Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Muszę w takim razie królikom podebrać parę sztuk :twisted:
Być może samo purre z brukwi było by równie dobrze a na pewno mniej tuczące :wink:
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3029
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Tylko jadalna jest brukiew warzywna z żółtym miąższem a z białym jest pastewna.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Obecnie moje króliki posiadają i taką i taką brukiew gdyż udało mi się zdobyć nasiona różnych odmian na wiosnę a muszę przyznać że nawet im bardziej smakuje ta jadalna.
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3029
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

A to prawda że brukiew pastewna rośnie większa?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

U mnie nie zauważyłem różnicy były mniejsze i większe z obu odmian. Parę sztuk jadalnych jest nawet bardzo duża wg. mnie nawet większe niż te pastewne.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Tomek-Warszawa pisze:Tylko jadalna jest brukiew warzywna z żółtym miąższem a z białym jest pastewna.
Tomek - nie przekręcaj i nie pisz czegoś co jest nieprawdą... Brukiew należy do roślin pastewnych, ze względu na to, że daje duży plon niskim kosztem (mało wymagająca) - więc jest w większości uprawiana na paszę, ale jadalne są obie. W anglii jest dodawana do każdej zupy - i dla nich jest pyszna - WIĘC JADALNA!
Choć prawdę mówiąc w większości ich sklepów jest brukiew z żółtym miąższem - jak to moja siostra mówi, ma bardziej słodki smak, Dzięki czemu każda zupa staje się obrzydliwa - więc typowo angielska :lol: :lol:
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Co do smaku to Agulka11 masz racje, faktycznie żółta jest słodsza i wg. mnie lepiej smakuje niż ta biała.
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3029
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

A ja czytałem w książce ogrodniczej że jadalna jest tylko brukiew o żółtym miąższu a biała nadaje się tylko na paszę. Tak samo jak marchew jest jadalna i pastewna a jada się tylko jadalną a nie pastewną.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Z tą marchwią jest jednak podobnie jak z brukwią tyle że młoda pastewna wydawała mi się słodsza niż jadalna :roll:
Jednak późną jesienią to jadalna zwycięża smakiem :) mimo wszystko nie jednokrotnie wrzucałem pastewną czerwoną do zupy i nie widziałem różnicy w smaku.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

A ja Ci Tomku nie mówię z książki tylko z własnego doświadczenia i obserwacji kuchni różnych narodów, bo z wieloma obcokrajowcami mam okazję się spotkać i w różnych miejscach - moja wiedza więc nie jest książkowa.
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3029
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

W sumie można powiedzieć że wszystkie rośliny pastewne są jadalne tylko są mniej smaczne tak jak np pasternak jest dziki i uszlachetniony ten drugi rośnie większy i smaczniejszy. Chodzi o to że rośliny pastewne są dla zwierząt. W każdym kraju jada się co innego a w niektórych np jada się suszone pająki i mrówki i też można powiedzieć że to można jeść ale jakoś się tego u nas nie je.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
jardinera
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 lut 2013, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubin//dithmarschen

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Tomek-Warszawa pisze:A ja czytałem w książce ogrodniczej że jadalna jest tylko brukiew o żółtym miąższu a biała nadaje się tylko na paszę. Tak samo jak marchew jest jadalna i pastewna a jada się tylko jadalną a nie pastewną.
Autorzy książki prawdopodobnie nie byli nigdy w północnych Niemczech, (dithmarschen schleswig-holstein) uprawia sie tu głównie brukiew i kapuste. Jeśli chodzi o brukiew, to sieją o białym miąższu i stąd idzie do różnych krajów, trafiają się kupcy z Hiszpanii itp, ale najwięcej chyba jest ich z Polski, więc jednak nie tylko zwierzaczki ją jedzą. Tak sobie myśle, że sieją tą pastewną, bo rośnie ona większa, ale tyle nawozu co tu sypią to nie ma się co dziwić. ;:224 A to co nie pójdzie, to dla owieczek, których jest tu pełno. :)

Oczywiście też uważam, że w ogródku warto zasiać zwykłą, niepastewną ;)

Jeszcze dodam, że ta brukiew idzie przeważnie na surówki, chociaż jeszcze 4 lata temu nie miałam pojęcia, że istnieje takie warzywo ;:14
no i do purree, ale mi toto wcale nie smakuje
drugi rocznik ogrodowego warzywnictwa :)
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3029
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Brukiew w sumie ma dużo zalet: łatwa w uprawie,plenna,mało wymagająca,dobrze rośnie w chłodnym klimacie,szybko rośnie. Ludziom się ona kojarzy z biedą i ubóstwem dlatego trochę jest mało popularna. Mam nadzieje że ludzie się przekonają do brukwi na nowo.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”