Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

JaKama a jakże mogłoby być inaczej?? u mnie też to co zimna się nie boi jest już w gruncie: cebulka, marchew, pietruszka. Dziś dzieci pomagały mi też groszek sześciotygodniowy i sałatę siać :)

Na dniach posieję resztę kwiatów do inspektu. Kusi mnie też z dyniami i ogórkami, ale NIE, nasiona pójdą w maju wprost do gruntu. W tym roku nie będę z nimi szaleć, i tak parapety zastawione sadzonkami.
Awatar użytkownika
Kasik_38
500p
500p
Posty: 644
Od: 4 paź 2011, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

A ja się pochwalę: wczoraj posiałam pierwszą marchew, cebulę, buraki, rzodkiewkę, koper, sałatę. Na razie kilka grządek i teraz z niecierpliwością wypatrywać będę wschodów. ;:3
Pozdrawiam, Kasia {Nie pytaj świata dokąd zmierza, bo nie daj Boże Ci odpowie[...]Co ma przeminąć, to przeminie. A co ma zranić do krwi zrani [...]}
Kawałek zielonego marzenia
Awatar użytkownika
JaKama
50p
50p
Posty: 78
Od: 3 mar 2012, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

U mnie już rzodkieweczka wschodzi ;:138
szczaw się zieleni, czosnek też wyszedł - czuć wiosnę :heja
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

U mnie marchew b.wczesna wyszła, cebula z dymki żółta i czerwona i rzodkiewka a nie widzę jeszcze cebuli z nasion exibition. Przestało padać dzisiaj niech trochę wiatr i słońce osuszy ziemię bo jutro jadę na działkę i będę siać resztę. :tan
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

dziś robiłam porządek z truskawkami (znowu), ktoś chce sadzonki? jakoś szkoda mi je na kompostownik wrzucić bo tak ładnie sie już ukorzeniły...
Awatar użytkownika
Kasik_38
500p
500p
Posty: 644
Od: 4 paź 2011, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Aga ja swoich jeszcze nie ruszyłam :oops: Cały czas przykryte są kołderką słomy. Mam nadzieję, że dobrze im tam, bo dopiero je odkryję chyba w weekend majowy ;:3
Pozdrawiam, Kasia {Nie pytaj świata dokąd zmierza, bo nie daj Boże Ci odpowie[...]Co ma przeminąć, to przeminie. A co ma zranić do krwi zrani [...]}
Kawałek zielonego marzenia
Valturwen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2012, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk - Żyłka

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Witam Wszystkich
zapisuję się do podglądaczy i już bardzo dziękuję za sporo wiedzy.
A i mam nadzieje na czynne uczestnictwo:). Mój pierwszy (taki prawdziwie mój) warzywniak właśnie się rodzi
Walcze z chwastami o każdy centymetr i póki co wygrywam:)
Posiałam już pierwszą sałatę i rzodkiewkę, niestety jeszcze nie wzeszły. Tłumaczę to tym, że mamy lokalny biegun zimna.
Przymrozki od września do czerwca nawet, ale nic to powalcze:)
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Byłam dzisiaj na działce i mokroooo wiele osób sie cieszy z deszczu a u mnie woda stoi w ścieżkach a grządki też mokre że nic nie można robić. :(
olka30
50p
50p
Posty: 74
Od: 18 kwie 2012, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Witam wszystkich!
W końcu doczekaliśmy się z mężem naszej upragnionej działki rekreacyjnej i w tym roku zaczęłam szaleć z moim ogródkiem.
Posadziłam kilka drzewek owocowych, borówkę, czarną porzeczkę i ....przyszedł czas na warzywnik.
W domu mam już rozsady pomidorów dużych i małych, papryki i ogórków. Rozsady rosną jak szalone. Nie mam doświadczenia i pomidorów posadziłam wszystkie nasiona z torebki, więc wyrosło mi ok.200 sadzonek. Równolegle moi znajomi również posadzili nasiona pomidorów i okazało się, że u nich rosną kiepsko, więc obdarowałam ich połową .Ciekawe, co zrobię z resztą :).
15 kwietnia na działce posadziłam : cebulę dymkę, rzodkiewkę, marchewkę, pietruszkę, koper, groszek, sadzonki truskawek i poziomek.
Proszę, pomóżcie mi - mam banalne dla niektórych, ale dla mnie nie - pytanie :
Kupiłam 2 tunele foliowe niskie (0,5m wysokości, 5m długości). Czy w tunelu powinnam zrobić dziurki? Jeśli tak, to ile tych dziurek, jakiej wielkości i w jaki najlepiej sposób to zrobić? Co najlepiej posadzić w tych tunelach? (W następnej kolejności w połowie maja chcę posadzić do gruntu sadzonki pomidorów, papryki, ogórków, cukinii, nasiona fasoli i może dosadzić trochę truskawek i por). Czy sadząc pod tunel powinnam szczególnie o czymś pamiętać? Dziękuję z góry za pomoc ;:3

edit
Zapomniałam jeszcze dodać, że podlewać rośliny na działće mogę nie częściej, niż w weekendy. To może być istotne w odpowiedzi na pytanie odnośnie zrobienia otworów w folii tunelu. Czekam na wsparcie - dzięki
;:180
Ostatnio zmieniony 20 maja 2015, o 05:49 przez jokaer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączenie postów
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Te niskie tunele mają już porobione dziurki w folii.
Przynajmniej ja na takie do tej pory trafiałam.
Używam ich tylko wiosną, rozkładam np. nad wczesnymi wysiewami ogórków lub nad rozsadą kwiatów jednorocznych.
Stoją tak z miesiąc , czasem dwa, a potem je składam i czekam na kolejny rok.
Jeśli zapowiadają ochłodzenie i mam wenę to narzucam na wierzch włókninę.
Takie tuneliki mają za zadanie wczesną wiosną chronić bardziej wrażliwe na chłody rozsady.
One są zbyt niskie by cokolwiek w nich uprawiać.


Olka30 i Valturwen - wpiszcie w profilu skąd jesteście, to naprawdę pomocne. :D
olka30
50p
50p
Posty: 74
Od: 18 kwie 2012, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Dzięki za odpowiedź, ale nie ukrywam, że mnie ona zmartwiła ;:185
Czy jest w takim razie możliwość prowadzenia pomidorów i ogórków bez szlkarni? Np. podwiązując krzaczki linkami pionowymi do linki poziomej przymocowanej z dwóch stron palikami drewnianymi? I jak to się dokładnie robi? Czy powinna to być jakaś konkretna linka, np. dratwa? Jak gęsto powinny być posadzone krzaki pomidorów?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Pomidory prowadzę przy palikach wbitych w ziemię.
Ogórki można puścić wolno, niech się płożą.
Ale ja mam za mało miejsca, więc wbijam paliki co 2-2,5 metra, górą łączę drutem powlekanym do którego przywiązuję sznurki ( ostatnio była to włóczka :D ) i początkowo pomagam ogórkom wspinać się po sznurkach, a potem same wiedzą co mają robić. :;230
Awatar użytkownika
carissima
50p
50p
Posty: 55
Od: 17 mar 2012, o 00:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oborniki Śl/Wrocław

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

I ja w tym roku założyłam ogród warzywny :) w sobotę będę tam, więc może jakieś zdjęcia zrobię. Pod koniec marca posiałam szpinak i już sobie rośnie, 10 kwietnia poszły do ziemi : pietruszka korzeniowa i naciowa, cebula dymka, marchew wczesna, rzodkiew, kilka rozsad sałaty, kolendra, rukola, koper. Jutro biorę się za przygotowanie rozsady dyni, bo obkupiłam się w kilka ciekawych odmian w tym roku. :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”