Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
kobieta66north
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 lis 2013, o 03:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Reykjavik

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Dziekuje za szybkie odpowiedzi!
Tak 100 m2 to nie duzo ale do wyboru byly jeszcze dzialki 20 m2. W przyszlosci na pewno bedziemy miec cos wiekszego. Teraz wiec mam okazje przetestowac jak to bedzie.
Bob ma szanse tu urosnac ale zajmuje to caly sezon. mysle ze posadze bob, ziemniaki,fasolke, truskawki, ziemniaki, cebule kapuste i salate oraz marchewke. Na jesien zasadze czosnek.
Juz sie nie moge doczekac!!
Tak widoki sa piekne na Isladnii.. Zwlaszcza latem!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Jeśli wszyscy wokół sadzą ziemniaki,to chyba są tanie.Nie szkoda tak małej działki ? O przedplonach,czy poplonach raczej nie ma co myśleć,bo tylko 3 miesiące w roku mają temperaturę powyżej 10 st.Jeżeli już,to gorczyca ,ale czy jest dostępna na Islandii?Mało czasu na cokolwiek,nie mówiąc o dodatkowych uprawach.Z fasolki w gruncie zrezygnuj,bo dobrze kiełkuje dopiero w 12-15 st,raczej groszek cukrowy na zielono.Pewnie urośnie szybciej od bobu.Możesz spróbować kapustę pekińską,też ma krótki okres wegetacji.W rachubę wchodzi jeszcze rzepa i brukiew.Polecam rabarbar,o którym pisałem wcześniej.Dżemy,kompoty,ciasta,racuchy (zamiast jabłek),jarzynka do mięsa,WINO!.
Awatar użytkownika
kobieta66north
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 lis 2013, o 03:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Reykjavik

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

kiedys posadzilam bob w donicy i nawet fajnie wyrosl. Tylko to bylo na balkonie i osloniete od wiatru.
Rzepe i brukiew to jak najbardziej. Dzis wlasnie o tym tez pomyslalam.
A co posadzilibyscie po cebuli kapuscie i czosnku?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Zapraszam do zapoznania się również z tymi wątkami:

Permakultura

Spis treści w uprawie warzyw
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Myślę , że bób można spróbować uprawiać , tylko odpowiednio przyspieszyć procedurę. Najpierw moczyć nasiona dwie doby , potem posadzić do pojedynczych kubków, doniczek czy innych pojemników, poczekać aż wykiełkuje ( w domu, piwnicy) i jeżeli warunki pogodowe będą odpowiednie wsadzić do gruntu, ewentualnie przykryć włókniną. Ja po namoczeniu posiałam bób w tekturowe rurki po papierze toaletowym i postawiłam w szklarni, pogoda była paskudna, więc stwierdziłam , że tak szybciej wzejdzie. Podobnie można postępować z fasolką szparagową, tylko trzeba mieć dużo parapetów. Ja mam ich tylko trzy, więc sporo sadzonek ląduje w nieogrzewanej szklarni.
Pozdrawiam , Bożenka.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Nie zapominajmy,że wciąż chodzi o Islandię. ;:173 .Co prawda zimą mają jak w Mediolanie,ale latem ,jak w Reykiaviku,czyli tak sobie. ;:222
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Czyli jednym słowem uprawiać wszystko to co lubi chłodek, wydaje mi się że będą to głównie kapustne (w tym roszponka), wszystkie sałaty (szczególnie zimnolubna rukola), być może buraki (nie jestem pewna, może liściowe), szpinak, jak wspomniał kaLo brukiew, rabarbar i rzodkiewka :D.

Chyba że w przyszłości pomyślisz nad tunelem foliowym :D, bo nie wiem jak tam u was z anomaliami pogodowymi typu grad :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
kobieta66north
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 lis 2013, o 03:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Reykjavik

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

kaLo pisze:Nie zapominajmy,że wciąż chodzi o Islandię. ;:173 .Co prawda zimą mają jak w Mediolanie,ale latem ,jak w Reykiaviku,czyli tak sobie. ;:222
Dokladnie powiedziane, tak sobie!
Ale zalezy od roku, w 2012 roku bylo przepiekne lato, 30 dni tylko slonce nawet deszczu nie bylo.. Za to teraz ostatnie lata sa jakies bardziej zimne.

-- 5 kwi 2015, o 16:42 --
Ginka pisze:Czyli jednym słowem uprawiać wszystko to co lubi chłodek, wydaje mi się że będą to głównie kapustne (w tym roszponka), wszystkie sałaty (szczególnie zimnolubna rukola), być może buraki (nie jestem pewna, może liściowe), szpinak, jak wspomniał kaLo brukiew, rabarbar i rzodkiewka :D.

Chyba że w przyszłości pomyślisz nad tunelem foliowym :D, bo nie wiem jak tam u was z anomaliami pogodowymi typu grad :).
Tak na pewno kapustne. A buraki to tu urosna. Nie wiem jeszcze czy sadza je prosto z nasion do ziemi czy bawia sie sadzac każdy osobno z kuwety gdzie juz jakis czas sobie rosly...
A co po takich kapustnych sie sadzi?


edit
jokaer pisze:Zapraszam do zapoznania się również z tymi wątkami:

Permakultura

Spis treści w uprawie warzyw
Dziekuje za linki. Ten permakulturowy najbardziej mi sie spodobal i od niego zaczne.
Kurs PDC mam skonczony ale wiadomo to nic nie znaczy w porownaniu z doswiadczeniem.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Co do tunelu, to dobry tunel nigdy nie jest zły ;:224 (szczególnie dla warzywek, które nie tolerują notorycznego deszczu)
, .................tekst usunięty- mod.jokaer sałaty i kapusty nie przetrwają tak obfitych opadów (jeśli naprawdę tak dużo pada), mogą zgnić przed nabraniem wielkości ostatecznej.

"Jednego roku na danym zagonie rosną warzywa kapustne, a w następnym w tym miejscu sadzimy już warzywa korzeniowe ? kapustne zaś wędrują na zagony po strączkowatych"

Warzywa korzeniowe - marchew, pietruszka, pasternak, seler, seler naciowy oraz warzywa z rodziny komosowatych takie jak burak, burak liściowy i szpinak.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

kobieta66north trudno coś doradzać. Co region to inne warunki do uprawy. Ciepłolubne na pewno odpadają. Wiem, że to dopiero początek sezonu, ale może rozejrzyj się wokół i może porozmawiaj z bardziej doświadczonymi w uprawie 'sąsiadami'. Z pewnością to pomoże Ci uniknąć pewnych błędów.
Może na te mniejsze roślinki zrobić jakąś osłonę przed wiatrem/zimnem, przykrywany inspekt czy coś?
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Mam do was pytanie. Przekopałam wczoraj ogród z Dolomitem. Czy jak posieję teraz warzywa to nic im nie będzie?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Jeśli w glebie jest nadmiar wapnia i magnezu a do tego wysokie pH to na pewno plony będą imponujące.
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Aha, dzięki za odpowiedź. Czyli mogę w końcu zabrać się do siania. ;:138
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”