Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Poza tym, po przepiłowaniu,przez pewien czas strasznie śmierdzą.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Mam na stanie kolegę z branży kolejarskiej. Dam mu zatem zadanie obadania tematu podkładów kolejowych i ich toksyczności. Niech popyta wśród osób zajmujących się bezpośrednio tematem. Obiło mi się o uszy, że podkłady kolejowe po wielu latach tracą swe trujące właściwości i dlatego mogą być stosowane w ogrodach (być może po jakimś dodatkowym oczyszczeniu?). W każdym razie obiło mi się co nieco o uszy, z jednej strony, że to samo zło, z drugiej, że niekoniecznie i dlatego są one stosowane w ogrodach.
Jeśli uda mi się zdobyć dużo tanich desek, to odpuszczę sobie szukanie innych sposobów, szczególnie do warzywnika potrzebowałabym trochę budulca do rabat.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Zapomnij o wykorzystaniu podkładów kolejowych, a w sąsiedztwie upraw to już absolutnie !

Są odpadem niebezpiecznym, o składnikach w użytych impregnatach i ich działaniu można poczytać choćby tutaj:
http://www.tkw.biz.pl/utylizacja
Dzisiaj straszeni jesteśmy prawie wszystkim, jednak w tym przypadku nie ma wątpliwości że podkłady to prawdziwy zbiornik toksycznych substancji.

Z tego względu raczej nie sądzę abyś była w stanie je kupić legalnie i z tego samego powodu to co w sklepie ogrodniczym raczej nie było (miejmy nadzieję) ze starych podkładów kolejowych...

30 lat temu, z pełną nieświadomością, używałem do impregnacji drewna Xylamitu (słabsza wersja tego czym impregnowano lata temu podkłady i słupy). Problemy z alergiami jakich wtedy się nabawiłem męczą mnie do dzisiaj.
pozdrawiam, Tomek
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

del999 pisze:Dodatkowo polecam zainteresować się tzw. Hugelkultur :) Mam u siebie jedną taką grządkę i mogę ją śmiało polecic.
Czekamy na fotki , jestem bardzo ciekawa jak to wygląda u Ciebie :wit
Bożena
agromadzik
50p
50p
Posty: 77
Od: 25 paź 2008, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

ja tez jestem ciekawa :)
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

To jest chyba to samo co u nas permakultura.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p3105616
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Plan mojego warzywniaczka (szkic), porady

Post »

Ja pierwszy raz robiłam plany z większego zdarzenia :roll: , zazwyczaj to był ołówkowy szkic w zeszycie już na wiosnę..a i tak tylko część lądowała tam gdzie powinna (dwóch ogrodników to jak z sześcioma kucharkami), również pierwszy raz zrobiłam gruntowne porządki (wyplewienie dzikich truskawek, zrobienie podwyższonego ceglanego zagonu na marchewki i małych grządek pod płotem, uporządkowanie kawałka ziemi przy kompostowniku...no i wykarczowanie malin pod eksperyment z arbuzami i melonami.

Także trochę tego było, warzyw jest również więcej niż zwykle (zazwyczaj był zestaw podstawowy czyli pomidory,ogórki,cukinie,seler korz.,pietruszki,fasolka szparagowa i tyczna,koperek,buraki,rzodkiewka,sałata...który i tak tylko w części się udawał), w przyszłym roku stawiam na dużą ilość zieleniny na sałatki ;:oj.
Obrazek

Zerknijcie waszym skromnym okiem i powiedzcie co o mych wypocinach sądzicie ;:224 ...mam nadzieję, że się rozczytacie (ze skanerem krucho, więc został tylko telefon :roll: )
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Jak tylko ziemia odpuści biorę się za zakładanie warzywnika. Przy okazji obkopywania domu, teść zerwie trawę z miejsca pod ogród. Później ją trzeba przekopać. Lepiej szpadlem, czy można poszaleć z użyciem koparki (najmniejszy "rozmiar")? Teść twierdzi, że zruszy nią zbyt głęboko ziemię, a mi się zawsze wydawało, że dobrze jest zruszyć jej jak najwięcej. Później pójdzie na to kompost wymieszany z przegryzionym końskim obornikiem i znów trzeba będzie przemieszać.
Czy to dobry sposób, czy zrobić to inaczej? W zakładaniu ogrodu jestem niestety zielona, uprawiałam tylko już gotowy.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Za dużo mieszania...
Najlepiej zrobić to w ten sposób:
Wykopać długi rowek na głębokość 1,5 do 2 szpadli. Darń z wierzchu odłożyć na razie na bok. Kopiąc drugi równoległy rowek obok, pierwszą warstwę darni wrzucić na spód tego pierwszego. Jak chcesz dać kompost czy obornik, to teraz delikatnie posypać darń w pierwszym rowku. Kopiąc dalej drugi rowek ziemię, która była pod darnią dajesz na wierzch pierwszego rowka. Czynność powtarzasz, aż do skopania całej powierzchni. W międzyczasie dorzucasz po trochu darń którą odłożyłaś z pierwszego rowka. Prawidłowy układ warstw patrząc od spodu docelowo będzie taki: najniżej - darń z chwastami, wyżej kompost z obornikiem i na samym wierzchu czysta ziemia. W pierwszym roku najlepiej posiać/posadzić rośliny szybko oraz mocno rosnące, aby zagłuszyć to, co ewentualnie chciałoby się przebić.
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

jan555 dziękuję za poradę! :)
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Awatar użytkownika
Obik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 13 lut 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Barlinek

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Witajcie! Mamy na działce taki oto- widoczny na zdjęciu - słup reklamowy, wokół którego rośnie coś pomiędzy trawą a chwastami. Chciałam w tym roku jakoś zagospodarować to miejsce i przekopać w formie niedużego okręgu przestrzeń wokół słupa, stąd moja prośba. Czy moglibyście mi podpowiedzieć jakie warzywo dobrze sprawdziłoby się na tym miejscu. A także, czy taki słup może mieć jakiś niekorzystny wpływ na uprawę warzyw?

Obrazek
Pozdrawiam Natalia
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ja osobiście na tym słubie uczepiłbym/przykręcił pierścień tak na wysokości 2m, z którego spuścił na dół sznurki.
Do fasoli czy grochu, a nawet ogórków byłby jak znalazł. Raz, że zakryje intruza, a dwa że da plon :)
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Tylko żeby zaplanować to tak aby panowie od reklam nie poniszczyli plonów (chyba że nie zaglądają). Możesz równie dobrze podwiązywać warzywa pnące na słupie, jak i zrobić stelaż wzdłuż płotu i tam szaleć z ilością pnączy.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”