Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

kilka razy robiłam grządkę z samego koperku i zawsze był okropnie cherlawy, najlepiej go rozsiać po wszystkich grządkach rzutowo, gdy podrośnie z miejsc w których będzie Ci przeszkadzał, będziesz go zużywać na bieżąco. Koper najlepiej się czuje w ogórkach, trzeba zostawić kilka baldachów aby rozsiał się sam , no i będziesz go mieć pod dostatkiem z roku na rok.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

wwwiola pisze:Melisę mam, ale nic z nią nie robiłam. Szpinak lubię, więc chętnie. Oregano jakoś mi nie urosło, muszę doczytać czy dobre warunki zapewniłam. Tymianek, rozmaryn, kolendra – jak rosną? Duże, małe?
Melisa - świeża do sałatek, do deserów, jako ozdoba, do herbaty, jako dodatek zapachowy, suszona do tego samego, albo jako uspokajająca herbatka.
Oregano złote - w wilgotnym, ale nie mokrym półcieniu, zwykłe (lebiodka) w słońcu (lebiodka pospolita - origanum vulgare)
Tymianek - thymus - macierzanka, różne odmiany mają różny pokrój, od płaskich, poduszkowych, do krzaczastych, do + - 20 cm. Lubią podskubywanie :)
Rozmaryn - plus minus jak lawenda, resztę doczytaj w wątku o rozmarynie (na zimę wnieść do domu, nie zostawiać na zewnątrz, bo może przemarzać)
Kolendra - roczna, rośnie trochę podobnie do koperku, tylko troszkę bardziej wiotka.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Dziękuję, własnie zamawiam sobie nasiona.

1 x Szczypiorek czosnkowy
1 x Lawenda lekarska
1 x Oregano
1 x Rumianek pospolity
1 x Rozmaryn lekarski
1 x Skorzonera
1 x Tymianek właściwy
1 x Szpinak nowozelandzki
1 x Seler listkowy AMSTERDAM
1 x Kolendra siewna
1 x Marchew jadalna KALINA F1
1 x Fasola szparagowa tyczna BLAUHILDE
1 x Fasola szparagowa tyczna ZIELONA
1 x Fasola szparagowa tyczna żółta
1 x Okra / Ketmia
1 x Szparag ARGENTEUIL
1 x Cebula zimująca HIBERNA
3 x Poziomka bezrozłogowa
1 x Papryka KIER
5 x Pietruszka naciowa gładka ITALIA GIANT
3 x Pietruszka naciowa kędzierzawa MOSS CURLED 3
2 x Sałata rzymska ROMAINE
1 x Rzodkiewka HELIOS
3 x Rzodkiewka KRAKOWIANKA
2 x Szczypiorek ogrodowy
1 x Rukola
1 x Papryka ostra CAYENNE
1 x Bób HANGDOWN BIAŁY SNF
1 x Kapusta chińska JOI CHOI F1
1 x Pomidor karłowy gruntowy drobnoowocowy MASKOTKA
1 x Pomidor karłowy gruntowy drobnoowocowy OLA POLKA
1 x Cykoria liściowa PALLA ROSSA
1 x Sałata łodygowa KOBRA
1 x Salsefia
1 x Burak ćwikłowy RYWAL
1 x Brukiew NADMORSKA
1 x Cukinia ASTRA POLKA
1 x Cukinia ATENA POLKA F1
1 x Ogórek gruntowy sałatkowy GRACIUS GŁADKI F1
1 x Melon OLIWIN
1 x Por BARTEK
3 x Maciejka
2 x Aksamitka niska żółta
1 x Cynia wytworna daliowa żółta
1 x Lewkonia letnia Excelsior kremowa
1 x Lewkonia letnia Excelsior żółta
1 x Groch cukrowy IŁÓWIECKI


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
koril1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 8 lut 2009, o 11:22
Lokalizacja: Maastricht

Post »

wwwiola pisze:Tomku - na dynie mam za mało miejsca, chociaż w tym roku miałam, poszła sobie po ogrodzeniu do sąsiada :lol: .

Pory i selery zawsze mam, moje dzieciaczki, mąż też uwielbiają rosół, tak więc mrożę takie pęczki zieleniny.
Na ogórki trochę mało miejsca, chyba, żeby jakoś wsadzić ich na tyczki.

A co radzicie z ziół/przypraw? mam szczypiorek, lubczyk, koperek, bazylię, rumianek, pietruszki, szczaw.
W tym roku miałam ogórecznik, ale nie bardzo mi przypasował, albo nie miałam dobrego sposobu, co z nim zrobić.

Próbowałam sadzić okrę, ale jakoś mi nie wyszło, ogródek okolony jest podkładami, i okra była za blisko, wcale nie urosła.

A co z papryczkami, miałam jedną sadzonkę, nawet mi urosła, ale niechcący ją wyrwałam, zanim dojrzała.
Ja mam jeszcze tyminanek, majeranek i rozmaryn, tylko ze rozmaryn trzeba zabezpieczac przed zima zeby nie zmaral.
Ogorecznik, kwiatki nasturcji, platki nagietka, dodaje do kolorowych salat, ladna kompozycja i zacheca ciekawskich do sprobowania :D
Ogorki czesto widze jak sasiedzi sadza na siatke :D
Kocham konie i moj ogrodek
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ja te tyczne fasle zamierzam na jakąś siatkę czy coś, jeszcze nie mam dokładnie pomysłu.
Ostatnio oglądałam kawałek program, jak babka zorganizowała sobie warzywniak, to wychodziłoby, że mam miejsce tylko na jedno warzywo :cry: .
W sumie każdy się u mnie dziwi, że na takim kawałeczku tyle ciekawych rzeczy :wink: .

koril1 - powiedz do czego ogórecznik, bo miałam w tamtym roku, ale jakoś średnio mi przypasował, nie spodziewałam się, że ma takie ostre liście.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

wwwiola pisze:Ja te tyczne fasle zamierzam na jakąś siatkę czy coś, jeszcze nie mam dokładnie pomysłu.
mi raz nie wiem co odbiło ale posadziłem ją w Kwietniu :shock: a mieszkam na Podhalu.No ale jakimś cudem ją utrzymałem do wiosny.I zdołałem przewieść na działkę posadziłem ją do szklarni.Ale j ą musiałem wyciąć bo słonce nie dochodziło do ogórków.bo miałem plan wypuść ją z szklarni przez okno żeby się pieła po drzewie.Ale ona miała inne plany :evil:
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

A u Ciebie jak "szła", bo nie wim czy nad nią zapanuję :wink:
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

wwwiola pisze:Ja te tyczne fasle zamierzam na jakąś siatkę czy coś, jeszcze nie mam dokładnie pomysłu.
Ostatnio oglądałam kawałek program, jak babka zorganizowała sobie warzywniak, to wychodziłoby, że mam miejsce tylko na jedno warzywo :cry: .
W sumie każdy się u mnie dziwi, że na takim kawałeczku tyle ciekawych rzeczy :wink: .

koril1 - powiedz do czego ogórecznik, bo miałam w tamtym roku, ale jakoś średnio mi przypasował, nie spodziewałam się, że ma takie ostre liście.
Ja fasole tyczną jasiek prowadzę po siatce wysiewam ją 15V Osiąga wysokość 3-5m
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
koril1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 8 lut 2009, o 11:22
Lokalizacja: Maastricht

Post »

wwwiola pisze:Ja te tyczne fasle zamierzam na jakąś siatkę czy coś, jeszcze nie mam dokładnie pomysłu.
Ostatnio oglądałam kawałek program, jak babka zorganizowała sobie warzywniak, to wychodziłoby, że mam miejsce tylko na jedno warzywo :cry: .
W sumie każdy się u mnie dziwi, że na takim kawałeczku tyle ciekawych rzeczy :wink: .

koril1 - powiedz do czego ogórecznik, bo miałam w tamtym roku, ale jakoś średnio mi przypasował, nie spodziewałam się, że ma takie ostre liście.
:) Uzywam tylko kwiatkow ogorecznika, maja smak ogorak, z zielona salata ale bardziej dla wygladu niz dla smaku, bo jest bardzo delikatny. :( a szkoda. Lisci nie probowalam, ciekawy pomysl co do tych lisci :)
Kocham konie i moj ogrodek
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ta fasola spora, ale bez obawy, przyszły mi nasiona i jest ich dosłownie na sztuki :wink: , za to groszku curkowego sporo, a ma być bez tej pergaminowej wyściółki w strąku.

Moja koleżanka lubi zielone z ogródka, to pociapała te liście i mówi, że dobre, ale ja jakoś :roll: , na opakowaniu napisane, że i kwiaty i liście.

Czy ktoś sadzi dynię makaronową? Jak ją zjeść?
I co z tą dynią makaronową, kto ją jadł :lol: ?
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

ja posiałem kilka ale zgniły :shock:
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Kupiłam jesienią jak zwykle u hodowcy :) Nakłuwa się ja w kilku miejscach i gotuje w całości w osolonej wodzie. Po ok. 20 minutach wyjmuje z wody, przekrawa i odrzuca pestki, a miąższ wyjmuje widelcem, polewa masełkiem, albo zrumienioną bułeczką. Wygląda trochę jak makaron, takie długie "włosy" w kolorze dyniowym :) Smaczna, chociaż mój Sz.M. nie znosi. Ale on w ogóle lubi zupełnie co innego niż ja. :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Wiolu!
Gratuluję nabytków! Ja też mam wiele nasion z PlantiCo! To mój pierwszy sezon! Mam nadzieję, że podzielisz się tu swoimi doświadczeniami w uprawie! Bardzo mnie to interesuje, bo też mam niewielki ogródek, a warzywniak o podobnym areale co Ty!
Nie wiem czy gdzieś trafisz, ale są niekiedy nasionka Boćwiny- buraka liściowego, Botwinkę można robić-zupę z tych liści na wiosnę-słodką i kolorową, dzieci ją lubią.
Pozdrawiam,
aga
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”