ABC- cebula z nasion, rozsada Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

pawelp1320 Exhibition nie jest wczesną odmianą choć oczywiście uprawiając ją z rozsady będziesz miał wcześniejszy zbiór niż z siewu bezpośredniego do gruntu.Warto poszukać nasion tej odmiany już zaprawionych przez producenta lub firmę rozprowadzającą nasiona.Uwzględnij, że ze względu na wyjątkowo łagodny smak tej cebuli spożywa jej się znacznie więcej niż tradycyjnych odmian więc warto jej posadzić więcej. Zamiast Exhibition może być też odmiana Globo.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Ekshibiotion jest dobra do sałatek na zimę. Obiera się 3 cebule i jest pełna miska.
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Ja już zaopatrzyłam się w nasiona cebuli exhibition, niestety nie są zaprawione :(.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Moi Kochani! Jak to dobrze, że znalazłam ten wątek ;:138
Na wiosnę siałam cebulę do gruntu 6 razy i ani jedna sztuka nie urosła.
Teraz zrobię rozsadę i mam nadzieję, że skosztuję własnej cebulki.
W planie mam Wolską i jakąś czerwoną. Jaką polecacie? Chciałabym przechować jak najdłużej.
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

przemek1136 pisze:pawelp1320 Exhibition nie jest wczesną odmianą choć oczywiście uprawiając ją z rozsady będziesz miał wcześniejszy zbiór niż z siewu bezpośredniego do gruntu.Warto poszukać nasion tej odmiany już zaprawionych przez producenta lub firmę rozprowadzającą nasiona.Uwzględnij, że ze względu na wyjątkowo łagodny smak tej cebuli spożywa jej się znacznie więcej niż tradycyjnych odmian więc warto jej posadzić więcej. Zamiast Exhibition może być też odmiana Globo.
A czy względem wielkości, smaku czy przechowywania exhibition różni się od globo?
Pozdrawiam Paweł
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Margo_margo
Z rozsady to najlepiej odmiany wczesne o krótkim okresie wegetacji do szybkiego kosztowania.
Na zbiór jesienny te które dobrze się przechowują.
http://www.uprawyekologiczne.pl/174_Odm ... tnosc.html
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Czyli Wolska z rozsady nie wyjdzie?
Miałam nadzieję, że jak zrobię rozsadę i nieco podrośnięte roślinki wsadzę to choć co trzecia mi urośnie.

Albo zrobię eksperyment?
Na opakowaniu napisane, że siew w marcu, kwietniu do gruntu- może wysiać ją w styczniu lub lutym i koło końca marca do gruntu?
Jak myślicie?
Ja jestem bardzo początkująca i tak dokładnie nie wiem czym różni się wczesna od średnio wczesnej i późnej :oops:



Ok, trochę doczytałam :)

cyt:
"Odmiany do uprawy letniej z siewu i z rozsady
Odmiany cebuli zalecane do uprawy ekologicznej z siewu i z rozsady:
Hilton F1, Spirit F1, Albion F1, Czerniakowska, Kristine, Rawska,Grabowska, Kutnowska, WentaBłońska, Exhibition, Oporto, Robusta, Sochaczewska, Wolska. "


Czyli sieję na rozsadnik :tan
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Słuchajcie znalazłem nasiona takich cebul: Exhibition, Globo i Ailsa Craig. Czy różnią się znacznie od siebie?
Pozdrawiam Paweł
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Prawdopodobnie występują jakieś różnice pomiędzy tymi trzema odmianami ale nie są one zbyt widoczne. Z tego co pamiętam to chyba Exhibition jest bardziej wydłużona a 2 pozostałe są bardziej kuliste. Wszystkie są bardzo smaczne i nie są ostre. Choć wysiewałem je do oddzielnych palet i starałem się je oddzielnie sadzić, po posadzeniu zapominałem gdzie co rośnie a plonowały podobnie.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

A możesz coś powiedzieć o odmianach Wolska Sochaczewska lub Supra? Którą mi polecisz do produkcji z rozsady? Chciałbym aby dobrze się przechowywała.
Pozdrawiam Paweł
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Ja mam Pawle za mało ziemi więc nie mogę uprawiać wszystkiego (uprawiam albo te warzywa, które trudno kupić a ja je lubię lub te, które są drogie) więc z cebulą na przechowanie się nie bawię. Ale ponieważ mam dostęp do czasopism warzywniczych więc postaram się poszukać coś o cebulach na przechowanie i dam znać co i jak.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Dziękuję, bo ja nigdzie nie mogę znaleźć informacji oprócz tych z paczek z nasionami.
Pozdrawiam Paweł
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Odnośnie porównania wymienionych przez Ciebie odmian. To już dość stare odmiany więc z pewnością jest już wiele lepszych odmian. Wszystkie 3 dość dobrze się przechowują, prawdopodobnie Sochaczewska jest z nich najłagodniejsza w smaku ale wszystkie określane są jako smaczne Wolska ma podane przy smaku dość ostra a Supra lekko ostry. Supra jest zaliczana do odmian średniopóźnych (okres wegetacji ok.140 dni a więc o 10 dni krótszy niż u pozostałych). Wolska ma cebule wielkości 90-160g, Sochaczewska ok.120 a Supra 120-160g. Wychodzi więc, że największe cebule ma Supra (bardzo duży udział cebul o średnicy ponad 7cm). Supra ma też silny system korzeniowy oraz silny nalot woskowy na liściach co sprawia, że jest mniej podatna na mączniaka. W tym porównaniu wg. mnie zwyciężyła odmiana Supra ale poszukam jeszcze relacji producentów.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”