Wysiać fasolę wcześniej?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

LaKamila pisze:A ja wysialam fasolnik chiński i juz ładnie rośnie w rolkach po papierze toaletowym :)
Obrazek
LaKamila, ja widzę kubek po jogurcie a nie rolkę po papierze . ;:oj
Chyba, że z moim wzrokiem coś nie tak..
Ja dziś namoczyłam nasiona fasolnika, jutro pójdą do kubeczków.
Pozdrawiam, Marta.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

Piotrze-zdradziłeś pierścienie? W przypadku rozsady ogórka raczej nic nie zyskasz sadząc w tulejki z gazet bo nie będziesz mógł podsypywać podłoża w miarę wzrostu sadzonki. Dobrze, że farba drukarska nie zawiera już raczej dużych ilości ołowiu ale papier też musi być chyba odpowiedni- nie bielony chlorem? Prawdopodobnie też przy rozkładzie gazety będzie z podłoża zużywany azot.
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

Ika2008 pisze:
LaKamila pisze:A ja wysialam fasolnik chiński i juz ładnie rośnie w rolkach po papierze toaletowym :)
Obrazek
LaKamila, ja widzę kubek po jogurcie a nie rolkę po papierze . ;:oj
Chyba, że z moim wzrokiem coś nie tak..
Ja dziś namoczyłam nasiona fasolnika, jutro pójdą do kubeczków.

No tak :) Już się pogubiłam. To cukinia jest w rolkach ;:306
kuhara
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 sie 2012, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

przemek1136 pisze:Dobrze, że farba drukarska nie zawiera już raczej dużych ilości ołowiu ale papier też musi być chyba odpowiedni- nie bielony chlorem?
Co do metali ciężkich w barwnikach offsetowych, to:
po pierwsze nie chodzi tylko o ołów - a kobalt, mangan, cyrkon, cynk, chrom, kadm?
po drugie ile to jest "dużych ilości"? - pół promila? pięć procent? ile?
a po trzecie "nie zawiera już raczej" czy nie zawiera na pewno?
Ja bym zalecał jednak ostrożność w dodawaniu różnego syfu do ziemi w warzywniaku. Stanowczo odradzam stosowanie drukowanych gazet w warzywniaku - w miarę bezpieczna jest szara tektura.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

przemek1136 pisze:Piotrze-zdradziłeś pierścienie? W przypadku rozsady ogórka raczej nic nie zyskasz sadząc w tulejki z gazet bo nie będziesz mógł podsypywać podłoża w miarę wzrostu sadzonki. Dobrze, że farba drukarska nie zawiera już raczej dużych ilości ołowiu ale papier też musi być chyba odpowiedni- nie bielony chlorem? Prawdopodobnie też przy rozkładzie gazety będzie z podłoża zużywany azot.
Przemek, w życiu. Pierścienie mają u mnie dożywocie. Na temat zawartości Mendelejewa w gazetach się nie wypowiadam. Ja idę inną drogą, po prostu chcę sobie ułatwić i zaoszczędzić miejsca. Nasiona ogórka nową metodą posiane, jak wzejdą powędrują obowiązkowo do cylindrów i do szklarni. Następny tydzień ma być chłodny , więc jak znalazł.
Miejsce na nie nie już czeka przygotowane. Agrotkanina dobrze wygrzewa miejsce. :D

Fasolę i fasolkę szparagową też wysieję tą metodą, ale za jakiś tydzień.
Moje wątki
Festina Lente
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

kuhara Zupełnie nie wiem czego miał dotyczyć Twój ostatni wpis. Po pierwsze to Ty piszesz, że w farbach drukarskich nie ma metali ciężkich (ja takiej wiedzy nie mam). "Duże ilości" to skrót myślowy a chodziło mi o ilości mogące mieć wpływ na zdrowie ludzi spożywających warzywa wyprodukowane w takich papierowych tulejkach z gazet. Po trzecie ponieważ nie mam pewności (a wiem, że były mocne naciski by producenci ograniczyli zawartość ołowiu w wielu produktach w tym i w farbach) więc wyraz "raczej" jest odpowiedniejszym od "na pewno". Dziwne jest to, że piszesz, że w farbach nie ma substancji niebezpiecznych a w kolejnym poście piszesz, że papier gazetowy to syf. Na szczęście w jednym się zgadzamy- w uprawie warzyw nie należy stosować papieru gazetowego.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

Pogoda jak jest ,każdy widzi ;:222 Dlatego dzisiaj będę chciała posiać fasole tyczną do wielodoniczek ,chyba jest jeszcze na to czas ? :wit
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

:wit Posiałam dzisiaj po kilka nasion fasoli tycznej zółtej Goldmarie i fioletowej Blauhilde....Do doniczki 5 na 6 cm, po ile można wsadzić nasionek? Ja posiałam po jednej fasolce :roll:
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

:wit Dodać jeszcze po jednej fasolce do doniczki ,czy zostawić tak jak jest? :wit
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

J najpierw posadziłam po 3 fasolki, potem dołożyłam jeszcze jedną i jeszcze jedną.
A jak wszystkie wzejdą, to będę się martwić, że mają za gęsto.
Ale tyle namoczyłam fasolek, że nie było wyjścia.
Mam 24 papierowe cylindry niskiej i 24 tycznej.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

A jakie masz duże oczko ? bo ja mam wielodoniczki 5 na 6 cm.. to ja dołoże jeszcze może po dwa albo jednym nasionku ;:224
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

przemek1136 pisze:Dziwne jest to, że piszesz, że w farbach nie ma substancji niebezpiecznych a w kolejnym poście piszesz, że papier gazetowy to syf. Na szczęście w jednym się zgadzamy- w uprawie warzyw nie należy stosować papieru gazetowego.
kuhara pierwszy post na ten temat napisał ironicznie, a drugi na poważnie. Myślę, że pozwoli to rozwiązać zagadkę jego na pozór sprzecznych wypowiedzi :D
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiać fasolę wcześniej?

Post »

Pelasia
Cylinder ma średnicę 7 cm.
Ale myślę, że po wsadzeniu na grządkę fasolki będą się panoszyć i zrobią sobie więcej miejsca. ;:108

Teresa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”