ABC- cebula z nasion, rozsada Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

ABC- cebula z nasion, rozsada Cz.1

Post »

Lekcja 1 - nasiona

Przeciętnie 1 gram to ok. 250-400 sztuk nasion. Nasiona są w kolorze czarnym. Dla odmiany Exhibition (nasiona zaprawione Zaprawą Nasienną T75 DS/WS) 1000 nasion waży ok. 3,55 grama(nasiona w zielonym kolorze). Przeciętna długość życia nasion 4 lata a dopuszczalny okres przechowywania rezerw to 1 rok (oznacza to, że nie warto robić dużych zapasów nasion i warto co roku zdobywać świeże nasiona). Siejąc nasiona bezpośrednio do gruntu (inspekt/tunel) warto nasiona przed wysiewem zaprawić. W pierwszej kolejności stosuje się zaprawy grzybobójcze ( na rok 2010 dopuszczone zaprawy dla cebuli to: Dithane NeoTec 75WG, Sancozeb 80WP lub Zaprawa Nasienna T75 DS/WS lub Grevit 200SL), po wyschnięciu nasion można zastosować dodatkowo zaprawę owadobójczą (tylko Nomolt 150SC). Najlepiej jednak przy zakupie poszukać nasion zaprawionych przez producenta. Nasiona wysiewane bezpośrednio do gruntu kiełkują wolno i wschody pojawiają się w optymalnych warunkach po 18-20 dniach (wskazane dodanie nasion sałaty lub rzodkiewki dla wyznaczenia rzędów). Nasiona kiełkują już przy 5-6 stopniach C ale optymalna temperatura kiełkowania wynosi 18-20 stopni. Takie warunki mamy właśnie w domu a wschody powinny się pojawić po 5-14 dniach. Ponieważ jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią wilgotność nasiona w warunkach domowych wysiewamy płytko 0,3-0,5 cm. Ja w tym roku za namową Adamlola przykryłem nasionka perlitem ale jak nie miałem perlitu to przykrywałem czystym piaskiem i też było dobrze.

Obrazek Obrazek

c.d.n.
ida74
---
Posty: 4357
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

...to i ja coś wtrącę ...
Ja wysiewam nasiona cebulki do kuwet z ziemią wymieszaną z piaskiem .Jak siewki podrosną ,robię mały dołek w ziemi w foliaku i wszystko dołuję .
Jak pogoda pozwoli i oczywiście ziemia trochę przyschnie (kląc jak szewc,bo dużo tego pikowania )po jednej sadzące w odległości około 25cm wsadzam do ziemi ,podlewam i rośnie .
Próbowałam ,tak z lenistwa wysiewać bezpośrednio do ziemi ,ale cebulki były małe .
...to tak łopatologicznie ... :wink:
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Posiałam białą Bilę i czerwoną Wentę. Czekam aż wzejdzie, potem będę Was molestować ;:108 co dalej :wink:
Ida, 25 cm między rzędami czy cebulkami, napisz, proszę ;:65
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

cebule z rozsady się robi w paletach rozsadowych , odmiana exhibition jak jest bardzo gorąco to dostaje przebarwien więc najlepiej jest ją produkowac z rozsady dlatego ze w maju i czerwcu nie ma jeszcze takich upałów , nasiona renomowanych firm są zaprawiane tylko powieszchniowo , najlepiej jest je jeszcze dodatkowo zaprawic zaprawą marschal . w gruncie ta cebula kiełkuje ok 7 dni i jest nad ziemią , w szklarni lub tunelu ok 3-4 dni rozsadę się sadzi jak ma grubosc ołówka , konieczne jest przycinanie lisci 2 -3 razy . nasiona najlepiej jest po wysianiu w palety obficie podlac i przykryc folią malarską (kolor mleczny)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Lekcja 2 -wysiewy
Termin wysiewu: przeważnie od końca lutego do połowy marca. Ponieważ czas produkcji rozsady wynosi 8-9 tygodni a termin wysadzania to koniec kwietnia /początek maja można to sobie jakoś lepiej zaplanować.
Podłoże do wysiewu. Ja stosuję gotowe podłoże do wysiewu. Ale oczywiście można wybrać coś innego. Przy podłożach z dużą ilością torfu należy sprawdzić czy podłoże nie jest zbyt przesuszone. Bierzemy garść podłoża i mocno ściskamy dłonią. Pomiędzy palcami powinny się pojawić krople wody ale woda nie powinna skapywać. Jak jest za suche to należy je spryskiwać najlepiej opryskiwaczem i rozcierać dłońmi.

Obrazek

W tunelu/inspekcie wysiewa się nasiona w rzędy odległe co 5 cm na głębokość 1cm ale można też siać w domu do płytkich doniczek, kuwet, pojemników po lodach. Ja w tym roku posiałem po 1-2 nasionka do palet 24x24x54mm (160 minidoniczek). Wysiewając nasiona w warunkach domowych lepiej nasiona wysiać płycej niż w gruncie. Najlepiej na głębokość 0,3-0,5cm. Nie byłem tego pewien ale skoro Adamlol pisze by nasiona przykryć folią malarską widocznie do kiełkowania (podobnie jak i por) potrzebują ciemności. Ja palety przykrywałem szybą a na niej ustawiałem kolejną paletę. Więc i tak miały ciemno. Po wysianiu oczywiście całość należy podlać. Optymalna temperatura do wschodów to 18-20 stopni C. c.d.n.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Aniołki sympatyczne! Z siedmiolatką jest podobnie jak z cebulą czyli, że można uprawiać zarówno z siewu bezpośredniego jak i z rozsady. Co do kartkówki to za bardzo na nią nie liczcie. Nie mam czasu na układanie pytań.

Lekcja 3-produkcja rozsady.

Po wschodach nasion temperaturę warto nieco obniżyć. Czytaj "przykręć kaloryfery"! Optymalna temp. w dzień 15-18 stopni C a w nocy 10-12. Ponieważ trudno nam będzie utrzymać tak niskie temperatury w warunkach domowych (chyba, że mamy wolny pokój w którym nikt nie sypia) należy się liczyć z tym, że rozsada może wybiegać. Co możemy zrobić? Otóż należy, tu zdania są podzielone jeśli chodzi jak często to robić (może ktoś mądrzejszy wypowie się w tej kwestii) przyciąć czubki roślin na wysokość 7,5-10cm. Według niektórych robimy to raz w tygodniu, inne źródła podają, że 3 razy (w całym cyklu produkcyjnym). Ja do tej pory nie przycinałem rozsady ale w tym roku już jedno cięcie przeprowadziłem i cebula wygląda lepiej niż ta nie cięta. c.d.n.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Dzisiaj skrócone lekcje.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Obrazek Obrazek

"Globo" na razie bez przycinania a "Exhibition" prawie w całości skrócona ale to właśnie ona bardziej się wykłada.
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

O przycinaniu pora już było, o cebuli się dowiaduję teraz :roll: ach, zaległości. Czy po to samo się przycina cebulę, że by rosła mężniejsza?
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Aśka68
500p
500p
Posty: 581
Od: 24 mar 2009, o 18:14
Lokalizacja: kujawsko-pomoskie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Przemek1136 mam pytanie tylko proszę się nie śmiać laik jestem. Intryguje mnie co to te "skwarki" na ziemi w tych wielodoniczkach z rozsadą cebuli . One mają jakieś istotne znaczenie dla odpowiedniego rozwoju siewek ;:88
Aśka
Zapraszam
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

to jest perlit do przysypywania nasion roslin zatrzymuje wilgoc itp.
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Pytanie mam. Jak w jednej komórce wzejdą dwa nasionka, to jednego, słabszego się pozbywać czy rozdzielić przy sadzeniu w gruncie? I czy aż do wysadzania może sobie rosnąć w tej małej komórce? I czy trzeba ją czymś zasilić, jeśli tak to czym i kiedy? Czekamy na dalszy ciąg :wit
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

do jednej wielodoniczki powinno sie siac po 1 nasionku , jeśli masz 2 to trzeba jak najszybciej wybrac to większe a to drugie przepikowac do innej - pustej lub wyrzucic
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”