kiedy powinno sie je całkowicie wykopać i jak je przechowywać? Liście ma już brzydkie bo gąsienice motyli objadly, a bulwy chyba dalej rosną..
Do czego wykorzystujecie to warzywo? My używamy jako dodatek do warzyw z piekarnika np.w zapiekance ziemniaczanej, z kefirkiem ;:333 Jedliście zupe z brukwi?

Odnośnie powyższego postu z zapytaniem o rozsade, ja siałam prosto do gruntu, wzeszło bez problemu. Chyba szkoda miejsca i pracy by robić rozsadę. Jedyne co, to w przyszłym roku zrobię przerwanie, bo teraz mam za gęsto bulwy.
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Wysiałam normalnie tylko zrobiłam przerywkę. U mnie najlepiej brukiew schodzi w zupie krem zaciągnięta śmietanką. A co do przechowywania to chyba jak ziemniaki albo buraki
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

O jakiej porze brukiew nadaje się do jedzenia?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Do zupy dawałem te co wyrwałem podczas przerywania. Kilkucentymetrowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”